Apple App Store 2.0 Güncellemesi Neler Getiriyor?

Apple, App Store 2.0 güncellemesi ile gelecek yenilikleri duyurdu.

Apple App Store 2.0 Güncellemesi Neler Getiriyor?

WWDC 2016’da tanıtılması kuvvetle muhtemel yeni iOS sürümü iOS 10 öncesinde App Store’daki değişimler Apple tarafından duyuruldu. App Store 2.0 güncellemesi özellikle geliştiriciler için önemli yenilikler içeriyor ancak son kullanıcıları da etkileyen yenilikler mevcut.

App Store’ları ve Apple’ın geliştiricilerle ilişkilerini yöneten isim Küresel Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Phillip Schiller’ın App Store’daki “önemli değişikliklere gidileceği” sözünü biraz açmamız gerekirse; Dünya Geliştiriciler Konferansı öncesinde uygulama mağazasında yapılan değişiklikler başta da belirttiğim üzere iOS platformu için uygulama/oyun geliştirenleri daha çok ilgilendiriyor. En azından şu etapta son kullanıcıları etkileyen tabiri yerinde ise “süper olmuş!” dedirten bir özellik yok. Bu yüzden öncelikle yeni App Store geliştiricilere ne gibi faydalar sağlayacak? sorusunu yanıtlayarak başlamak istiyorum.

Uygulama incelemeleri:

iOS platformu için uygulama/oyun geliştiren biriyseniz Apple’ın mağazaya sunduğunuz uygulama/oyunu Google’a göre biraz geç onaylayıp aldığını, güncelleme yayınladığınız vakit te aynı sorunla karşılaştığınızı biliyorsunuzdur. Apple’ın açıklamasına göre App Store’a gönderilen uygulamaların 24 saat içinde yüzde 50’si, 48 saat içerisinde de yüzde 90’ı incelenmiş olacak. Haftada 100.000 uygulamanın incelemesini yaptıklarını belirten Apple, görünüşe göre onay sürecini oldukça hızlandırmış olacak.

Arama reklamları:

Geliştirici olarak uygulamanızın daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaşması için artık aramalarda reklamınızı gösterebileceksiniz. Arama Reklamları adı altında App Store’a getirilen yenilik sayesinde arama sonuçlarının en üstünde uygulamanız gösterilecek ve farklı bir renk taşıması, reklam ibaresini barındırmasıyla diğer sonuçlardan kolaylıkla ayırt edilebilecek. Kurulumunun oldukça basit olduğu ve anahtar kelime, başlık, açıklama gibi önemli noktaların otomatik olarak doldurulacağı belirtilen reklam aramaları ile geliştirici olarak uygulamanızın indirilme durumunu, yaş ve cinsiyet, cihaz sınıfı gibi detaylarını oldukça sade tasarlanmış grafik destekli arayüz üzerinden takip edebileceksiniz. Gizlilik tarafında ise son kullanıcıları ilgilendiren önemli detaylardan bahsetmek gerekirse; Reklam aramalarında sadece App Store’da onaylanmış içerikler olacak. Daha da önemlisi bu alanda gösterilen reklamlar yapılan aramayla ilişkili olacak. Kişisel bilgileriniz reklamverenle paylaşılmayacak. 13 yaş ve altında kullanıcılara reklam gösterilmeyecek. App Store’da indirmelerin yüzde 65’nin doğrudan aramalardan geldiğini düşündüğümüzde geliştiriciler için büyük yenilik diyebileceğimiz Reklam Aramalarına kaydolmak için https://searchads.apple.com/beta-opt-in/ adresine gidip yönergeleri izlemeniz kafi.

Abonelik iyileştirmeleri:

Yeni App Store’da göze çarpan ikinci yenilik aboneliklerde. Otomatik yenilenen abonelikler artık tüm uygulama kategorilerini kapsayacak. Bildiğiniz üzere otomatik yenileme bulut servislerde ve YouTube, Netflix gibi medya uygulamalarında mevcut. Bundan böyle iOS oyunları da abonelik sistemine dahil olacak. Hem geliştiriciler hem de Apple’ı mutlu eden, son kullanıcının hoş karşılamadığı abonelik sistemindeki diğer değişiklik Apple ve geliştiricinin aldığı yüzdeye yönelik. Apple ile geliştiriciler arasındaki yüzde 70’e yüzde 30 paylaşım, uygulamanın başarısına göre yüzde 85’e yüzde 15 şeklinde değişecek. Yani geliştirici olarak aldığınız yüzde 70 kar payı, uygulamanız ilgi görürse yüzde 85’e yükselecek. Bunun yanı sıra geliştirici olarak bölgeye ve aboneye özel fiyatlandırma yapabileceksiniz. Son kullanıcı olarak ta aboneliğinizi yükseltme, düşürme işlemlerini kolaylıkla yapabileceksiniz.

Kategoriler geri dönüyor:

App Store’daki diğer bir değişim de Öne Çıkanlar bölümünde. Apple editörlerinin dikkatini çeken uygulama/oyunların, kullanıcılar tarafından ilgi gören uygulama/oyunların, güncellemelerin, önemli günlere özel listelerin, yeni iOS kullanıcıları için uygulama/oyun önerilerinin toplandığı bu bölümde artık cihazınızda yüklü uygulamaları görmeyeceksiniz. Hali hazırda cihazda yüklü uygulamaların öneriler altında gösterilmesi saçmalığı son bulacak ta diyebiliriz. Uygulamalara daha kolay göz atmamızı sağlayan Kategoriler sekmesi de geri getirilecek. Her uygulamanın 3D Touch menüsünde paylaş seçeneğinin olacağı da paylaşılanlar arasında.

WWDC 2016 öncesi Apple’ın yeni App Store’a ilişkin paylaştıkları bunlar. Etkinlikte daha fazla bilgi paylaşılırsa sizlere aktaracağız.

Apple'dan WWDC 2016 Konferansında Android Kullanıcılarına Büyük Bir Sürpriz Gelebilir

YORUMLAR