Apple TV'de iTunes Filmleri için Video Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

Apple TV'de iTunes Store'dan aldığınız filmleri izlerken takılma sorunu yaşıyorsanız bu yazımıza göz atmalısınız.

Apple TV'de iTunes Filmleri için Video Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

iPhone’unuzdaki görüntüyü kablosuz olarak televizyonunuza aktarmak, iTunes üzerinden satın aldığınız filmleri büyük ekranlı televizyonunuzda izlemenin keyfini çıkarmak için satın aldığınız Apple TV’de internet bağlantınızdan dolayı yayın kalitesinde sorun yaşıyor, sıklıkla donmadan ötürü keyfiniz kaçıyorsa bunu birkaç basit adımda düzeltmeniz mümkün.

Apple’ın geçtiğimiz ayın son haftası ülkemizde de satışa sunduğu Apple TV, iPhone kullanıcılarının olmazsa olmazları arasında. Hem kablosuz olarak görüntü aktarımını sağlama, hem iTunes filmlerini izleyebilme, hem de televizyon üzerinden oyun oynama keyfi yaşatan Apple TV’ye sahip kullanıcıların en çok dert yandıkları sorunların başında yayının sıklıkla kopması geliyor. iTunes üzerinden satılan filmler varsayılan olarak 1080p kalitede indirildiğinden, internet bağlantınız yeterince hızlı olmazsa barın dolmasını bekleyip izlemekten başka şansınız kalmıyor. Bu olumsuz durumu çözmenin neyse ki çok basit bir yolu var. iTunes filmlerinizde yavaş internet bağlantısından ötürü duraksama sorununu çözmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz kafi olacaktır.

Yeni Apple TV Türkiye'de İşte Fiyatı ve Özellikleri

4. Nesil Apple TV’de Video Akış Çözünürlüğünü Ayarlama:

  • Ayarlar – Uygulamalar – iTunes Filmleri ve TV Şovları – Video Çözünürlüğü yolunu izliyorsunuz.
  • Burada yüksek çözünürlük (hd) işaretli ise standart çözünürlüğe (sd) getiriyorsunuz. iTunes videoları varsayılan olarak yüksek kalitede gösterilecek şekilde ayarlanmıştır.

2. ve 3. Nesil Apple TV’de Video Akış Çözünürlüğünü Ayarlama:

  • Ayarlar – iTunes Store yolunu izliyorsunuz.
  • Burada karşınıza iki seçenek çıkacak. Yüksek çözünürlük yerine standart çözünürlüğü (sd) seçiyorsunuz. Yapacağınız seçim iTunes Store veya Apple TV üzerinden satın alınan veya kiralanan film ve televizyon şovlarının video akış çözünürlüğünü değiştirecektir. YouTube gibi üçüncü parti çevrimiçi video izleme platformlarının ayarlarını etkilemeyecektir.

Apple TV veyahut iTunes Store üzerinden satın aldığınız veya kiraladığınız filmleri takılmadan, donmadan, televizyon yayını kalitesinde izleyebilmeniz için Apple’ın önerdiği genişbant internet hızlarını da atlamamak gerek. Apple’a göre 1080p yüksek çözünürlüklü bir içeriği sıkıntısızca izleyebilmeniz için en az 8 Mbit bağlantınızın, 720p kalitede bir içeriği akıcı olarak izleyebilmeniz için en az 6 Mbit bağlantınızın, standart kalitede bir içeriği izleyebilmeniz için en az 2.5 Mbit internet bağlantınızın olması gerek. Kısaca o gün adil kullanım kotası denen saçmalığa yakalandıysanız standart kalitede izlemekten başka şansınız yok. Bunun dışında 4. nesil Apple TV sahibi iseniz 2.4GHz yerine 5GHz WiFi ağına bağlanmanız öneriliyor.

iPhone TV'ye Kablosuz Nasıl Bağlanır?

YORUMLAR