Apple Live Photos İpuçları ve Püf Noktaları

Apple iPhone 6s ve 6s Plus'da bulunan Live Photos özelliği hakkında her şey, yararlı ipuçları bu yazımızda.

Apple Live Photos İpuçları ve Püf Noktaları

Apple’ın iPhone 6s veya 6s Plus modelleri ile birlikte sunduğu hareketli fotoğraf uygulaması ya da Apple’ın deyimiyle Live Photos "oyuncak" niteliğinde olsa da iPhone 6s’inizi ilk aldığınızda kesinlikle denemek isteyeceksiniz. Bu bağlamda Live Photos hakkında faydalı ipuçları ve püf noktaları yazımız işinize yarayacaktır.

Apple Live Photos Nedir?

Apple’ın Live Photos (Canlı Fotoğraflar) adını verdiği yeni özelliği temelde hali hazırda kullandığımız animasyonlu GIF’lerden pek farklılık göstermiyormuş gibi gelse de aslında GIF formatından farklı bir yapıda. Normal fotoğraf modunda iken çekiminizi yapıyorsunuz. Fotoğrafı çektikten sonra üzerine dokunduğunuzda 2.5 – 3 saniyelik bir video oynatılıyor. Hareketsiz anlar bir anda hareketleşmiş oluyor. Bu nasıl oluyor? Aslında fotoğrafı çektiğinizde üst üste çekim yapılmış oluyor, bu size o anda yansıtılmıyor. Deklanşörden parmağınızı çekip resme dokunduğunuzda art arda çekilmiş kareleri izliyorsunuz. Mantığı oldukça basit olan bu özelliğin ek bir yazılıma ihtiyaç duymaması, sistemin içerisine entegre edilmiş olması harika olmuş. Peki bu özellik nasıl kullanılıyor?

Live Photo Nasıl Çekilir?

iPhone 6s / 6s Plus’ın ön ve arka kamerasıyla Live Photo çekimi yapabilmeniz için kamera uygulamasını açıp en üste konumlandırılmış, HDR ile zamanlayıcının arasında kalan göz simgesine benzeyen ikona dokunup Live Photo özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor. Simge sarı renkte ise Live Photos çekimleri yapmaya hazırsınız demektir. Bu, varsayılan olarak açıksa doğrudan çekim yapmaya geçebilirsiniz.

Apple cihazınızın kilit ekranında da yer verebileceğiniz Live Photo’larınızı kusursuz kılmak adına iki noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Birincisi; deklanşöre dokunmadan önce yakalamak istediğiniz karenin tam karşısında olmanız, başka bir tuşa dokunmamanız ve çekim bitine kadar telefonunuzu başka bir yöne eğmemeniz gerekiyor. Kısacası video çekerken gösterdiğiniz hassasiyeti göstermelisiniz. İkincisi ise; Live Photos modunda çekim yaparken sesin de kaydedildiğini karşı tarafa söylemeniz çekimi tekrarlamamanız açısından önemli.

Live Photo'lar Normal Fotoğrafa Nasıl Dönüştürülür?

Kamera uygulamasını açtığınızda Live Photo modu otomatik olarak açık konuma geliyor. Bazen Live Photo yerine durağan resimler çekmek isteyebilirsiniz. Bu durumda ortadaki göz simgesine dokunarak öncelikle Live Photo modunu kapatmanız gerekir ancak bazen bunu unutup doğrudan çekim yaptığınızda Live Photo yerine normal fotoğrafı görmek istediğinizde ne yapacaksınız? Hiç endişelenmeyin; çektiğiniz fotoğrafın Live Photo sürümünü kolaylıkla silebiliyorsunuz ve sadece durağan fotoğrafınızı alabiliyorsunuz. Bunun için fotoğraflar uygulamasını açmanız ve düzenle butonuna ardından sol üstte mavi simgeli Live Photo simgesine dokunmanız kafi. Bitti butonuyla onayı verdiğinizde Live Photo’nuz durağan standart bir fotoğrafa dönüştürülüyor ve dierseniz düzenleyebiliyorsunuz.

Live Photo'lar Ne Kadar Alan Kaplar?

Live Photos çekiminin hem arka kamera (12 megapiksel) hem de ön kamera (5 megapiksel) yapılabildiğini daha önce belirtmiştik. Live Photos etiketiyle telefonunuza kaydededilen fotoğrafların boyutundan da bahsetmek gerekir. Zira Live Photo’lar standart fotoğraftan farklı yapıda ve 16GB iPhone 6s modelini tercih ettiyseniz daha da merak edeceksiniz. Live Photos çekimleriniz .mov formatında ortalama 3 – 4 MB, .jpg formatında da 2 – 5MB alan kaplıyor. Yani Live Photo’larınız iki formatta telefonunuza kaydediliyor. Normal fotoğraflarda boyut 1 – 2MB’a düşüyor.

Live Photo'lar Nasıl Görüntülenir?

Live Photo’larınızı iPhone’unuzda görüntüleyebilmek için resmi açmanız ve sert bir dokunuş uygulamanız gerekiyor. Mac bilgisayarınızda da Live Photo’larınızı görüntülemeniz mümkün. Ancak burada ufak bir detay var: Live Photo’lar iOS 9’lu Apple cihazlarda bu şekilde veya OS X El Capitan’lı Mac’lerdes sadece resme tıklayarak görüntülenebiliyor. Daha eski model iPhone ve iPad’lerde bu fotoğraflar video olarak gözüküyor ve uzun dokunarak görüntüleyebiliyorsunuz.

Live Photo'lar Nasıl Paylaşılır?

Live Photo’larınıza bakıp paylaşmak için fotoğraflar uygulamasını açtığınızda şaşırmayın. Zira Apple’ın selfie gibi telefonun ön kamerasıyla çekilen fotooğrafları otomatik olarak topladığı bir klasör altında yer almıyor tüm Live Photo’larınız. Şu an için telefonunuzla çektiğiniz normal fotoğrafı Live Photo’larınızdan ayırt etmenizin tek yolu fotoğrafı seçtiğinizde sol üstte beliren “LIVE” simgesi.

Live Photo’larınızı iMessage, AirDrop veya iCloud üzerinden başka bir iOS 9 cihazla paylaşmanız mümkün. Live Photo’nuzu alan kişi 3D Touch’ın nimetinden faydalanarak sert dokunma suretiyle Live Photo’yu etkinleştiriyor ve canlı fotoğrafınızı görüntüleyebiliyor. Live Photo’nuzu e-posta üzerinden herhangi bir cihaza yapmak isterseniz bu şu an için mümkün değil. Tabii ki Live Photo'nuzu GIF veya video formatına dönüştürerek dilediğiniz cihazla paylaşmanız mümkün. Bunun nasıl yapıldığını "iPhone 6s Live Photos GIF ve Video Formatına Nasıl Çevrilir?" blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Live Photo'lar Nasıl Düzenlenir?

“Live Photo art arda fotoğraf karelerinin birleşiminden oluşan bir çekim modu olduğuna göre dilediğim şekilde düzenleyebilirim.” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Live Photo’yu düzenleyememekle birlikte düzenleme özelliğini kullanmaya çalıştığınızda canlı fotoğrafın canlılığını yitireceğini, normal bir fotoğraftan farksız olacağını ifade eden bir uyarı mesajıyla karşılaşıyorsunuz.

Düşük ışıklı ortamlarda iyi sonuçlar vermeyen Live Photos, sessiz kaydetme seçeneği gelirse, selfie çekimler gibi albümde özel bir alanda yer alırsa, videoların başlangıç ve bitiş noktaları seçebilir olursa yani düzenleme eklenirse - ki bu özellikler sonraki güncellemede eklenecektir – tadından yenmez.

3D Touch Tanıtıldı Ama Force Touch Değil Miydi Bu?
MOBİL

3D Touch Tanıtıldı Ama Force Touch Değil Miydi Bu?

Apple bir süredir geliştirdiği ve MacBook Pro'larda kullandığı Force Touch teknolojisini tamamen iPhone'ların yeni nesli olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus'a entegre etti.

YORUMLAR