Apple WWDC 2015 Özeti

Apple WWDC 2015 etkinliğinde hangi cihazlar tanıtıldı? Etkinliğin özeti haberimizde.

Apple WWDC 2015 Özeti

Apple’ın 9 Eylül’de San Francisco’daki Bill Graham Civic Auditorium’da gerçekleştirdiği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2015) şimdiye kadar gördüğümüz en büyük Apple etkinliği diyebiliriz. Tamamen yenilenmiş iPhone modelleri iPhone 6S ve 6S Plus, akıllı klavye ve kalem aksesuarlarıyla iPad Pro, uygulama mağazasına kavuşan çok daha fonksiyonel Apple TV ve çok dikkat çekmese de yeni Apple Watch kayışları ile karşımıza çıkan Apple’ın etkinliğini kaçıranlar için hepsini bir araya getirelim dedik.

Apple’ın geleneksel Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC), tek kelimeyle Apple’ın şimdiye kadarki en etkili etkinliği diyebiliriz. Bildiğiniz üzere genellikle iPhone modellerini ayrı, diğer Apple cihazlarını ayrı etkinlikte görürdük ancak bu sene böyle olmadı ve Apple, tabiri yerinde ise tüm bomba ürünlerini aynı etkinlikte tanıttı. Apple Watch ile açılan ve canlı müzikle sonlandırılan 2 saatlik etkinlikten aklımızda kalanları, etkinliği izleme fırsatı bulamayan kullanıcılarımız için listelemeyi düşündük. İşte WWDC 2015 Etkinliğinde tanıtılan Apple cihazlar:

iPhone 6S ve 6S Plus:

Etkinlik her ne kadar Apple CEO’su Tim Cook’un Apple Watch istatistiklerini paylaşmasıyla başlasa da ülkemizde iPhone daha çok ilgi görüyor ve biz de Apple’ın sona sakladığı yeni iPhone modellerini ilk başta söylemeyi uygun gördük. Apple’a göre dünyadaki en popüler marka olan iPhone’un yeni modelleri beklediğimiz üzere iPhone 6S ve iPhone 6S Plus olarak tanıtıldı.

Yeni iPhone’ların en dikkat çeken özelliği hiç şüphesiz ki ekranlarında kullanılan 3D Touch teknolojisi. En basit tabirle ekrana dokunuşumuza göre kısayollar sunarak işlerimizi daha hızlı gerçekleştirmemize izin veren 3D Touch teknolojiisi işleyiş olarak aslında hali hazırda Apple Watch ve MAC’in yanı sıra Android telefonlarda da gördüğümüz Force Touch’tan farklı değil; sadece isim değiştirmiş hali de diyebiliriz. Yeni iPhone’larda dikkatimizi çeken diğer bir yenilik kamerada karşımıza çıkıyor. Hem ön hem de arka kameradaki iyileştirmeler iPhone’larımızı değiştirmeyi düşündürecek kadar etkileyici. 12 megapiksel iSight arka kamera ile 4K video çekimi yapmak mümkün. 5 megapiksel ön kamera ise bol bol selfie çekenlerin oldukça hoşlarına gidecek. Öte yandan yeni iPhone’ların tasarımında değişikliğe gidilmeden dayanıklılıkları artırılmış. 7000 serisi alüminyumun bükülme, daha dayanıklı cam yüzeyin ekran kırılma şikayetlerini ortadan kaldırıp kaldırmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. iPhone 6S ve 6S Plus tanıtımından sonra Apple’ın "iPhone Upgrade Program" adını verdiği her yıl yeni iPhone kullanmayı tercih edenler için operatörler üzerinden yükseltme programı da oldukça etkileyici idi. Bu programın Türkiye’de uygulanıp uygulanmayacağı meçhul.

iPhone 6S ve 6S Plus’ta dikkat çeken yenilikleri kısaca sıralamak gerekirse:

 • 3D Touch (Bildiğimiz Force Touch aslında ama Apple farklı isimlerle karşımıza gelmeyi seviyor)
 • 64 bit mimariye sahip A9 çip (Yüzde 70 daha hızlı CPU, Yüzde 90 daha hızlı GPU performansı)
 • 12 megapiksel iSight Kamera (Kamerada pikselleri ayrıştıran özel bir sistem kullanılmış ve 4K video kaydı yapmak mümkün)
 • 5 megapiksel FaceTime Kamera (Ön kamera hd ve retina flash)
 • Yeni Touch ID (Zaten hızlı tepki veren Touch ID sensörü artık 2 kat daha hızlı)
 • 866mbps’ye kadar WiFi, 300mbps’ye kadar LTE (Ülkemizde bir anlam ifade etmese de belirtmeden geçememek lazım)
 • Apple Upgrade Plan (Her yıl cüzi bir miktar ödeyerek mevcut iPhone’unuzu yenisiyle değiştirmenize izin veren, iPhone tutkunları için harika bir değişim programı)
 • Ön sipariş 12 Eylül, satışlar 25 Eylül’de başlayacak ve yurt dışı fiyatlarını söyleyip moralinizi bozmak istemediğimizden fiyat etiketlerini belirtmek istemedik.

Apple iPhone 6S Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Apple iPhone 6S Plus Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

iPad Pro:

Apple Watch’dan sonra karşımıza çıkan ilk cihaz iPad Pro oldu. 12.9 inç büyüklüğünde 2732 x 2048 çözünürlük sunan ekranla gelen yeni iPad’in ekranı kadar aksesuarları da dikkat çekti. iPad Pro’ya özel geliştirilmiş akıllı klavye (Smart Keyboard) ve kalem (Apple Pencil) hem bireysel hem de iş kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran ürünler ancak her ikisi de tabletle birlikte gelmiyor; ayrı olarak satın almamız gerekiyor. Apple Pencil’ın fiyat etiketi 99 dolar, Smart Keyboard’un fiyat etiketi 169 dolar belirlenmiş. Bu aksesuarların ülkemizde kaç TL’ye dönüşeceğini az çok tahmin etmek mümkün.

iPad Pro’nun dikkat çeken yeniliklerine detaya inmeden bahsetmek isterim:

 • 12.9 inç 2732 x 2048 ekran (Aynı anda iki uygulamayı rahatlıkla çalıştırmak mümkün)
 • Yeni A9X çip (Önceki iPad modelinde kullanılan A8’den 1.8 kat daha hızlı)
 • 6.9mm incelik, 0.71 kg ağırlık
 • 10 saat pil ömrü (Apple her cihazında batarya kapasitesini saklar ve bu değerin ulaşılabilecek maksimum değer olduğunu hepimiz biliyoruz)
 • 8 megapiksel iSight kamera (12.9 inç devasa ekranlı tabletle fotoğraf / video çekmek ister misiniz bilmem ama gayet yeterli)
 • Touch ID (Önceki iPad modellerinde gördüğümüz parmak izi sensörü geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor)
 • Dört adet güçlü hoparlörler iPad’in büyük ekranında oyun oynarken, müzik dinlerken veya film izlerken kendini gösterecek.

Apple iPad Pro Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

iPad Mini 4:

Apple WWDC 2015 Etkinliğinde iPad Pro’nun gölgesinde kalan iPad Mini 4, şimdiye kadarki en ince ve güçlü tablet olma özelliğini taşıyor. (en azından Apple bu şekilde lanse etti) Donanımına baktığımız iPad Air 2 kadar iyi değil ancak iPad Mini 3’ten çok daha gelişmiş bir tablet karşımıza çıkıyor. iPhone 6’da bulunan 64 mimarili A8 işlemci, M9 yardımcı hareket işlemci ile yüzde 30 daha hızlı işlemci, yüzde 60 daha hızlı grafik işlemci performansı sunan iPad Mini 4, 7.9 inç 2048 x 1536 çözünürlüklü ekranla geliyor. Tabletle – ufak ekranlı da olsa – fotoğraf çeker misiniz bilmem cihazın arka yüzünde 8 megapiksel iSight kamera bulunuyor. 11ac WiFi ile 866Mbps, gelişmiş LTE ile 150Mbps’ye kadar hız sunan iPad Mini 4, ilginç olarak tanıtım sonrasında ülkemizde satışa sunuldu. Gümüş, altın ve uzay grisi renk seçenekleriyle satışta ve 16GB WiFi modeli 1349 TL, 64GB WiFi modeli 1649 TL, 128GB WiFi modeli 1949 TL fiyat etiketine sahip. WiFi + Cellular almayı düşünenler için de sırasıyla 1749 TL, 2049 TL ve 2349 TL.

Apple iPad Mini 4 Türkiye Fiyatı Belli Oldu

Yeni Apple TV:

iPad Pro ve iPhone 6S / 6S Plus’tan sonra dikkat çeken diğer Apple cihazı Apple TV’nin artık kendine özel bir mağazası ve oyun oynamak için de kullanabildiğimiz dokunmatik yüzeye sahip kumandası bulunuyor. Apple’ın “tvOS” adını verdiği işletim sistemi üzerinde çalışan yeni Apple TV’nin en dikkat çeken özeliği Siri ile entegre çalışması. Sesli komutla kategorilerde kaybolmadan istenilen filmi bulabilmek, filmin istenilen sahnesini izleyebilmek, bir yandan video izlerken diğer yandan gündemi takip edebilmek asistan Siri ile yapılabilen başlıca şeyler. Daha güçlü Apple TV’nin Ekim ayının sonlarına doğru 80’den fazla ülkede satışa sunulacağı, 32GB ve 64GB modelinin olacağı tanıtımda açıklandı.

Yeni Apple TV Daha Güçlü ve Eğlenceli

Apple Watch OS 2 ve Yeni Modeller:

Watch OS 2 işletim sistemi ile birlikte çok daha fonksiyonel olacağı belirtilen Apple Watch’un kullanıcılar tarafından beğenildiği (Memnuniyet oranı %97 olarak açıklandı) ve Apple Watch’a uyumlu uygulamaların sayısının 10.000’i aştığı belirtildi. Öte yandan üçüncü parti uygulamalarla olan uyumluluğu anlatıldı. Bunun dışında altın ve gül kurusu iki renk ve farklı kayış seçeneklerinin eklendiği belirtildi.

Etkinlik Apple Watch ile Başladı 

YORUMLAR