Beynimizin Kapasitesi Kaç Gigabayt Dersiniz?

Bilim adamları 'Hafızamız bir sabit disk olsaydı kaç Gigabayt olurdu?' sorusuna yıllardır cevap arıyorlar.

Beynimizin Kapasitesi Kaç Gigabayt Dersiniz?

İnsanın hafıza kapasitesi yıllardır nörologların masalarından eksik etmedikleri bir araştırma dosyası olarak duruyor. Tıp dünyasının nöroloji departmanları, insan hafızasının kapasitesini her ölçmeye çalıştığında farklı sonuçlara ulaşabiliyor. Çünkü insan hafızası standartları olan bir yapıya sahip değil. İnsanoğlu hafızasıyla inanılmaz şeyler başararak bilişsel becerileri ile şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyabiliyor ve bunun bir standardı, bir sınırı da yok. Peki, en son araştırmalar neyi işaret ediyor? Hafızamız bir sabit disk olsaydı kaç Gigabayt olurdu?

24 yaşındaki üniversite öğrencisi Çinli Çao Lu, 2005 yılında pi sayısının 67.980 rakamını da ezberleyerek dünya rekoru kırmıştı. Öte yandan çoğumuz dün ne yediğimizi bile hatırlamakta güçlük çekebiliyoruz. Hafıza bu kadar değişken olduğu için kapasitesi hiç de belirlenebilir bir şeymiş gibi durmuyor.

Bazı hafızalar isimlerden, tarihlere, en ince detaylı karmaşık görsel bilgilere kadar her şeyi akılda tutabilirken, rakamları önemsemiyor. Öte yandan Amerika’da yaşayan 10 yaşındaki Orlando Serrell isimli bir çocuk, sayısız araba plakası ezberleyebiliyor, bu plakaların hangi marka arabalara ait olduğunu hatırlıyor ve onlarca yıl öncesine ait bir tarihin hangi güne denk düştüğünü hesaplayabiliyor. Yani hem görsel hem de matematiksel hafızasını olağanüstü bir şekilde birbiriyle eşleştirebiliyor. Bu vakaya tekrar döneceğiz. 

Bütün bu örnekler o kadar çeşitlendirilebilir ki, insan hafızasının gerçek kapasitesine dair bulgular çıkarmak için binlerce denek ve yıllarca çalışma yapmak gerekebilir. Ancak nörologlarda tam bunu yapıyorlar zaten. 

YORUMLAR