Android Cihazınızı Hızlandırın

Android Cihazınızı Hızlandırın

Android’li cihazınız yavaşlamaya başladıysa, 7 kolay adımda telefonunuzu hızlandırmanın yollarını bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıcısıysanız, çoğu zaman telefonunuzdaki yavaşlamadan şikayet ettiğiniz olmuştur. Donanım özellikleri ne kadar iyi olursa olsun, tüm akıllı telefonlar ve bilgisayarların çalışma hızı ağırlaşabilir.

Bu sorunun en pratik çözümü, yedeklerinizi aldıktan sonra cihazı formatlamak olsa da, bu işleme gerek duymadan da kolayca halledebileceğiniz yöntemler mevcut. Biz de bu yazıda Android’li cihazınızı hızlandırabilmeniz için bir takım yöntemleri sıraladık. Bu yöntemleri, Android işletim sisteminde bulunan özellikleri kullanarak yapacağız. Bu yüzden cihazınızda herhangi  bir soruna sebep olmayacaktır. Ancak unutmayın ki, bu adımlar sadece küçük performans artışı sağlayacaktır, çok büyük umutlar beslememenizi öneririz.

Animasyonlar

Telefonunuzda bazen görsellik ve performans arasında seçim yapmanız gerekebilir. Animasyonlu geçişler benim için çok da önemli değil diyorsanız; Ayarlar – Geliştirici Seçenekleri’nden Çizim bölümüne giderek animasyonları kapatabilirsiniz.

Tarayıcı Eklentileri

Akıllı telefonunuzu en çok yoran işlemlerden biri de web tarayıcısını kullandığınız durumlardır. İnternete girmeyin gibi bir öneride bulunmayacağız tabiî ki, ancak bu duruma karşı önlem alabilirsiniz. Tarayıcı eklentilerini kapatmak veya onaylı çalışması şeklinde düzenleyebilirsiniz. Bu işlemi İnternet – Ayarlar – Gelişmiş adımlarını izleyerek halledebilirsiniz.

Arayüz

Android’in kendi TouchWiz arayüzü de zaman zaman yavaşlamaların nedenlerinden biri olabilir. Bunun için de ADW Launcher, Apex Launcher ya da Yandex.Shell gibi arayüz uygulamalarından birini denemenizi tavsiye ederiz.Duvar Kağıdı

Animasyonlu duvar kağıtlarının telefona ayrı bir hava kattığı doğru. Ancak bu da telefonu yavaşlatan unsurlardan biri ne yazık ki. Hareketli duvar kağıdı yerine hareketsiz bir görsel kullanırsanız telefonunuzdaki rahatlamayı çok rahat fark edebilirsiniz.

Widgetlar

Ekrana yerleştirdiğimiz widgetlar da kullanım açısından çok pratik olsa da sistem kaynaklarını fazlasıyla tüketmektedir. Kullanmadığınız veya az kullandığınız widgetları kaldırmanız telefonunuz için faydalı olacaktır.

Kullanılmayan Gereksiz Yazılımlar

Bir hevesle indirdiğimiz yazılımları birkaç kullanımdan sonra silmeden cihazda bırakıyoruz. Ancak şu da bir gerçek ki, birçok yazılım arkaplanda çalışmaya devam ettiğinden dolayı sistem kaynaklarının yoğun olarak tüketilmesine sebep olmaktadır.

Senkronizasyon

Telefonunuzda mailleriniz ya da tanımlı hesaplarınız için senkronizasyon aralığı belirlediyseniz, bu zaman dilimini uzatarak cihazınızın daha az enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu sürenin 15 dakikanın üstünde olmasında fayda var. Bu işlemi de Ayarlar - Hesaplar bölümünden yapabilirsiniz.

Sistemdeki Kayıtları Temizleyin

Android gelişmiş bir sistem, ancak kayıtlarla şişen veritabanı cihazın ağırlaşmasına neden olabiliyor. Bunun için düzenli aralıklarla bu verileri temizlemek gerekiyor. Bu konuda History Eraser uygulaması işinizi görecektir.

Tüm bu adımlar bana yeterli olmuyor diyorsanız, farklı yollar denemek istiyorsanız, kişiselleştirilmiş ROM’lar yükleyebilir, dosya dizin sistemini değiştirebilir, işlemci üzerinde overclock yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak kesinlikle unutmayın, bu işlemler telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakabilir, hatta geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir. O yüzden, bu tür konular hakkında herhangi bir bilginiz yoksa, kesinlikle denememelisiniz.

Android İçin En İyi Launcher Uygulamaları

LG G3 Bilinmeyen Gizli Özellikleri ve İpuçları

YORUMLAR