Android’in Resimli Kısa Tarihi

6 yıllık zaman çerçevesinde Android işletim sisteminin gelişimi ve mobil dünyada yarattığı değişiklikleri inceliyoruz.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve modern zamanlar

2011 yılının Ekim ayında Android işletim sistemi, ara yüzünün ve sistem entegrasyonunun tamamen değişmesiyle yeni bir çağa geçti. Bu sistem hem tabletlere hem de telefonlara aynı anda geldi.

Ice Cream Sandwich ilk olarak Samsung Galaxy Nexus ile raflara yerleşti. 720P’lik görüntü kalitesi de 4.0 ile başlamış oldu. Telefonların ekranları da bu kalitenin hakkını verebilmek için 4.7 inç'e kadar genişlediler.

İlk LTE modem sistemi 4.0 ile beraber gelen donanım yeniliklerinden biriydi. Google 4.0 Ice Cream Sandwich ile beraber tasarımda uçuk ve son derece gelişmiş teknikler kullanmaya başladı. Su efektleri, son derece ilgi çeken hareketli duvar kağıtları telefonları bambaşka bir havaya sokuyordu. Görüntü kalitesinin ve ekran büyüklüğünün yükselmesiyle beraber ana ekranlar 20’den fazla ikonu barındırabiliyor, bu da kullanıcıya çeşitli avantajlar getiriyordu.

Uygulamalarım sekmesinin yerini artık ‘widgets’ almış, Google Uygulama Mağazası tonlarca ‘widget’ uygulamasıyla dolup taşmıştı. 4.0’ın duyurulması ile beraber Google Play yeniden ara yüzünü değiştirdi ve daha modern bir görünüme büründü. 

Android 4.1 ve 4.2 Jelly Bean

Google Android sitemlerinde tüm platformları en net sağlıklı olarak 4.1 ve 4.2 Jelly Bean sürümleri ile bağdaştırmayı başardı. Tüm ara yüzler kusursuz bir bişimde ortamlarına uyum sağladılar. 

Google Play ara yüzü artık son şeklini almış, sosyal uygulamalar kullanıcı dostu ve net ara yüzlere kavuşmuşlardı. Özellikle Google Play ara yüzü tasarımcıların harikalar yaratabileceğinin bir kanıtıydı sanki. Google Talk ve Hangouts birbiriyle birleşmiş ve tek uygulama halini almışlardı.

My Music uygulaması hiç bu kadar detaylı ve kullanışlı olmamıştı. Ara yüzü son derece neşeli ve kullanımı da o derece kolaydı. Öte yandan cep telefonuyla fotoğraf çekmeyi sevenler artık yüksek piksel kalitelerinin tadını çıkarıyor HD videoları hemen hızla uygulama içi araçlarla sosyal medyada paylaşıyor, ya da mail olarak gönderebiliyorlardı.

Kısaca 4.1 ve 4.2 Android işletim sisteminin kralları olmuşlardı. Dünyada milyonlarca Android telefon satılmaya başlanmış, her donanıma kolaylıkla uyum sağlayan işletim sistemi mobil dünyanın neredeyse yüzde 70'ini ele geçirmişti bile. 

Kit Kat efsanesi: Android 4.4

Kit Kat ile birlikte Android tasarımı daha net ve renkli bir sadeliğe büründü. Cep telefonlarının hafızaları 3 GB’a kadar yükselirken Kit Kat bellek cimrisi bir tutum sergiledi ve eski sürümlerinden daha az bellek tüketmeye başladı. 

Kit Kat ile birlikte Nexus 7 cihazlarda raflara yerleşti. 1930x1080 çözünürlükte LCD kapasitif ekranlar Android Kit Kat’ı daha çekici kıldılar. Google Kit Kat ile beraber işletim sistemine daha fazla dahil oldu. Google Play hesapları uygulamaları kullanıcının seçimine göre kontrol edebiliyor, kullanıcı güncellemeleri daha kolaylıkla idare edebiliyordu. Google Hangouts ile beraber SMS programını birleştirmiş ve SMS ikonunu tamamen kaldırmıştı. Bu biraz tepki toplasa da Google Play'den son derece şık bir SMS programı indirilebiliyordu. 

Google Play Apps ve Google Content Store Kit Kat ile tamamen farklı bir görünüm kazandı. (üst resim Content Store - alt resim Google Play Store)

Android 5.0 Lollipop

Yeni nesil Android işletim sistemlerinin son halkası Lollipop oldu. Lollipop arayüzden uygulama entegrasyonuna kadar pek çok yeniliği de bünyesinde barındırıyor. En önemli ve kullanışlı yenilik ise; Tap & Go olarak gösterilebilir. Bu özellik, NFC ve Bluetooth'tan faydalanan bir veri aktarım işlevi.

Google hesap detaylarınızı, ayarlarınızı veri ve uygulamalarınızı, eski cihazınızı yenisiyle yan yana getirerek aktarmanıza izin veriyor ve böylelikle bir telefondan diğerine yedeklerinizi aktarmakta hiç güçlük çekmiyorsunuz.  Android 5.0'daki "Yüksek kontrastlı metin" adında yeni, deneysel bir işlev de var. Bu özellik açık renkli arka plana sahip metinleri siyah renkle sararak okunmasını kolaylaştırıyor.

Tam indir haber ve blog sayfalarımızdan Lollipop ile ilgili detaylı incelemeler ve bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Android 5.0 Lollipop Çıkışını Yaptı

Lollipop’un Kullanıcı Dostu Ayar ve Bildirimleri

Android Cihazınızı Hızlandırın 

Android Yükselişini Sürdürüyor

Verimliliğinizi Artıracak Android Uygulamaları

Haftanın Android Oyunu: Godus

  1. Android’in Resimli Kısa Tarihi
  2. Android 1.0 ve Google’dan ciddi uygulama ve donanım atağı
  3. Android 2.0 Éclair‎ GPS endüstrisinin bombası
  4. 2.1 Güncellemesinin ardından başlayan bitmeyen savaş
  5. Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve modern zamanlar

YORUMLAR