Apple Watch Nedir, Ne Yapar, Ne Yapamaz?

Apple Watch hakkında merak ettiğiniz her şey. İnceleme ve videoları bir makalede topladık.

Apple Watch'tan 3 Vaat

Zaman, mekan ve lüks bir potada

En dakik saat olarak lanse edilen Apple Watch, zamanı evrensel zaman standardı UTC’ye göre en fazla 50 milisaniye yanılmayla gösteriyor.  Apple Watch, Kronograf kadran gibi klasik analog kadrandan, daha fazla bilgi içerebilen modüler kadrana hızla geçiş yapabiliyor. Bu durum saatin ekranında harika bir görsellik yaratıyor. Özellikle modüler seçimin kişiselleştirilmesiyle sat son derece renkli gösterilere sahne olabiliyor. Güneşin doğuş ve zamanları, yaklaşan takvim olayları ve Apple iPhone ve e-postanızda kayıtlı tüm günlük haftalık olaylarla hızla senkronize olabiliyor. Böylelikle günü daha verimli kılma görevini de üstleniyor. Apple Watch ekranlarını özelleştirme konusunda bir sınır tanımıyor neredeyse. 

Telefon varken saatle iletişim kurmak

Topluluk içerisinde devamlı saate bakmak ortamdan sıkıldığınız, oradan gitmek istediğiniz hissi uyandırdığı için pek hoş görülen bir davranış değil. Peki yine topluluk içerisinde saate bakmak yerine, saatle konuşuyor olmak nasıl bir tepki yaratacak sizce?

Çünkü Apple Watch sesli mesaj göndermenize, e-postaları okumanıza ve iPhone’a gelen çağrıları bileğinizden cevaplamanıza olanak verecek. Öte yandan Siri’de Apple Watch’a entegre, bu durumda Apple Watch ile uzun diyaloglar içinde olmanız olasılık dahilinde. Öte yandan bu bir dezavantaj gibi görünse de ne yaparsanız yapın Apple Watch sizi devamlı uyaran bir cihaz olacak. Bir e-posta, mesaj, takvim hareketi, telefon çağrısı, sosyal ağ bildirimleri gibi her ileti, bileğinizde titreşimlere yol açacak ve bunun bazı noktalarda çok da rahat kabullenemeyebiliriz. Taptics bu noktada son derece ileriyi gören bir sistem de olsa bir noktadan sonra sinir bozucu olabilecek gibi görünüyor.

Her şeyin başı sağlık

Apple Watch tembellik yapmanıza izin verecek bir karaktere sahip değil. Uzun süre oturur ya da atıl kalırsanız sizi uyarmaya programlanmış bazı uygulamaları var. Bu aktivite uygulaması yaktığınız kalorileri, yaşam temponuzu, gün içinde ne sıklıkla oturup kalktığınıza kadarı ölçerek basit görsel bir ara yüzle size rapor edebiliyor. Bu kadar da değil Apple Watch’un bir antrenman uygulaması var. Antrenman uygulaması; yürüme, koşma, bisiklete binme gibi kişisel sportif ya da planlı spor salonu çalışmaları gibi aktiviteler için ayrıntılı ölçümler sağlıyor, bunu iPhone’nuzla senkronize ederek günlük, haftalık, ve aylık spor raporları sunabiliyor.

Apple Watch iPhone’da bulunan GPS ve Wi-Fi ile kendi üzerinde bulunan ivmeölçer ve nabız sensörü sayesinde  gün boyunca yaptığınız tüm sportif faaliyetlerin detaylı bir raporunu tutabiliyor. Apple Watch’un amacı sizi kendi yaşam döngünüzde kendinizle sportif bir rekabete sokmak ve böylelikle daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlamak. Son derece idealist ama güzel bir fikir.  Ama ssla Türk insanı için değil.

3 kardeşi tanıyalım

Apple Watch 38 mm ve 42 mm kalınlığında olan üç ayrı koleksiyonla geliyor demiştik. Apple Watch Sport güçlendirilmiş Ion-X camla korunan retina ekrana, gümüş ve uzay grisi ve hafif alüminyum kasaya ve bu kasayla uyumlu beş farklı renkte sportif kordona sahip. Fiyatı 349 dolar olarak belirlendi.

Paslanmaz çelik Apple Watch ise safir kristalle korunan Retina ekranlı bir model.  Parlak paslanmaz çelik ve uzay siyahı paslanmaz çelik gövdeleriyle iki farklı renkte raflara yerleşecek. Paslanmaz çelik Apple Watch koleksiyonu üç farklı deriş kayış seçeneğiyle gelecek. Çelik baklalı bilezik ve Milano Loop ve siyah veya beyaz Spor Kayış seçenekleri kullanıcıların beğenisine sunulacak. Fiyatı 549 dolar olarak belirlendi.

Gelelim ailenin en zengin üyesine.  Apple Watch Gold Edition adından da kolaylıkla anlaşılacağı gibi altın bir saat. Kaplam değil gerçek altın kütlesinin içine yerleştirilmiş bir ürün. Bildiğimiz altının iki katı sertlikte ve gül kırmızısı veya sarı olarak 18 karat kasalarda üretilmiş. Apple Watch Gold Edition’un ekranı da kardeşlerine göre daha farklı, safir kristalle korunan Retina ekrana sahip. Apple Watch Gold Edition karizmasını birkaç adım daha öne çıkarmak için 18 karat altın toka ve pimle beraber özel tasarlanmış kayışlara sahip. Fiyatı 10 bin dolardan başlıyor. Apple Watch Gold Edition Değerini Hak Ediyor mu? Haberimizde bu ürünle ilgili bazı eleştirileri sizlerle paylaşmıştık.

Apple Watch Gold Edition kardeşlerinden önce piyasada olacak. Sergilendiği yerler elbette köşe dükkanlar ve alışveriş merkezleri olmayacak. Gold Edition Paris’te Galeries Lafayette, Tokyo’da Isetan ve Londra’da Selfridges’de 10 Nisan’dan itibaren denenip görülebilir. Gold Edition’un hemen ardından 24 Nisan’da diğer Apple Watch ürünleri pazara inmiş olacaklar.

Yazılım özelikleri

Apple Watch iPhone uygulamalarının  işlevselliğini biraz daha genişletiyor. Instagram, MLB.com At Bat, Nike+ Running, OpenTable, Shazam, Twitter, WeChat gibi uygulamaları iPhone ile beraber kullanabiliyor. Apple Watch ile beraber iOS 8.2 sürümü de yayınlandı. Bu sürümle birlikte yenilenen her detayı iOS 8.2, Apple Watch Desteği ile Birlikte Geldi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yeni iOS güncellemesiyle beraber Apple Watch ve iPhone arasındaki etkileşimin kusursuz olması hedefleniyor. Bu güncellemeyle beraber iPhone’a gelen bir Apple Watch uygulaması var. Bu uygulamayla Apple Watch App Store’a göz atmanıza, uygulama satın almanıza veya indirmenizi sağlıyor.

Bundan sonrası artık tamamen tüketicinin karar vereceği bir şey. Ancak Apple Watch pek çok teknoloji yazar ve eleştirmenini ikiye böldü. Kimi ürünü yerden yere vururken , kimi yere göğe sığdıramıyor.

Apple Watch’un Batarya Ömrü Artık Bir Sır Değil

Apple Watch Ürünlerinin Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

  1. Apple Watch Nedir, Ne Yapar, Ne Yapamaz?
  2. Apple Watch'tan 3 Vaat

YORUMLAR