Apple iPhone 6s ve iPad Pro Serisinin Microsoft ve Android'den Etkilendiği 9 Özelliği

Son Apple WWDC 2015 konferansı sonrası artık Apple’ın bir inovasyon şirketi değil, teknoloji yorumcusu olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Apple iPhone 6s ve iPad Pro Serisinin Microsoft ve Android'den Etkilendiği 9 Özelliği

Apple fanatikleri yine çok sinirlenecekler ancak bazı durumlarda Apple’ın bir inovasyon şirketi değil, teknoloji yorumcusu olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ünlü teknoloji web sitesi BGR Apple’ın Microsoft ve Android ‘den etkilendiği ve iPhone 6s’e uyguladığı 10 özelliği masaya yatırmış. Bizce BGR kesin Google’dan ve Microsoft'tan para almıştır. Ya sizce?

BGR’nin iddiasına göre aslında Android Fanboy’larla Apple FanBoy’lar arasında sert geçen savaşta yeni bir cephe daha açılıyor. Zaten bu cepheler hiç bitmiyor. İşte Apple iPhone 6s’in tanıtımında yeniymiş gibi anlatılan ancak Microsoft ve Android’in yıllardır sunduğu 9 özellik.

Dinamik duvar kağıtları

Bunu söylemeye gerek bile yok, Android kullanıcıları neredeyse son 5 yıldır dinamik duvar kağıtları kullanabiliyorlar. Sadece adı Dinamik Duvar Kağıdı değil, Canlı Duvar Kağıdı.

Live Photos özelliği

Apple’ın iPhone 6s’deki fotoğrafları GIF haline getirerek Live Photos adını vermesi de yeni bir gelişme değil. HTC cihazların stok fotoğraf işleme uygulamaları bu hizmeti birkaç senedir kullanıcılarına sunuyor.

Daha fazla Megapiksel

Maalesef Android cihazların ön ve arka kameraları son birkaç yıldır daha fazla megapiksel sensörlere sahip kameralarla piyasada boy gösteriyorlar. Özellikle LG ve Sony bu cihazlara güzel bir örnek. Apple ise yıllardır kullandığı kamera MP kalitesi nihayet 12MP’ye çıkarmayı yeni aklına getirdi. 

Ön kamerada flaş

Aslında neredeyse hiç bir telefonda ön kameranın yanında bir flaş aparatı yok. Ancak maalesef iPhone 6s’de de yok. İPhone 6s selfie çekerken kullanıcıyı bir flaşla değil ekranı aydınlatarak daha ışığı güçlendirilmiş fotoğraflar çekmesini sağlıyor. Peki, bu özelliği nereden hatırlıyoruz? Evet, Snapchat diyenler kazandı.

4K video kaydı

Bilmiyoruz buna gerçekten bir cep telefonunda ihtiyaç var mı? Ancak Apple iPhone 6s iddia ettiği gibi bu konuda bir öncü değil. Android telefonların bazılarında bu özellik bir süredir var. Mesela ZTE Axon, Sony Xperia Z5 serisi, Samsung Galaxy Note 5 ce Galaxy S6 Edge+, One Plus 2 ve Meizu MX 5 gibi.

2GB RAM

Apple RAM konusunda hiçbir zaman bir yarışa girmedi. Bu durumu ön plana çıkarmayı da düşünmedi. Apple iOS üzerine yoğunlaşarak hafıza polemiği yapmayı pek tercih etmedi. Ancak iPhone 6s’de RAM’i artırmış olması gerçekten Apple için bir yenilik ancak Android kullanıcıları bir kaç yıldır zaten 3GB RAM kullanan cihazlara sahipler. 

Hey Siri orada mısın?

Apple’ın SIRI sanal asistanı daha önceden Motorola’nın Moto X serisinde sürekli telefonun kullanıcıyı dinleyen özelliği ile aslında aynı. Öte yandan Google Now benzer özellikleri uzun süredir her platformda sunabiliyor.

Stylus desteği

Apple için yeni ama Microsoft Surface kullanıcıları için olduça eski bir özellik olarak değerlendirilebilir. Bunu ötesinde Samsung cihazlarında Stylus desteği veren sürümleri olduğunu unutmamak lazım. Ancak Apple bu teknolojiyi adını Pencil olarak değiştirerek kendisine özgü pazarlama ve tanıtım politikasını devam ettirtiyor. Unutmadan, diğer tüm cihazlarda Styluslar pakete dahilken Apple Pencil ayrı satılacak. Bu da bir yenilik elbette.

Apple iPad Pro + Smart Keyboard = Microsoft Surface + Type Cover=?

Tablet kapağına klavye eklemek Microsoft’un Surface cihazları için geliştirdiği neredeyse 3 senelik bir hizmet. Apple’da bu yolu iPad Pro ile takip etmeye karar verdi. Ancak yine sunum farkıyla biz bunu pek yeniymiş gibi algılamakta bir beis görmedik. Microsoft’un yıllardır kullandığı Type Cover birden bire Smart Keyboard olarak tüketicinin kucağına düşüverdi.

iOS ve Android Fanatizminin Ufkunuzu Daraltan Acı Gerçekleri

Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6s Yüz Yüze, Yılın Karşılaştırması!

Apple WWDC 2015 Özeti

YORUMLAR