Apple, 2016'nın En İyi 10 Mobil Oyununu Seçti

App Store üzerindeki 2016'nın en iyi mobil oyunları belli oldu, indirme bağlantıları listemizde

Apple, 2016'nın En İyi 10 Mobil Oyununu Seçti

Eğer 2016'nın en iyi mobil oyunları hangi oyunlar diye merak ediyorsanız kendinizi bu sorunun cevabını bulmak için çok yormanıza gerek yok. Apple, App Store Türkiye mağazası üzerinde 2016 yılı içinde çıkmış bazı oyunları "Yılın En İyi 10 Oyunu" sıfatıyla listeledi. Apple'ın seçtiği oyunlar arasında büyük ses getirmiş hit oyunlardan birkaçı bulunduğu gibi, bağımsız olarak geliştirilmiş ve kendine has bir oyun tecrübesi yaşatan özel oyunlar da yer alıyor. Ayrıca oyunlardan bazıları ücretsiz, bazıları da ücretli olarak satışta olan oyunlar. Listede bütün dünyada ses getiren ve milyonlarca oyuncu tarafından oynanan Pokemon GO'nun yer almaması ise büyük bir şok yarattı.

Apple'ın seçtiği oyunlara göz attığımızda bu oyunların farklı türlerde olduğunu görüyoruz. Bu yazımızda oyunlara sırayla göz atacağız ve bu oyunları özel yapan noktaları değerlendireceğiz. Ücretli olan oyunların fiyatları, dosya boyutları, indirme bağlantılarına da yazımızda yer vereceğiz. Dilerseniz listede yer alan ve 2016 yılı içinde çıkış yapmış olan en iyi 10 mobil oyuna teker teker göz atalım:

Samorost 3

Daha önceden Machinarium ve Botanicula gibi klasikleşmiş oyunların geliştiricisinin elinden çıkan Samorost 3 atmosferik bir macera oyunu olarak tanımlanabilir.

Samorost 3'te ana kahramanımız bir uzay cücesi ve bu kahramanımızı yöneterek sihirli fülütünün gizemini çözmeye çalışıyoruz. Bu iş için tamamen yabancı dünyaları keşfetmemiz, farklı yaratıklarla karşılaşmamız ve zorlu bulmacaları çözmemiz gerekiyor.

Samorost 3'ün en güçlü yönleri kendine has dünya tasarımı, sevimli grafikleri ve atmosferi tamamlayan sesler ve müzik efektleri. Samorost 3, App Store üzerinde 12.99 TL'lik bir fiyat etiketiyle satışta. Oyunun dosya boyutu ise 1.33 GB. Samorost 3'ü Android akıllı telefon ve tabletlerinizde de oynayabilmeniz mümkün:

Clash Royale

Clash Royale Oynadık!
Tamindir TV

Clash Royale Oynadık!

Clash of Clans'ın yapımcısı Supercell yepyeni bir oyun ile karşımızda. Clash Royale ile Clash of Clans evrenindeki birlikleri bir savunma/kart oyununa dönüştüren yapımcı çevrimiçi savaşma seçenekleri ile yine adından söz ettirecek gibi gözüküyor.

2016'nın en büyük sürprizlerinden biri olan Clash Royale, Clash of Clans ile tanıdığımız Supercell'in geliştirmiş olduğu, kendine has oyun stiline sahip olan bir stratejik kart/kale savunma oyunu olarak tanımlanabilir.

Clash of Clans'tan görmeye alışık olduğumuz kahramanlara yer veren Clash Royale'de kartlarımızı kullanarak diğer oyuncularla heyecan dolu gerçek zamanlı savaşlar yapıyoruz. Oyundaki temel amacımız ise kendi kalemiz düşmeden rakibimizin kalesini ele geçirmek. Farklı büyüleri, kahramanları ve savunma sistemlerini temsil eden kartları kullanarak kendi destemizi oluşturuyoruz ve online arenalara çıkıyoruz. Oyundaki sandıkları açarak ve ganimetleri toplayarak yeni kartlar kazanıyor, destemizi geliştiriyoruz.

Ücretsiz olarak indirip oynayabileceğiniz bir oyun olan Clash Royale, 109 MB gibi düşük bir dosya boyutuna sahip. Oyunun Android sürümü de bulunmakta:

FIFA Mobile

Bu sene çıkış yaspan FIFA 17 ile birlikte oyun severlerin beğenisine sunulan FIFA Mobile mobil cihazlarınızda oynayabileceğiniz en başarılı futbol oyunları arasında yer almakta.

FIFA Mobile'da gerçek oyunculardan oluşan gerçek takımlardan birini seçerek farklı liglerde ve dünya çapındaki turnuvalarda kupa peşinde koşabiliyoruz. Yüksek grafik kalitesine sahip oyun, fizik hesaplamaları ve takım yönetimi gibi noktalarda da gerçekçiliği ön planda tutuyor.

FIFA Mobile'da maçlara çıkmanın yanısra bir menajerlik oyununda olduğu gibi takımınızı yönetmeniz de mümkün. Oyunun güzel yönü ücretsiz olması. FIFA Mobile dosya boyutu App Store üzerinde 119 MB olarak listeleniyor. Oyunun Android ve Windows Phone sürümleri de bulunmakta:

iSlash Heroes

Eğer içinizdeki ninjayı ortaya salmak istiyorsanız iSlash Heroes kaçırılmayacak bir oyun.

Milyonlarca oyuncu günümüzde halen Fruit Ninja oynuyor. Fruit Ninja'da karşımıza çıkan sebze ve meyveleri hunharca ortadan ikiye ayırıyorduk. iSlash Heroes'da da yine ninja kılıcımızı kullanarak aynı işi yapıyoruz; fakat bu sefer işin içine zekamızı da katmamız gerekiyor. Yüzlerce bölüme sahip olan oyunda bulmacaları çözebilmek için doğru ve hızlı bir şekilde hamleler yapmalıyız.

Ücretsiz olarak indirebileceğiniz iSlash Heroes, 144 MB'lık bir dosya boyutuna sahip. Oyunun Android sürümü de bulunmakta:

Mini Metro

Mini Metro size her oynadığınızda farklı bir oyun tecrübesi yaşatabilen bir metro simülatörü olarak tanımlanabilir. 

Mini Metro'da büyümekte olan şehirlerin ulaşım problemlerini metro hatları oluşturarak gidermeye çalışıyoruz. Şehir büyüdükçe yeni raylar döşeyerek ek hatlar açmamız veya ekstra vagonlar satın alarak daha çok yolcu taşımamız gerekiyor.

Mini Metro'da çizgisel bir gidişat olmaması oyunu daha da heyecanlı yapıyor. Siz oyunu oynadıkça şehirler rastgele bir şekilde büyüyor. Bu nedenle gidişata uygun kararlar almanız gerekmekte.

Mini Metro 12.99 TL fiyatla satışta. Dosya boyutu ise 144 MB. Oyunun Android sürümü de mevcut:

Human Resource Machine

Human Resource Machine bize yakın gelecekte geçen bir hikaye sunuyor. Oyunun geçtiği dönemde robotların iyice yetenekli hale geldiklerine tanık oluyoruz. Bu nedenle robotlar yavaş yavaş insanların yapmakta olduğu birçok işi ellerinden almaya başlıyor. Bizim yönettiğimiz ofis çalışanları ise yerlerini robotlara bırakmamak için verimliliklerini artırmak zorundalar. Biz de onlara bu zorlu işte başarılı olmaları için yardımcı oluyoruz.

Human Resource Machine'de patronumuz bize işler verdikçe bu işleri en kısa sürede tamamlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için de zorlu bulmacaları çalışanlarımızı programlayarak çözmeliyiz. Eğer zekanızı konuşturabileceğiniz bir oyun arıyorsanız Human Resource Machine'i deneyebilirsiniz. Oyun 12.99 TL satış fiyatına ve 69 MB dosya boyutuna sahip. Human Resource Machine Android cihazlarda da oynanabilmekte:

Osmanlı Devri

Kendi tarihimizden kopup gelen bu mobil strateji oyununda Osmanlı Beyliği döneminden başlayarak Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşuna ve yükselişine tanık oluyoruz. Oyun boyunca askerlerimizi yöneterek Bizans kalelerine saldırarak bu kaleleri ele geçirmeye ve ganimetleri toplamaya çalışıyoruz. Böylece ordumuzu güçlendirerek daha fazla savaşı kazanabiliyoruz.

Gerçek zamanlı savaşlara yer veren Osmanlı Devri'nde oyuncular Bizans tarafını da oynayabiliyorlar. Oyunun iOS versiyonu 0.59 TL gibi düşük bir ücretle satın alınabiliyor ve dosya boyutu 95.2 MB. Android versiyonu ise ücretsiz:

klocki

klocki eğer stres atmak ve rahatlayıcı bir oyun oynamak istiyorsanız hoşunuza gidebilecek bir bulmaca oyunu. Oyundaki temel amacımız ise farklı çizgileri birleştirerek devamlılığa sahip bir şerit oluşturmak. Başlarda bu iş kolayken oyunda ilerledikçe daha zor bulmacalar karşımıza çıkıyor. 

klocki'nin müzikleri oyunun rahatlatıcı atmosferini pekiştiriyor. Oyun App Store üzerinde 0.59 TL gibi makul bir fiyatla satılmakta. Dosya boyutu ise 98 MB. Oyunun Android versiyonu da bulunuyor: 

Traffic Rider

Türk yapımı bir motor yarışı oyunu olan Traffic Rider güzel grafikleri heyecan dolu bir oynanışla birleştiriyor. Oyunda motorumuza atlıyoruz ve yoğun trafik içinde yol almaya çalışıyoruz. Motorunuzla hız yaparken trafikteki araçlara makas atarak bolca adrenalin salgılamanız mümkün.

Traffic Rider'da hem gündüz hem de gece yarışabilmeniz mümkün. Oyunda birçok farklı motor türüne de yer veriliyor. iOS, Android ve Windows Phone cihazlarda ücretsiz olarak indirilebilen Traffic Rider 244 MB dosya boyutuna sahip:

BattleHand

Apple'ın seçtiği 2016'nın en iyi mobil oyunları arasındaki tek rol yapma oyunu olan BattleHand oyuncuları fantastik bir dünyaya davet ediyor. Oyunda fantastik bir dünyaya konuk oluyoruz ve kahraman takımımızı toplayarak Kraliçe Ametist'i ve emrindeki hizmetkarlarını durdurmaya çalışıyoruz.

BattleHand'de kahramanlarımızı kontrol etmek için kartları kullanıyoruz. Oyunda savaşları kazandıkça kahramanlarımızı ve kartlarımızı geliştirebiliyoruz. BattleHand'ın renkli ve kaliteli üc boyutlu grafikleri tatmin edici bir oyun tecrübesi yaşamamıza yardımcı oluyor.

BattleHand iOS ve Android cihazlara ücretsiz olarak indirilebiliyor. Oyunun dosya boyutu 204 MB:

Google Play'de 2016 Yılının En İyi Uygulamaları Açıklandı

Apple'ın Seçtiği 2016'nın En İyi 10 Mobil Uygulaması

YORUMLAR