Apex Legends Oyundan Atma, Donma, Kasma Sorunu Çözümü ve FPS Artırma

Ücretsiz indirilebilir battle royale oyunu Apex Legends sorunları ve çözümleri blog yazımızda.

Apex Legends; indirmesi ücretsiz battle royale oyunu. Sadece 1 haftada 25 milyon oyuncuya ulaşan oyun, düşük FPS, lag sorunu gibi can sıkıcı, oyun zevkini alt üst eden sorunlar içeriyor. EA forumları Apex Legends oyunu sorunlarıyla dolmuş durumda. Bu blog yazıda Apex Legends oyundan atma, donma, kasma, yavaşlama, FPS sorunu için çözüm önerilerini paylaşıyoruz.

Ne Fortnite ne de PUBG… Apex Legends, şu anda sadece Türkiye’de değil, Dünya genelinde oyuncuları ekrana kilitlemiş durumda. İndirilmeye açıldığı gün 8 saat gibi oldukça kısa bir sürede 1 milyon oyuncuya ulaştı; günü 2.5 milyon oyuncuyla kapattı. Twitch sponsorluğunda düzenlenen The Apex Legends Challenge, 400.000 izlenme alarak Fortnite’ı solladı. Türünün en iyisi gösterilen oyun, hem ücretsiz indirilebilir hem de PC ve konsol tüm platformlarda var. Yakında mobil platformda da indirilmeye açılmasıyla masaüstü ve mobil her yerde oynanabilen en iyi ücretsiz battle royale oyunu olacak olan Apex Legends, oyunculara bazı sorunlar da yaşatmadı değil. Oynarken düşük FPS alma, lag sorunu yaşama, donma, çökme gibi oyundan soğutan sorunlarla karşılaşan oyuncuların sayısı bir hayli fazla. EA forumlarında teknik sorunlar bölümüne açılan başlıklara her geçen gün yenileri ekleniyor. Biz de oyunun geliştiricisi tarafından sorunları çözen büyük güncelleme yayınlanana dek bizzat oyuncular tarafından denenen çözüm önerilerini paylaşalım dedik.

Apex Legends PC Sistem Gereksinimleri:

  • Apex Legends Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7
İşlemci (AMD): AMD FX 4350 veya eşdeğer işlemci
İşlemci (Intel): Intel Core i3 6300 veya eşdeğer işlemci
RAM: 6GB - DDR3 @1333 RAM
Ekran Kartı (AMD): AMD Radeon™ HD 7730
Ekran Kartı (NVIDIA): NVIDIA GeForce® GT 640
DirectX: 11
Ağ: 512 KBPS veya daha hızlı internet bağlantısı
HDD: 22GB

  • Apex Legends Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7
İşlemci (AMD): Ryzen 5 CPU veya eşdeğer işlemci
İşlemci (Intel): Intel Core i5 3570K veya eşdeğer işlemci
RAM: 8GB - DDR3 @1333 RAM
Ekran Kartı (AMD): AMD Radeon™ R9 290
Ekran Kartı (NVIDIA): NVIDIA GeForce® GTX 970
DirectX: 11
Ağ: Geniş bant internet bağlantısı
HDD: 22GB

Apex Legends Oyundan Atma, Donma, Kasma, Düşük FPS Sorunu İçin Çözümler:

Apex Legends, eski işlemcilerle barışık olmayan bir oyun. PC’niz minimum sistem gereksinimlerini karşılasa dahi işlemciden kaynaklı sorun çıkabilir. Oyunun AMD Phenom işlemcilerle uyumlu olmadığı EA tarafından paylaşıldı. Eski Intel işlemcilerde de oyunu çalıştıramamanız olası. İşlemciniz kadar PC’nizin sağlık durumu da önemli. Isınmadan kaynaklı donma, çökme sorunu yaşayabilirsiniz. PC’niz sistem gereksinimlerini karşılıyor ancak yine de donma, kasılma, çökme vb. sorunla karşılıyorsanız deneyebileceğiniz birkaç şey var. İnce dokunuşlar hayat kurtarabilir.

  • Çok beklediğimiz yeni bir oyun çıktığında, hele ki ücretsizse indirir indirmez oyuna girmek isteriz. Sürücü güncellemeyi unuturuz. Ekran kartı üreticileri, son çıkan oyunlar için özel sürücüler yayınlayabiliyor. AMD ve Nvidia sitesine giderek Apex Legends’a ilişkin sorunları düzelten, optimize eden yeni sürücü yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmenizde fayda var.
  • Sürücü güncellemek bazen sorunları çözmez, sorun ya da sorunlar çıkartabilir. Örneğin; AMD’nin Apex Legends sürücüsünün indirilmemesi öneriliyor. Güncellemeyi yükleyen bazı AMD ekran kartı sahiplerinin kararsız çalıştığına dair yorumları var.
  • Bazı ekran kartlarında olan sync (Freesync, G-Sync, diğer) seçeneğinin oyunun kendi vsync ile eşleştiğinde birtakım sorunlara yol açtığı tespit edilmiş. Oyunculardan bazıları bu özelliği devre dışı bırakarak donma, çökme sorununu çözdüklerini söylüyor.
  • Oyunculardan bazıları da donma, kapanma sorununu overclock yaparak ya da işlemcinin bu özeliğini düşürerek, devre dışı bırakarak çözdüklerini söylüyor.
  • Oyun dosyaları hasar görmüş olabilir. Origin’i açtığınızda kütüphanenizi gidin, Apex Legends’i seçin ve büyük turuncu Play butonunun sağındaki dişli simgesine tıklayın. Açılan menüden Repair’ı (Onar) seçin.
  • Oyun dosyalarını onarmak işe yaramadıysa Origin’i yeniden yükleyin. Sorun devam ediyorsa Apex Legends’i yeniden yükleyin.,
  • Bazı oyuncular, güvenlik duvarının varsayılan olarak Origin ve Apex Legends’a izin vermediğini bildirmiş. Güvenlik duvarı ayarlarına bakmanızda fayda var.
  • Origin’in FPS sayacı, PC’nizin performansını etkileyebilir. Origin’e girip Application Settings - Origin In-Game - During Gameplay menüsünden FPS Counter’ı kapatabilirsiniz.

Apex Legends PC FPS Artırmak İçin Ayarlar:

Apex Legends düşük FPS sorununu çözmek, FPS artırmak için ayarları aşağıdaki gibi yapmanız tavsiye edilir.

Ambient Occlusion Quality - (Disabled)
Sun Shadow Coverage - (Low)
Sun Shadow Detail - (Low)
Spot Shadow Detail - (Disabled)
Volumetric Lighting - (Disabled)
Dynamic Spot Shadows - (Disabled)
Model Detail - (Low veya High)
Effects Detail - (Low veya High)
Impact Marks - (Disabled)
Ragdolls - (Low)

Resmi Yamayı Bekleyin!

EA veya Respawn, EA forumlarını aşındıran Apex Legends oyuncularını görmezden gelmeyerek çok kısa sürede hataları gideren resmi bir yama yayınlayacaktır. Resmi olmayan, üçüncü partiler tarafından hazırlanan sözde yamaları PC’nize indirmeyin, yüklemeyin.

Apex Legends, 10 Milyon Oyuncuya Ulaştı
OYUN

Apex Legends, 10 Milyon Oyuncuya Ulaştı

Titanfall evreninde geçen Apex Legends, rekorlar kırmaya devam ediyor. 8 saatte 1 milyon oyuncu sayısına ulaşan Apex Legends, üç günde toplam 10 milyon oyuncuya ulaşmayı başardı.

Windows 10 Oyunlarda Kasma - Düşük FPS Sorunu Çözümü
NASIL YAPILIR

Windows 10 Oyunlarda Kasma - Düşük FPS Sorunu Çözümü

Bilgisayarınızı Windows 10’a yükselttikten sonra 

2019'da Çıkmasını Beklediğimiz 10 Oyun
OYUN

2019'da Çıkmasını Beklediğimiz 10 Oyun

2018 yılında birbirinden güzel onlarca oyun bilgisayar ve konsol oyuncularıyla buluşurken, 2019 yılında çıkacak oyunlar da bir o kadar heyecan uyandırmayı başardı.

YORUMLAR