Beynimizin Kapasitesi Kaç Gigabayt Dersiniz?

Bilim adamları 'Hafızamız bir sabit disk olsaydı kaç Gigabayt olurdu?' sorusuna yıllardır cevap arıyorlar.

İNSAN BEYNİNİN BELLEK KAPASİTESİ

Beynimizde bulunan 100 milyon nörondan az önce bahsettik. Nörologlar hafıza kapasitesinin bu yüz milyon nöronla sınırlı olmadığını, her bir nöronun bin kadar farklı nöronla ilintili olduğunu da keşfettiler. Bu da trilyonlarca bağlantı anlamına geliyor.

Normal şartlarda 100 milyon nöron, standart bir iPod belleği kadar bir depolama alanına denk düşüyor. Ancak nöron bağlantıları sayesinde bunun trilyon kere artması, durumu bambaşka bir hale getiriyor. Bu hızlı bellek artırımı, beynimizin yaklaşık 2.5 petabayt yani bir milyon gigabayt kapasiteye sahip olduğunu işaret ediyor. Tabi bu matematiksel ve kağıt üzerinde alınan bir sonuç. Ama şöyle bir bakalım 2.5 petabayt ile insan beyni neler yapabiliyor.

2.5 petabayta 3 milyon saatlik film depolayabiliyoruz ve 300 yıllık TV programı kaydedebiliyorz. Bu biraz fikir vermiş olabilir. Ancak nörologlar bizim ‘unutmak’ olarak adlandırdığımız durumu, tıpkı bir sabit sürücü gibi çalışan beynimizde gereksiz bilgilerin ya da gereksiz olduğunu düşündüğümüz bilgilerin boşaltılarak üzerine yeni bilgiler yazılması olarak açıklıyorlar. Bu durumdan dolayı beynimizin kapasitesi hiç bitmiyor ve ‘beynim attık almıyor’ terimi de bir terim olmaktan öteye geçmiyor. Çünkü bu hiç gerçekleşmiyor. 

  1. Beynimizin Kapasitesi Kaç Gigabayt Dersiniz?
  2. TABULA RASA
  3. İNSAN BEYNİNİN BELLEK KAPASİTESİ
  4. BEYNİMİZİN İNDİRME ve YAZMA HIZI

YORUMLAR