Apple’ın Üreteceği İddia Edilen Ancak Asla Güneş Yüzü Görmeyen Projeleri

Apple’ın Üreteceği İddia Edilen Ancak Asla Güneş Yüzü Görmeyen Projeleri

Dünya üzerinde hiçbir şirket Apple kadar spekülatif ve teknolojik dedikodulara malzeme olamadı. Bir şekilde büyük bir itinayla Apple, tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve senelerce hakkında tonlarca dedikodu yapılan bir kurum olarak nam saldı. Ancak bu Apple’ın lehine veya aleyhine diye bir şey söylemek çok zor çünkü bilirsiniz, "reklamın iyisi kötüsü olmaz".

Ancak teknolojide dedikodu öncesi ve sonrası olarak iki durum söz konusu. Apple şimdiye kadar aldığı patentlerle ya da piyasa süreceği iddia edilen ürünlerle gündemde kalmayı başarıyor olsa da, kendi teknolojik tarihinde sözünü tutamadığı birçok durum yaşamak zorunda kaldı. Peki, neydi Apple’ın sözünü verip gerçekleştiremediği teknolojik vaatler?

Apple iTV

2008 yılından 2010 yılının sonuna kadar Apple’ın 55 inçlik bir HDTV üreteceği konuşuldu. Elbette kendi zamanına göre son derece üstün özellikler taşıyacağı iddia edilen bu iTV projesinin dedikoduları 2015 yılına kadar devam etti. Dedikodulara göre iTV’nin asla gerçekleşmemesinin tek sorumlusu merhum Steve Jobs’tu. Dedikoduya göre Jobs bir türlü tasarımları beğenmiyor ve projeleri onaylamıyordu.

Apple iRing

Aslında Apple yüzüğü bir taraftan biraz iTV’ye bağlı bir teknolojik dedikodu sayılabilir. iTV’yi ve buna bağlı olarak etraftaki tüm Apple cihazları kontrol etmesi için bir yüzük patenti alındı. Bu yüzük bir uzaktan kumandanın biraz daha stilize edilmiş haliydi aslında. Sınırlı sayıda komuta sahip olacak ancak cihazlarda önemli bir hakimiyet kurabilecekti. Giyilebilir teknolojilere sadece Apple Watch ile bulaşmaya karar veren Apple, yüzük projesini hiç hayata geçiremediği gibi, hatırlamak bile istemiyor.

Apple Netbook

2008 – 2009 yıllarında "netbook" modası vardı. Sadece internete girebilen ve ofis programları çalıştıran bu cihazlar kompakt yapılarıyla bir anda yoğun ilgi gördüler. Ucuzluk ve boyut avantajlarıyla dizüstünden daha kullanışlı olarak tanımlanıyorlardı. 2009 yılında Apple’ın bir “netbook” çıkaracağı dedikodusu piyasayı sardı. Ancak onun yerine bir sene sonra 9.7 inçlik iPad ortaya çıktı. Bu da Apple’ın asla düşük fiyatlı orta sınıf cihazlar üretmeyeceğinin bir işareti olarak hafızalarda yer etti.

iPhone Nano

2009 yılında Apple’ın daha küçük bir telefon çıkaracağı dedikoduları dolaşmaya başladı. Hatta resimleri basına sızdırıldı. iPhone 4 ile yan yana ancak daha ucuz fiyata satılacağı söylentisi aldı yürüdü. Oysa 3.5 inçlik iPhone ekranından daha küçük bir ekranda iOS kullanmak ne kadar kullanılabilir olabilirdi ki? Zaten bu söylentiler iPhone Nano yerine iPod çıkınca tarihin karanlık sularına gömüldü.

Asılsız ve çılgın iddialar

Apple’ın 6 milyar dolara Universal Music şirketini alacağı iddiası şirket hakkında ortaya atılmış en çakma ve pahalı iddia olarak biliniyor. Bu iddia daha iPhone piyasa çıkmadan 2003 yılında ortaya atıldığında Apple’ın borsa hisseleri 8 puan gerilemişti.

Apple’ın Twitter’ı satın almak üzere olduğu hakkında yayılan haberler de cabası.  Bu iddia ne zaman Twitter’ın başı finansal olarak biraz derde girse, hala ısıtılıp kullanılan klişe bir dedikodu olarak arada bir hortluyor.

Steve Jobs’un kuruluşunda aktif rol oynadığı PIXAR animasyon stüdyosu, Apple’ın Disney stüdyolarını da alacağı dedikodularına da yol açmıştı. 143 milyar dolar değeri olan bu stüdyonun 151 milyar dolara Apple’a geçme olasılığı hiçbir zaman Apple’da masaya bile yatırılmadı.

Apple ve Jay-Z müzik yapım şirketi kuracaklar iddiası da bir süre meşgul eden yatırım dedikodularından biriydi. Hesapta Jay-Z hem bir marka yaratacak hem de iTunes’un tüm kontrolünü eline alacaktı. Ancak Apple bu noktada Dr. Dre ile 2014 yılında Beats’i kurarak burada da dedikoduculara çalım atmış oldu.

Apple, Kilit Ekranı Merkezli Yeni Bir Patent Hakkı Aldı

Apple, Alışkanlıkları Değiştirecek Yepyeni Bir Klavye Tasarımı İçin Patent Aldı

Apple'ın 2018 iPhone İçin Yaptığı Patent Tasarımı İnternete Sızdırıldı

YORUMLAR