Apple'ın iPhone'lara Israrla Getirmediği 9 Özellik

Apple'ın iPhone'lara Israrla Getirmediği 9 Özellik

Apple’ın iPhoen 6s modelleriyle birlikte önyüklü gelen mobil işletim sistemi iOS 9, kullanım alışkanlarımızı değiştiren birçok özelliği beraberinde getirdi ancak hala Apple tam manasıyla kullanıcıları sevindirmeyi başaramadı. Gerek final gerekse de beta sürüm güncellemelerine hız kesilmeden devam edilse de iPhone kullanıcılarının büyük hevesle beklediği, Apple’ın ısrarla koymadığı özellikler hala mevcut. Bu yazımızda iOS 9’da gözümüze çarpan Apple’ın bir an önce düzeltmesi gereken noktaları belirtiyoruz.

Teknolojiyi yakından takip eden kullanıcıların “kapalı kutu” olarak tanımladığı Apple’a göre en güvenli ve hızlı mobil işletim sistemi iOS’un 9. sürümü uzun bir süre önce yayınlandı ve final sürümden sonra birkaç kere güncelleme aldı. Yazılım güncelleme konusunda Apple’ın eline hiç kimse su dökemez ancak ardı arkası kesilmeyen güncellemeler sonrasında da asıl iPhone kullanıcılarının şikayet ettiği noktalar düzeltilmiyor. Bunun nedenini bilmiyoruz ancak bu yazımızda en azından iOS 10’da kesinlikle düzeltmesi gereken başka bir deyişle olması gereken özellikleri belirteceğiz. Şimdi dilerseniz Android’de senelerdir olan ancak Apple’ın iOS platformuna hala getirmediği özelliklere geçiyoruz.

Masaüstü Simgelerini Özgürce Düzenleme Şansınız Yok:

Masaüstünüzde yerini alan uygulama ve oyun simgelerini Android’deki gibi kafamıza göre ayarlayamıyor, yerlerini dilediğimizce değiştiremiyoruz. Sadece bizim için uygun görülmüş alanlara oyun ve uygulamalarımızı taşıyabiliyoruz. Öte yandan uygulama ve oyunlarımızı taşımak için öncelikle dokunup basılı tutup hareketlenmelerini sağlamamız gerekiyor.

iTunes Olmadan Müziklerinizi, Videolarınızı iPhone'unuza Atamazsınız:

Müziklerimizi, filmlerimizi, videolarımızı iPhone’umuza doğrudan atma şansına ne yazık ki sahip değiliz. Bluetooth, sadece cihazlarla etkileşime geçmek için var olduğundan diğer bir deyişle veri aktarma vazifesi görmediğinden mp3’lerimizi, videolarımızı Bluetooh üzerinden kablosuz olarak atamıyoruz. Veri transferi için ille de Apple’ın iTunes yazılımını kullanmalı ve iPhone’umuzu bilgisayarımıza bağlamamız gerekiyor. Her ne kadar “Bluetooth 4.2 güncellemesiyle birlikte iPhone 6s’lerde Bluetooth ile veri aktarımı mümkün olacak” haberlerine rastlasak ta şu an için bunu başarabilen görmedik, duymadık.

Tüm Bildirimleri Tek Dokunuşla Temizleyemezsiniz:

Her gün e-posta hesaplarımızdan, sosyal ağ uygulamalarımızdan, oyunlardan onlarca bildirim geliyor. Bildirimlerin tek bir alanda toplanması ve uygulamayı açmadan hızlı seçenekler sunarak işimizi kolaylaştırması güzel ancak bildirimleri temizlemek tam bir işkence. Bildirimi listeden silmek için kaydırıp x butonuna dokunmak kolay bir iş gibi gözüküyor ancak onlarca bildirimde bunu uygulamak gerçekten büyük külfet. Apple, bildirimler ekraına küçük bir “x” işareti koyarak sorunu çözebilir ancak niyeyse yapmıyor.

Kamera Uygulamasında Video Çözünürlüğünü Ayarlayamazsınız:

Yeni iPhone modelleri 6s ve 6s Plus’ta 4K video kaydına imkan tanıyan 12 megapiksel iSight kamera mevcut ancak çözünürlüğü doğrudan kamera uygulamasında ayarlayamıyoruz. Videolarımızın 4K kalitesinde mi, 720p kalitesinde mi, 1080p kalitesinde mi olacağını ayarlamak için Ayarlar – Fotoğraflar ve Videolar menüsüne gitmemiz ve Video Kaydı’na girip seçim yapmamız gerekiyor. Bu seçenekler niye kamera uygulamasına konulmaz anlamak güç ancak iOS 9’da da durum bu.

Live Photo'larınız ile Fotoğraflarınız Tek Bir Yerdedir:

Apple’ın iPhone 6s ve 6s Plus’da kullandığı basınca duyarlı ekran teknolojisi 3D Touch’a bağlı bir özellik olan Live Photos (Canlı Fotoğraflar), anın kısa süreliğine canlandırılması adına güzel bir özellik ve duvar kağıdı resmi olarak ta kullanılabilmesi güzel. Ancak Live Photos modunda çektiğimiz fotoğraflar selfie’ler gibi albümde anında ulaşabileceğimiz özel bir alana otomatik olarak atılmıyor. Live Photo’larımız ve standart fotoğraflarımız aynı yerde olduğundan girip bakmadan anlamamız güç. İlerleyen güncellemelerde kesinlikle Live Photo’lar da özel bir klasörde toplanmalı. Unutmadan, Live Photo’lara düzenleme seçeneği de kesinlikle eklenmeli.

Duvar Kağıdını Tek Dokunuşla Değiştiremezsiniz:

Masaüstünüzü farklı duvar kağıtlarıyla süslemeyi seviyorsanız duvar kağıdı değiştirmek için Ayarlar – Duvar Kağıdı – Yeni Bir Duvar Kağıdı Seç yolunu izlemeniz gerekiyor. Android’de doğrudan masaüstüne koyulan kısayolu kullanarak tek bir dokunuşla ulaştığımız menüye iOS’ta birkaç dokunuşla ulaşabilmemiz ne güzel…

Diğer WiFi Ağlarını Görmek İçin Ayarlar Menüsüne Gitmeniz Gerekir:

Bazen bulunduğumuz yerde birden fazla WiFi ağı olabiliyor. Bu durumda seçim yapmak için yine iPhone’unumuzun Ayarlar menüsüne gitmek durumundayız. Zira Denetim Merkezi’ne yerleştirilen WiFi simgesi sadece WiFi bağlantısını hızlıca açıp / kapatmaya yarıyor. Android’de olduğu gibi bulunduğumuz noktadaki tüm WiFi ağlarına erişmek için kullanamıyoruz.

Apple Klavyede Güçlü Parola Girmek Oldukça Zordur:

Apple, kendi klavyesi yerine geçebilen üçüncü parti klavye uygulamalarını kullanmamıza izin verse de hiçbiri Apple’ın kendi klavyesi görüntüsünde değil. Bu yüzden istemeden kullanmak durumunda olduğumuz Apple klavyesinde karışık harf ve rakamlardan oluşan güçlü bir parola girmek büyük zaman kaybı. Çünkü klavyede hala en üst satırda olması gereken sayı satırı yok. İlle de sol alttan ABC simgesine dokunup 123 yapmamız gerekiyor.

3G'yi Hızlıca Açıp / Kapatamazsınız:

Denetim Merkezi’nde WiFi simgesinin yanında en çok görmek istediğimiz kısayol olan mobil veri/hücresel bağlantı/3G simgesi iOS 9’da da bulunmuyor. Dışarıda interneti kullanmamız gerektiğinde vazgeçilmez Ayarlar menümüze gitmekten başka şansımız yok.

Tabii ki eksik olarak bahsettiğimiz tüm bu özellikler jailbreak yapılmamış, ilk satın aldığınız vakit iOS işletim sisteminde karşılaşacağınız eksikler. iOS 10'da olmasını istediğiniz özellikleri yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

iOS 9'un Dikkat Çeken Özellikleri

YORUMLAR