Asus ZenFone 6 İncelemesi

Asus ZenFone 6 İncelemesi - Asus ZenFone 6 teknik özellikleri, tasarımı, batarya ömrü, performansı ve çok daha fazlasıyla ilgili merak ettiğiniz bilgilere ZenFone 6 incelememiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Asus ZenFone 6 Ekran ve Teknik Özellikleri:

Gelelim şimdi de Asus ZenFone 6'nın ekranına ve teknik özelliklerine. Akıllı telefon her ne kadar bizlere 6 inçlik büyük bir ekran sunuyor olsa da bu ekran üzerinde bizlere sunulan maksimum çözünürlük değeri maalesef 1280 x 720 olarak belirlenmiş. Maalesef diyorum çünkü bu bana göre telefonun ekranı üzerinde yer alan en büyük eksikliklerden bir tanesi. Sonuç olarak 13 megapiksellik arka kamerası yardımıyla 1920 x 1080 Full HD video kaydı yapabiliyor olduğunuz bir akıllı telefonun, kendi çekmiş olduğu videoyu aynı çözünürlükle oynatamıyor olması gerçekten kulağa komik geliyor. Yine de cihazı kullanırken bunun eksikliğini çok fazla hissetmeyeceğinizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

IPS LCD bir ekrana sahip olan Asus ZenFone 6, ekranı üzerinde bizlere 245 ppi değerinde bir piksel hassasiyeti (ekran yoğunluğu) sunuyor. Her ne kadar piyasada yer alan rakiplerine göre daha düşük bir ekran yoğunluğuna sahip olsa da Asus ZenFone 6'yı kullanmaya başladığınız andan itibaren bu durumun çok gözünüze batacağını sanmıyorum. Çünkü akıllı telefonunuzun menüleri ve uygulamaları arasında yapacağınız geçişler oldukça akıcı ve görüntü kalitesi oldukça yeterli düzeyde.

Gücünü Intel'in çift çekirdekli ve 1.6GHz hızındaki Atom Z2560 işlemcisinden alan ZenFone 6'nın yurtdışında satışa sunulan modellerinin içerisinde yine Intel'in çift çekirdekli ve 2.0GHz hızındaki Atom Z2580 modelinin kullanıldığını söylemeden de geçemeyeceğim. Bunun en büyük nedeni şüphesiz ki Asus'un Türkiye'de uygulamak istediği agresif fiyat politikası nedeniyle cihazın satış fiyatını aşağıya çekmek istemesinden kaynaklanıyor. Peki bu noktada Türkiye üzerinde satışa sunulan model ve yurtdışında satılan model arasında gözle görülebilir bir performans farklı var mı diye soracak olursanız; gözle görülebilir bir performans farkının olmadığını söyleyebilirim. Özel olarak iki modelide Benchmark testlerine sokmadığınız sürece kullandığınız modelin hangisi olduğunu ayırt edebileceğinizi sanmıyorum. Bunun dışında Intel'in sahip olduğu Hyper-Threading teknolojisi sayesinde iki çekirdekli olan işlemcimizi dört çekirdekli bir işlemci performansında kullanma şansına da sahip oluyoruz.

Daha öncede bahsetmiş olduğum gibi 13 megapiksellik LED Flash desteğine 1920 x 1080 çözünürlükte video çekebileceğiniz bir arka kameranın yanında, Asus ZenFone 6 üzerinde 2 megapiksellik bir ön kameraya da yer verilmiş. Bu sayede cihaz görüntülü konuşma ve selfie çekme gibi ihtiyaçlarınızı da kolayca karşılamanıza olanak sağlıyor.

Tüm bunların dışında grafik işlemci olarak PowerVR SGX 544 MP2'yi kullanmakta olan ZenFone 6, sahip olduğu bu grafik işlemci sayesinde Adreno 305 kullanmakta olan akıllı telefonlara göre çok daha üstün bir grafik performansını sizlere sunuyor. Peki Adreno 305 kullanmakta olan cihazlara örnek olarak hangilerini gösterebiliriz? HTC One Mini 2, Nokia Lumia 630 veya 635, LG G2 Mini ve HTC Desire 816'yı Adreno 305 grafik işlemci kullanmakta olan akıllı telefonlara örnek olarak gösterebiliriz.

Asus ZenFone 6 üzerinde yer verilen 3300mAh'lik batarya sayesinde uzun bir bekleme ömrü bizleri bekliyor. Öyle ki akıllı telefonu gün içerisinde yapacağım testler için sürekli kullandığım halde gün sonunda cihazın şarjının hala yüzde 15-25'lik bir aralıkta olduğunu söylememde de fayda var diye düşünüyorum. Aşırıya kaçmayan normal bir kullanımla, ZenFone 6'nın sizlere iki gün boyunca şarj aleti aratmayacağını söyleyebilirim.

Ülkemizde 16 GB'lık dahili depolama alanıyla bizlere sunulan Asus ZenFone 6 üzerinde yer alan Micro SD kart yuvası sayesinde akıllı telefonumuzun depolama alanını 64GB'a kadar yükseltme şansına sahip olabiliyoruz. Bunun dışında 2 GB'lık RAM (Bellek)'e sahip olan cihaz, bu noktada da piyasadaki rakiplerini yakalamış durumda. Tüm bunların dışında ZenFone 6'nın sahip olduğu en dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de şüphesiz ki sahip olduğu çift SIM kart desteği. Bu özellik sayesinde sahip olduğunuz iki farklı hattı aynı telefon üzerinde etkili bir şekilde kullanma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Aşağıda sizlerle paylaştığım video ile Asus ZenFone 6'nın ekran ve teknik özellikleri hakkındaki bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

ASUS ZenFone 6 - Teknik Özellikler
MOBİL

ASUS ZenFone 6 - Teknik Özellikler

Asus'un ZenFone akıllı telefon ailesinin en büyük ekranlı modeli olan ZenFone 6'nın teknik özelliklerini bu videomuzda sizler için inceledik.

  1. Asus ZenFone 6 İncelemesi
  2. Asus ZenFone 6 Dış Görünüş ve Fiziksel Özellikleri:
  3. Asus ZenFone 6 Ekran ve Teknik Özellikleri:
  4. Asus ZenFone 6 Arayüz ve Performans Özellikleri:
  5. ASUS ZenFone 6 Kamera Özellikleri:
  6. Asus ZenFone 6 Sonuç ve Puanlama:

YORUMLAR