Bedavaya Mesajlaşıp Konuşturan Mobil İletişim Uygulamaları

Mobil cihazlar artık sesli ve görüntülü görüşmelerde cebimizi yakamayacaklar. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz popüler mobil mesajlaşma uygulamalarını listeledik.

Bedavaya Mesajlaşıp Konuşturan Mobil İletişim Uygulamaları

İletişim çağındayız ama bundan 20 yıl önce telefon aboneliğimizin kabul edilmesi için telefon şirketlerine müracaat edip beklemekteydik. 10 yıl öncesine kadar telefonlar sadece evimizde bulunan sabit cihazlarken, cep telefonu sayesinde son 5 yıldır en gencinden en yaşlısına kadar herkesin cebine girmiş durumda. İstediğimiz zaman istediğimiz kişiyle metin tabanlı, sesli veya görüntülü iletişime geçebiliyoruz. Tabi ki bu tarz iletişimlerin belli bir masrafı oluyor. Ama hayatımıza akıllı telefonlar ve mobil internet girdi gireli iletişim mecraları değişmeye başladı bile. Artık ücretsiz ya da az bir ücret karşılığında arkadaşlarımızla haberleşebilirken, her türlü bilgi akışımızıda aynı ekranda gerçekleştirebiliyoruz.

Mobil cihazlarımızda iletişimimizi hızlı-ucuz şekilde gerçekleştirmek için kullanabileceğimiz yada tarayıcımızdan açarak erişebileceğimiz ücretli ve ücretsiz onlarca uygulama bulunuyor. Ücretsiz uygulamalar, Apple'ın iPhone 4 ile duyurduğu Facetime, IOS 5 güncellemesi ile gelen BlackBerry Messengera rakip olarak çıkarttığı iMessage, popüler sohbet programı Windows Live Messenger, yüzmilyonlarca kullanıcısının mobil platformlarda da her koşulda sohbet etmesini sağlamak için geliştirilmiş Facebook Messenger, iş dünyasının, uluslararsı telefon ve videolu iş görüşmelerinin baş aktörü Skype, sohbet odaları diyince aklımıza gelen ilk isim Yahoo Messenger, çoklu protokol desteği sunan AIM, Trillian, FaceTime rakibi olarak görebileceğimiz ooVoo Video Chat, Tango Video Calls, Ustream, Fring, Skype alternatifi olarak Viber, Nimbuzz, gelişmiş sohbet uygulamaları olarak Touch( Eski adıyla PingChat), Kik Messenger ve tarayıcı bazlı çalışan yüksek kullanım değerlerine ulaşan Gtalk, imo.im, eBuddy, Meebo servisleri , BlackBerry'nin vazgeçilmezi olan GSM şebekesinden bağımsız veri iletişimi sağlayan BBM (BlackBerry Messenger), yakın zamanda adını duyuracak Samsung'un Bada için hazırladığı ChatON uygulamaları bulunuyor.

Ücretli uygulamlarda ise popüler tüm sohbet protokollerini içinde barındıran IOS'un en popüler sohbet uygulaması BeejiveIM with Push, milyonlarca kullanıcısı bulunan tarayıcı bazlı iletişim servisinin mobil platformda kullanıma sunduğu uygulaması eBuddy Pro, saydığımız 2 popüler uygulamaların üçüncüsü ise satın alana kadar kullanabileceğiniz lite sürümü ile IM+, sadece GSM çebekesinden bağımsız olarak veri iletebilen ve basit sohbet özellikleri sunan Whatsapp, GTalk, Facebook, AIM, MobileMe gibi belli protokolleri destekleyen basit bir uygulama Verbs var.

Yukarıda saydığımız tüm uygulama ve servisler, GSM haricinde veri iletişimini Wifi yada 3G - Egde üzerinden gerçekleştirmekteler. Bu nedenle GSM operatörünüzden alacağınız internet abonelik ücretleri düşünüldüğünde normal sesli ve görüntülü görüşme ücretlerine göre daha ucuz ve kesintisiz bir çözüm sunmakta. İşletim sistemleri içerisinde gelen uygulamalar her ne kadar cihaz ile uyumlu ve sorunsuz olsa da Facetime gibi sadece video görüşmesine ya da iMessage gibi sadece metin bazlı mesajlaşmaya olanak sağlamakta. Sosyal ağlarınızı kontrol etmek, sürekli çevrimiçi kalabilmek, birden çok servise aynı anda bağlanmak istediğimizde, mevcut uygulamalar yetersiz kalıyor. Bu nedenle sosyal ağ etkileşimleri ve anlık mesajlaşma için çoklu protokol destekleyen Windows Live Messenger, Trillian, imo.im gibi uygulamaları, sesli ve görüntülü görüşmelerde belli bir kalitede hizmet almak açısından Skype, Nimbuzz ve HD ses kalitesine sahip Viber uygularından birini kullanabilirsiniz. Ücretli uygulamaların teknik destek hizmeti vermesi, sık güncellenmeleri bir avantaj iken, ücretsiz programların alternatiflerinin olması sayesinde bunu telafi etmekteler.

Mobil iletişim uygulamaları ister ücretli ister ücretsiz olsunlar, bizleri her zaman ulaşılabilir kılmaları sebebiyle hiç bir zaman popülerliklerini kaybetmeyeceklerdir. Aşağıdaki popülerliğine göre sıralanmış uygulamalar ve kullanılabilir oldukları platformları listedik.

Seçtiğimiz Uygulamalar:

Tüm Ücretsiz Uygulamalar - Servisler:

Ücretli Uygulamalar - Servisler:

 

YORUMLAR