Bataryalarla İlgili Bu Dört Yalana Artık Lütfen İnanmayın

Bataryalarla İlgili Bu Dört Yalana Artık Lütfen İnanmayın

Bataryalar neredeyse elimiz kolumuz gibi bir parçamız oldu. Onlara nasıl davranacağımız, nasıl kullanacağımız hakkında türlü hurafeler duymadan bir günümüz geçmiyor. Bataryalarla ilgili sağdan soldan duyup ömrünü uzatmak adına şunları yapıyorsanız bütünüyle yanlış yapıyorsunuz.

Bakın en çok kandığımız 4 yalan hangisi? Bu makaleyi okuduktan sonra artık bu söylemlere prim vereyeceğinizi düşünüyoruz. 

Buzdolabında saklamak

Neden? Gelecek nesillere taze kalsın diye mi? Bunu yaparken mantığını nasıl kurdunuz, kimden duyduysanız vazgeçin. Bataryaları (hangi tip olursa olsun) buzdolabında saklamanın hiçbir faydası yok. Üstelik sıcak ve soğuk ortam değişiklikleri bataryanın dayanıklılığını tamamen azaltıyor. Düşünsenize, telefonların belli bir dereceden aşağıda bulunmaması gerekiyor. Bu bataryalar içinde geçerli.

Tamamen bitmesini beklemek

Bu da yanlış. Bunu defalarca yazdık, çizdik. Yeni nesil bataryaların tamamen bitmesini beklemek doğru olmaktan öte son derece yanlış bir davranış. Her gün bu yöntemi izliyorsanız bataryanın ömrünü uzatmaktan başka her türlü kötülüğü yapıyorsunuz. Tamamen tükenmesi beklenen bir batarya zaman içerisinde performasını kaybediyor. Siz uzun ömürlü olmasını beklerken, o yavaş yavaş ölüyor.

Fazla şarjda bırakmak

Yine yanlış. Bir batarya daha fazla şarjda tutularak ömrü uzayacak diye bir şey yok. Bu tamamen hurafe. Hatta fazla şarjda duran batarya ısınıp telefon için sorunlar oluşturabilir. 2012 yılından bu yana akıllı telefonlar şarj olduktan sonra fazla akımı bataryaya iletmeyi kesiyorlar. Yani siz ne kadar kasarsanız kasın cihaz alabileceğinden fazlasını bataryaya iletmiyor.

Cihazı alır almaz şarja takmak

Neden? Bataryada en az yüzde 50-30 arası enerji varken bunu neden yapıyorsunuz. Bir çok mazeret duyar gibiyim ama dediğim gibi bunlar mazeret. Buna hiç gerek yok cihazı hemen kullanmaya başlayabilir ve makul bir seviyede şarja takabilirsiniz. Buna paralel olarak ilk şarjın 18 saat falan sürmesi de küllüm yalan. Şarj olduktan sonra cihaz bataryaya akım vermiyor dedik mi? dedik. O zaman bu davranışında bir manası yok. Bu davranış biçimi 2007 ile 2012 yılları arasında bataryaların kendini kalibre edebilmesi için doğru bir hareketti. Ama artık değil.

Mobil Cihazların Batarya Ömrü Hakkında İnanmamamız Gereken 8 Hurafe

Mobil Cihazlarda Batarya Ömrü Nereye Gidiyor? - İnfografik

Android Batarya Ömrünü Uzatacak Uygulamalar

YORUMLAR