Apple, Facebook, YouTube ve Google Reklam Engelleyen Yazılımlardan Kurtulmak İstiyorlar mı, İstemiyorlar mı?

Apple, Facebook ve Google reklam engelleyen yazılımlardan kurtulk mı istiyorlar, yoksa başka bir planları mı var?

Apple, Facebook, YouTube ve Google Reklam Engelleyen Yazılımlardan Kurtulmak İstiyorlar mı, İstemiyorlar mı?

Bu yazımızın konusu internet üzerinde reklamlar üzerine dönen ilginç stratejilerle ilgili. Ancak durumu reklam verenler tarafından değil de daha çok Apple, Google ve Facebook gibi dev şirketlerin reklam engelleme yazılımlarına karşı açtıkları ilginç savaş taktikleri cephesinden bakmak istiyorum. Bu savaş neden başladı, nasıl devam ediyor ve sonuçları ne olabilir? Bir göz atmakta fayda var.

AdBlock tabir edilen reklam engelleme eklenti ve yazılımları kullanıcıları tarafından bir can simidi olarak tanımlanabilir. Ancak Google Adsense dahil içinde “ad“, “ad server” gibi cümleler geçen tüm kodları engelleyen bu AdBlock uygulamaları, gelirleri internet üzerinde sadece reklamlardan oluşan web yayıncılarını neredeyse aç bırakmak üzere.

Reklam engelleme yazılımı nedir, neden var?  

Oysa bu AdBlock yazılımlarının amacı web yayıncılarını aç bırakmak değildi. İlk başlarda AdBlock eklentileri pornografik sitelerde durmadan açılan pop-up tabir edilen reklamları engellemek için geliştirildiler. İlk formatları Pop-Up Blocker olarak bilinir. Bu sistem daha sonra oldukça yayıldı. Zaman içinde küçük birer eklenti halinde yayınlanarak tarayıcılara entegre olur hale geldiler. Öte yandan kotalı kullanıcılar tarafından çok tercih edilen AdBlock benzeri bu eklentiler, internette dağlar kadar reklam verisinin bilgisayarlara yüklenmesini de engelliyorlar. Ancak kullanıcı tarafında avantajları olan bu yazılımların web üzerinden para kazanmaya kasan web yayıncılarına yaşattığı zarar konusunda “bıçak kemiğe dayandı” tanımını rahatça kullanabiliriz.

Reklam verenlerin ve yayımcıların şikayeti bitmiyor

Web yayıncıları elbette bu olumsuz durumdan şikayet ediyorlar. Bunun için Google ve YouTube artık Adblock ve benzeri uygulamaların çalışmaması için altyapılarını yeniden düzenliyorlar. Ancak bunu web yayıncıları için mi yapıyorlar sorusu da akla gelmiyor değil. Verdiği hizmetin karşılığı olarak gelirini tamamen reklam verenlerden sağlayan YouTube bu gidişe dur diyen ne ilk, ne de son servis. Google hakkında ise geçtiğimiz Şubat ayında ilginç bir iddia ortaya atılmıştı. Bu iddiaya göre Google, Adblock’a belirli dönemlerde hem reklam karını etkilemeyecek, hem de uygulama sahiplerine biraz para kazandırabilecek düzeyde bir meblağ  ödeyecekti. Yapılan ödemenin karşılığında da Google arama sayfalarında çıkan reklamlar engellenmeyecekti. AdBlock kullananlar bu anlaşmanın gayet düzenli bir şekilde çalıştığına dikkat edebilirler. 

iOS 9 Google’ın Oyununu Bozuyor

iOS 9 yeni geliştirdiği bir arama algoritmasıyla içeriklerin içinden doğrudan arama yapılmasını sağlayarak hem AdBlock anlaşmasını hem de Google’ın reklam gelir stratejisini bozuyor. Google reklam gelirleri şimdi piyasada hızla yayılacak olan iOS 9 işletim sistemiyle beraber zarar göreceğe benziyor. Apple böylelikle içerik kontrolünü Google’ın tekelinden alarak kendi üzerine alıyor. 

iOS 9’da reklamlara ne olacak?

Apple iOS 9 için reklam bloklama yapılabilmesini sağlayan bir özelliği Safari tarayıcısına ekledi. Bu özellik iPhone cihazlarına JSON dosyası göndererek Safari içerisinde istediği özelliğin engellenmesini sağlayacak şekilde çalışıyor. Yani Apple istediği reklamı engelliyor. Ancak reklam veren Apple’a para öderse reklamı tarayıcılarda görünebiliyor. iOS 9 Safari için uyumlu olan AdBlock uygulamalarından 1Blocker, Blockr ve Crystal bu mantıkla çalışıyorlar. Bu ödemeli reklam gösterim sistemi şimdilik sadece Apple News için kullanılıyor. 

Facebook nerede duruyor?

Reklam gelirlerini koruma ve yaşatma savaşında Google web üzerinde, Apple iPhone ile, Facebook ise uygulamalarıyla savaşa dahil olmuş durumda. Facebook Messenger ve mobil uygulamasındaki Haber Kaynağı gibi özelliklerinde her hangi bir reklam engelleme politikası gütmüyor. Zaten bu servislerde AdBlock ve benzeri uygulamalar da çalışmıyor, ya da yeterli olmuyorlar. Böylece reklam verenler bu mecrayı daha çok kullanıyorlar.

İnternet nasıl etkilenecek?

Yukarıda anlatılan tüm reklam gelirlerini korumaya yönelik önlemler internetin biraz daha para tuzağı bir mecra olmasına yol açıyor. Hem kullanıcılar hem de web yayıncıları bu savaşın kurbanları gibi görünüyorlar. Reklam yayınlayarak para kazanmaya çalışan yayıncıların bunda bir suçu olduğunu söyleyemeyiz. Ancak web yayıcılarının reklamlarından para kazanan Apple, Google veya Facebook gibi servislerin AdBlock gibi uygulamaları aşmak için geliştirdikleri yöntemler yayıncıları daha çok yoracak gibi görünüyor.

AdBlock Yeni Çalışma Politikasını Duyurdu, Artık Her Reklam Engellenmeyecek

AdBlock, Android Platformuna Tarayıcı Olarak Geliyor

Microsoft, Adblock Plus Eklentisine Neden Yatırım Yapıyor?

YORUMLAR