Apple’ın Çöpe Attığı iPhone Tasarımlarını Gün Yüzüne Çıkarıyoruz

iPhone’lar piyasaya sürülmeden önce, uzun ve meşakkatli bir tasarım süreci yaşıyorlar, bu süreçte yüzlerce tasarım çöpe gidiyor.

Apple’ın Çöpe Attığı iPhone Tasarımlarını Gün Yüzüne Çıkarıyoruz

Apple elbette iPhone’ları piyasaya sürmeden önce, uzun ve meşakkatli bir tasarım süreci yaşıyor. Bu süreç içerisinde özene bezene hazırlanan kaç iPhone tasarımı çöpe gidiyor dersiniz?

Apple bir ürünü piyasaya sürmeden önce onlarca tasarımı gözden geçiriyor. Bu tasarımların çoğu ne kadar özenli olsalar da kabul edilmiyor ve tasarım tarihinin karanlık, ücra köşelerinde kayboluyorlar. Ancak bu karanlık köşelerden sizler için bazı tasarımları bulup çıkardık. Bu tasarımlar belki sizin hoşunuza gidebilir ancak bir şekilde Apple iPhone kabul ve tasdik birimlerinin onayını alamamışlar.

Samsung ve Apple arasında yıllarca süren tasarım telif mücadelelerinin ardından Apple elbette son derece titiz davranıyor. Bu alışkanlığından da vazgeçmiyor. Aşağıda kabul görmeyen tasarımlar dikkatle baktığınızda Apple’ın endişelerini kestirebilmek de mümkün. Diğer yandan Apple iPhone tasarımının artık kurumsal ve kemikleşmeye yüz tutmuş olduğu gerçeğini de düşünürsek belki de tasarımların “haddini aştığını da”  düşünebiliriz. Lafı fazla uzatmadan sizi bu “reddedilmiş” tasarımlarla baş başa bırakıyoruz. 

Bu arada küçük bir rakam verelim; her sene yeni iPhone moeli için yaklaşık 50 farklı tasarım yapılıyor, bunların sadece 5-6 tanesi onaya gidebiliyor ve sadece biri onaydan geçerek, yeniden düzenlenmesi için tasarım birimine geri yollanıyor. Bu seçilen tasarım endüstri mühendisleri ve tasarımcılar tarafından yeniden şekillendiriliyor. Bu süreç yaklaşık 90 gün ile 130 gün sürebiliyor.

Çöpe giden iPhone tasarımları

iTunes'a Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz AppCola'yı Hala Denemediniz mi? Appcola'yı aşağıdan indirip hemen deneyin!

YORUMLAR