Asus ZenFone 6 İncelemesi

Asus ZenFone 6 İncelemesi - Asus ZenFone 6 teknik özellikleri, tasarımı, batarya ömrü, performansı ve çok daha fazlasıyla ilgili merak ettiğiniz bilgilere ZenFone 6 incelememiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Asus ZenFone 6 Arayüz ve Performans Özellikleri:

Android işletim sistemiyle birlikte kullanıcılara sunulan Asus ZenFone 6 üzerinde, Asus tarafından özel olarak geliştirilen ve Asus ZenUI adı verilen kullanıcı arayüzüne yer verilmiş. Oldukça modern, şık ve sade bir kullanıcı arayüzünü bizlerle buluşturan ZenUI üzerinde en çok dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi de yazı fontları oldu. Oldukça akıcı bir şekilde okunabilen yazı fontları sayesinde, akıllı telefonu kullanırken farklı bir keyif aldığımı söylemeliyim.

ZenFone 6'yı ilk kez açtığınızda karşınıza çıkacak olan kilit ekranını yukarıda görebilirsiniz. Kilit ekranını devre dışı bıraktığınız anda yine karşınıza çıkacak olan kurulum sihirbazı sayesinde telefonunuzu basit bir kaç adımda ilk kez kullanmaya hazır hale getirebiliyorsunuz. Bu noktada bizlere sunulan kurulum sihirbazı gerçekten oldukça iyi düşünülerek hazırlanmış ve her kullanıcının kendi ayarlarını kolayca yapılandırabilmesini sağlıyor.

Kurulum sonrasında sol üstte yer alan resimde görebileceğiniz gibi Asus'un oldukça şık ve sade arayüzü olan ZenUI bizleri karşılıyor. Arama, mesajlaşma, internet tarayıcısı, fotoğraf çekme, e-posta ve diğer sık kullandığımız araçların yanı sıra Google arama kutusu ve havadurumu bilgisi de arayüz üzerinde bizleri bekliyor. Ekranın sağ üst tarafından parmağınızı aşağı doğru kaydırarak ulaşabileceğiniz "Hızlı Ayarlar" menüsü yardımıyla ihtiyaç duyabileceğiniz ve anlık olarak kullanmak isteyebileceğiniz birçok araca ve özelliğe de kolayca ulaşmanıza olanak sağlayan ZenUI, bizlere oldukça basit, hızlı ve etkili bir kullanım imkanı sunuyor.

Yine ana ekran üzerinde yer alan ASUS ve Google için özel olarak oluşturulan klasörler sayesinde hem ASUS hem de Google araçlarına kolayca erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu kategori tabanlı menüler sayesinde istediğiniz tüm uygulamalar ve araçlar elinizin altında oluyor. Gerçekten bunun büyük bir kolaylık olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Ana ekranın alt orta bölümünde bulunan menü butonuna dokunarak ulaşabileceğimiz "Uygulamalar" menüsünde akıllı telefonumuz üzerinde bulunan tüm uygulamalara, sadece indirdiğimiz uygulamalara veya en sık kullandığımız uygulamalara kolayca ulaşabiliyoruz. Bunun dışında ekranın sağ üst bölümünde bulunan arama butonu yardımıyla istediğimiz anahtar kelimeler yardımıyla kullanmak istediğimiz uygulamalara ulaşabiliyoruz. Bunun dışında ekranın sol üst bölümünde bulunan "Araçlar" butonuna dokunarak, akıllı telefonumuz üzerinde kullanabileceğimiz tüm araçları (widget) görüntüleyebiliyoruz.

Aynı zamanda arayüz üzerinde yer alan farklı duvar kağıtları da telefonunuzu istediğiniz şekilde özelleştirmenize olanak sağlıyor. Birçok animasyonlu ve sabit duvar kağıdının yer aldığı seçenekler arasında istediğiniz gibi saydamlık ayarı da yapabiliyorsunuz. İsterseniz duvar kağıdı, isterseniz de kilit ekranı için farklı duvar kağıtlarını kolayca seçerek kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak Asus ZenFone 6'nın arayüzü oldukça kullanışlı ve her kullanıcıya hitap eden bir yapıya sahip. Bunun dışında menüler ve uygulamalar arasındaki geçişlerin oldukça akıcı olduğunu da söylemeliyim. Arayüz ve kullanım kolaylığı konusunda ZenFone 6'nın benden tam puan aldığını söyleyebilirim.

Peki akıllı telefonumuzun oyun performansı nasıl? Merak etmeyin çünkü hemen anlatmaya başlıyorum. Asus ZenFone 6'nın bana nasıl bir oyun performansı sunacağını görebilmek için Dead Trigger 2 ve Real Racing 3 gibi yüksek sistem ve grafik performansı isteyen iki mobil oyunu cihazın üzerine kurarak hemen denemeye başladım.

Öncelikli olarak Dead Trigger 2 oynamaya başlayarak sistem performansını test etmeye başladığım ZenFone 6, tam bir fiyat performans canavarı olduğunu bana açık bir şekilde gösterdi ve oyunu oldukça akıcı bir şekilde oynamama izin verdi. Karşılaştığım sonuç beni oldukça memnun etmişti ve aynı performansı Real Racing 3 için de yakalayıp yakalayamayacağımı merak ederek hemen oyunu oynamaya başladım. Oyunu elimden bıraktığım zaman hem grafik hem de performans açısından beni oldukça memnun eden bir oynanış vardı ve bana bunu sağlayan ZenFone 6'ydı.

Kaliteli grafikler, akıcı bir oynanış ve çok daha fazlasını uygun fiyata bizlere sunan Asus ZenFone 6 üzerinde en çok dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi de cihazın neredeyse hiç bir ısınma probleminin olmamasıydı. Halbuki birçok kullanıcı cihazın sahip olduğu Intel işlemcisi yüzünden gereğinden fazla ısınabileceğini iddia ediyorlardı. Gelin görün ki öyle bir durum Asus ZenFone 6 üzerinde yaşanmıyor. Bu noktada kendi kullanmakta olduğum HTC One M7'nin uzun süreli oyun oynarken çok daha fazla ısındığını söylersem, demek istediğimi daha açık bir şekilde anlatabileceğimi düşünüyorum.

Aşağıda sizlerle paylaşacağım videoyu izleyerek, Asus ZenFone 6'nın arayüzü ve oyun performansı hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

ASUS ZenFone 6 - Arayüz ve Performans Değerlendirmesi
MOBİL

ASUS ZenFone 6 - Arayüz ve Performans Değerlendirmesi

Asus'un ZenFone akıllı telefon ailesinin en büyük ekranlı modeli olan ZenFone 6'nın arayüz ve performans değerlendirmesini bu videomuzda sizlerle paylaşmaya çalıştık.

  1. Asus ZenFone 6 İncelemesi
  2. Asus ZenFone 6 Dış Görünüş ve Fiziksel Özellikleri:
  3. Asus ZenFone 6 Ekran ve Teknik Özellikleri:
  4. Asus ZenFone 6 Arayüz ve Performans Özellikleri:
  5. ASUS ZenFone 6 Kamera Özellikleri:
  6. Asus ZenFone 6 Sonuç ve Puanlama:

YORUMLAR