Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!

Kendi bilgisayarınızı toplarken hangi parçaları seçeceksiniz? Cevabı yazımızda

Bilgisayar Toplama Rehberi Sayfa 3

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar kasası bilgisayarınızın parçalarını monte ettiğiniz yapı. Temelde bu iş için kullanılan bu bilgisayar bileşenlerini seçerken dikkat etmeniz farklı kriterler mevcut.

-Kasa Yapısı:

Anakartlardan bahsettiğimiz bölümde farklı boyutta anakart türlerinin mevcut olduğundan bahsetmiştik. Bu anakart türlerinin boyutlarıyla ilişkili olarak farklı kasa türleri de mevcut:

 • Middle Tower Kasalar:

Mid-T kasalar anakartların standart boyutu olan ATX formatıyla uyumlu olarak tasarlanmış kasalardır.

 • Mini Tower Kasalar:

ATX anakartların biraz kırpılmış ve küçültülmüş versiyonu olan Micro ATX anakartlar ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan bu kasar daha az yer kaplamakta.

 • Full Tower Kasalar:

En geniş kasa türü olan bu kasalar workstation ve sunucu gibi ağır iş yükü olan sistemler düşünülerek geliştirilmiş kasalardır. İç hacmi büyük olan bu kasalarda Extended ATX anakartlar kullanılabiliyor ve ortaya çıkan yüksek ısıyı düşürmek için çok sayıda soğutma seçeneği kullanılabiliyor.

 • Küp Kasalar:

Küp kasalar (Cube case) adından da anlaşılacağı gibi küp şeklinde olan özel üretim kasalar. Bu kasalar taşınabilirlik açısından avantajlı olsalar da sınırlı bir iç hacime ve soğutma seçeneklerine sahipler.

 • Slim Kasalar:

Az yer kaplayacak şekilde tasarlanan bu ince kasar daha çok yüksek yük altında olmayan iş bilgisayarlarında tercih ediliyorlar.

-Kasa İç Hacmi:

Bilgisayar kasalarının içine yerleştireceğiniz parçalar farklı boyutta olacağı için seçeceğiniz parçalara göre bir kasa tercih etmeniz önemli. Bilgisayarınızda en çok yer kaplayan parçalar olan ekran kartlar kimi zaman oldukça uzun olabiliyorlar. Yüksek performans sunan bu ekran kartlarını kasanıza monte edebilmeniz için de kasanızda yeterli iç alana sahip olmanız gerekiyor. Benzer şekilde çift ekran kartı kullanan SLI veya Crossfire bir sistem toplayacaksanız kasanızda çift ekran kartı için yeterli alan olduğundan emin olun.

Kasa içerisinde yer sıkıntısı yaşamanıza neden olabilecek bir diğer etken de modifiye işlemci fanları. Eğer işlemcinizin üzerinde gelen orijinal fan size soğutma için yeterli gelmeyecekse bu fan yerine daha ileri seviye soğutma blokları ve fanlar tercih edebilirsiniz. Bu fanları monte ettiğinizde kasanızın yan kapağının kapanmaması gibi bir problem oluşabilir. Bu nedenle kasanızı seçmeden önce iç hacminin bu fanlar için yeterli alan sunduğundan emin olun: 

-Güç Kaynağı:

Kimi kasalar üzerlerinde bir güç kaynağıyla birlikte geliyorlar. Bu sayede bilgisayarınızın toplam maliyeti biraz olsun düşebiliyor. Bu güç kaynağının sisteminizin toplam güç ihtiyacını karşılaması gerekecektir. Bu güç ihtiyacını eğer yüksek performaslı bir sistem kuruyorsanız ekran kartınızın önerilen güç gereksinimlerine göz atarak öğrenebilirsiniz.

Güç kaynaklı bir kasa seçerken dikkat etmeniz gereken kriter sisteminizin güç ihtiyacı olduğu gibi kasanız üzerindeki güç kaynağının ne kadar verimli olduğu. Güç kaynakları farklı güç çıkışlarına sahip olabiliyorlar. Bu güç çıkışları Watt cinsinden ifade ediliyor. Fakat güç kaynakları her zaman üzerlerinde yazan Watt kadar güç çıkışı sunmayabiliyorlar. Bunun nedeni de değişen verimlilik oranı. Bir güç kaynağının verimlilik standardı ise 80+ (80 plus) kavramı. 80+ sertifikasına sahip olan bir güç kaynağı üzerinde yazan Watt cinsinden güç değerinin en az yüzde 80'ini sağlayabiliyor demektir. Eğer yüksek performanslı bir sistem topluyorsanız 80+ faktörüne dikkat etmenizi öneriyoruz.

-Soğutma Seçenekleri:

Eğer yüksek performanslı bir oyun veya render/modelleme bilgisayarı ya da worstation/sunucu sistemi topluyorsanız bilgisayarınız doğal olarak yüksek ısı üretecektir. Bu yüksek ısıyı dışarıya tahliye etmek ve kasanızın içerisinde hava akışını sağlayabilmek için buna izin verecek bir bilgisayar kasası tercih etmeniz gerekecektir. Bu durumda içerisine yeterli fan yuvasına sahip olan ve geniş bir iç hacme sahip olan bir kasa araştırmanız gerekiyor. Ayrıca su soğutma sistemleri gibi özel soğutma sistemleri kullanmak istiyorsanız kasanızda bu soğutma sistemlerin tahliye borularını geçirebileceğiniz özel deliklerin olması gerekiyor. Kimi kasalar üzerinde geniş çaplı fanlarla birlikte de gelebilmekte.

Gelelim ihtiyaç kategorilerine göre hangi kasayı tercih etmemiz gerektiğine:

İş Amaçlı PC:

İş amaçlı bir bilgisayarda güç tüketimi düşük olacağından ortaya çıkan ısı da oyun ve render bilgisayarlarına kıyasla daha az olacaktır. Bu da ek fan kullanma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca bu bilgisayarlarda harici ekran kartı da kullanılmayabileceği için kasa iç hacminin geniş olmasına ihtiyaç olmayabilir. İş bilgisayarlarında Micro ATX yapısında anakartlar yaygın olarak kullanıldığından Mini Tower ve hatta yer sıkıntınız varsa Slim kasaları bile tercih edebilirsiniz. Bu durumda üzerinde güç kaynağı olan ekonomik bir kasa modeli tercih edebilirsiniz. Kasanın üzerindeki güç kaynağının 80+ sertifikasına sahip olması da büyük bir gereklilik olmayacaktır.

Multimedya Amaçlı PC:

Bu bilgisayarlarda yüksek grafik kalitesine sahip oyunları oynamayacaksanız gündelik işlemlerden bilgisayarınız çok yorulmayacaktır. Görüntülü sohbet, internette gezinmek, tarayıcı oyunları oynamak genel olarak sistemi çok yormayan işlemler. Tıpkı iş amaçlı bilgisayarlarda olduğu gibi dahili güç kaynaklarına sahip Mini ATX kasaları tercih edebilmeniz mümkün. Multimedya amaçlı bilgisayarlarda görünüm biraz daha önemli olacağından ekonomik Mini ATX modellerin biraz dışına çıkabilir, görsel tercihlerinize daha uygun olan şık kasalara göz atabilirsiniz.

Oyun Amaçlı PC:

Oyun amaçlı bir bilgisayar yüksek güç tüketecek ve yüksek ısı üretecektir. Ayrıca bu bilgisayarlarda yüksek performanslı uzun ekran kartları kullanılması muhtemel. Bunun yanında çift ekran kartlı SLI veya Crossfire sistemler kurulabilmesi de mümkün. Bütün bu ihitayaçlarınızı karşılayabilmeniz için yeterli iç hacime ve fan yuvasına sahip Middle Tower bir kasa tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kendi üzerinde geniş çaplı fanlar olan kasalar işinizi görebilir. Oyun amaçlı bir bilgisayarda ekran kartınızın veya kartlarınızın kasanın içerisine sığıp sığmayacağını hesaplamanızı tavsiye ederiz.

Eğer oyun amaçlı bilgisayarınızın toplam maliyetini düşürmek isterseniz içerisinde güç kaynağı olan bir kasaya göz atabilirsiniz. Bu güç kaynağının 80+ sertifikasına sahip olduğundan ve sisteminizin toplam güç tüketimini karşıladığından da emin olun. Eğer seçeceğiniz kasa ihtiyaçlarınıza uygun bir güç kaynağına sahip değilse ayrı bir güç kaynağı satın almak ve kasanıza monte etmek gibi bir seçeneğiniz de var.

3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:

Bu tür bilgisayarlar iş yükü en ağır olan, işlemci, RAM ve ekran kartı veya kartlarının çok yorulduğu sistemlerdir. Bu nedenle ısı miktarı da yüksek olacaktır. Render/modelleme amaçlı bir bilgisayarda geniş iç hacme, bolca fan yuvasına sahip bir Middle Tower veya Full Tower kasa tercih etmenizi öneriyoruz. Bu kasalarda mümkün olduğunca çok fan olmasına dikkat edin veya kendiniz ekstra fanlar alarak kasada kullanın.

Modelleme ve render işlemleri için kullanılacak sistemlerde güç kaynağı büyük önem taşıyacaktır. Eğer kasayla birlikte gelen güç kaynağını kullanmayı düşünüyorsanız güç kaynağının 80+ sertifikasına sahip olduğundan emin olun.

Güç Kaynağı

Güç kaynağı bilgisayarınızın güç ihtiyacını karşılayan parçadır. Bilgisayarınızda kullandığınız parçalar farklı değerlerde güç tüketimlerine sahiptirler. Sisteminizde karmaşık grafiksel hesaplamalar veya genel hesaplamalar yürütülürken bilgisayarınızın güç ihtiyacı da artar. Bir güç kaynağı bu ihtiyacı karşılayamazsa bilgisayarınız kendi kendini yeniden başlatabilir veya kapatabilir. Ayrıca aşırı ısınma sonucu güç kaynağınız yanabilir de. Bu tür durumları önleyebilmek için bilgisayarınızın güç tüketimini önceden hesaplamanızı tavsiye ederiz. Bu iş için internet üzerinde yararlanabileceğiniz birçok farklı kaynak bulunmakta. Bilgisayarın güç tüketiminde payı olan parçalar şunlar:

 • İşlemci
 • Ekran kartı
 • Depolama birimleri
 • Optik sürücüler
 • USB bağlantısı yaptığınız cihazlar

Yukarıdaki parçalardan en çok güç tüketenleri işlemci ve ekran kartı olacaktır.

Genel olarak sisteminizin yaklaşık güç tüketimini ekran kartınızın üzerindeki bilgilere bakarak öğrenebiliyorsunuz. Bilgisayarınızdaki parçaların güç tüketimlerini öğrendikten sonra hepsini toplamanız ve üzerine biraz pay bırakarak güç kaynağı seçmenizi öneriyoruz. Güç kaynağınızı seçerken şu kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor:

-Güç Çıkışı:

Watt cinsinden ifade edilen güç çıkışı güç kaynağınızın ürettiği güç anlamına geliyor. Bir güç kaynağı bilgisayarınızın toplam güç tüketimini karşılayacak seviyede güç üretmelidir. Daha azı sistem kapanmalarına, aşırı ısınma ve sonuçta güç kaynağının yük nedeniyle yanmasına sebep olabilir.

-Verimlilik:

Güç kaynaklarının üzerinde ürettikleri güç miktarı yazsa da bu güç miktarının ne kadar doğru olup olmadığını bilemeyebiliriz. İşte bu noktada 80+ (80 Plus) adı verimlilik değerlendirme kriteri devreye giriyor. Bu değerlendirme kriteri temel olarak güç kaynağınızın üzerinde yazan Watt çıkış gücünün en az yüzde 80'i oranında güç ürettiğini garantileyen bir sertifika. 80+ sertifikasına sahip olan bir güç kaynağını yüksek performans sunmasını planladığınız sistemlerinizde tercih edebilirsiniz.

-Güç Kaynağı Bağlantıları:

Güç kaynağınızı seçerken dikkat etmeniz önemli bir kriter güç kaynağı üzerinde yer alan bağlantılar. Bu bağlantılar depolama birimlerinize, optik sürücülerinize, ekran kartınıza güç iletilmesini sağlıyor. Özellikle yüksek performanslı ekran kartları birden fazla güç kablosu bağlanmasını gerektirebiliyorlar. Bu durumda güç kaynağınızın size yeterli ekran kartı güç bağlantısı sunduğundan emin olmanız gerekecektir. Depolama birimleriniz ve optik sürücüleriniz içinde yeterli sayıda güç kablosunun güç kaynağınızda yer aldığından emin olun:

İhityaç kategorilerine göre güç kaynağı tercihlerine göz atalım:

İş Amaçlı PC:

İş amaçlı bilgisayarlarda genel olarak yüksek güç tüketimine sahip parçalar kullanılmadığından yüksek güç çıkışına sahip olan bir güç kaynağı tercih etmenize gerek kalmayacaktır. Verimlilik konusunda 80+ sertifikasına sahip olan bir güç kaynağı her zaman daha güvenilir bir seçim olsa da bir zorunluluk olmayacaktır. Genel olarak iş bilgisayarlarında daha ekonomik olan güç kaynağı modellerini tercih edebileceğinizi ifade edebiliriz.

Multimedya Amaçlı PC:

Bu bilgisayarlarda da genel olarak çok yüksek güç tüketimi olmayacağından ekonomik güç kaynağı modelleri işinizi görebilir. Fakat harici bir ekran kartı ile graifk performansınızı yükseltmek istiyorsanız ekran kartınızın güç gereksinimlerine bağlı olarak biraz daha yüksek güç çıkışına sahip bir güç kaynağı tercih edebilirsiniz.

Oyun Amaçlı PC:

Oyun oynamak için kullanacağınız bilgisayarınızda yoğun grafiksel işlemler nedeniyle güç tüketimi artacağından güç kaynağınızın da yüksek güç çıkışı sunması gerekecektir. Ayrıca güç kaynağının yüksek yük nedeniyle verimliliğinin de yeterlli seviyede olması gerekecektir. Bu nedenle ekran kartınızın güç gereksinimini karşılayan, 80+ sertifikasına sahip bir güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:

İş yükünün bir hayli yüksek olduğu bu sistemlerde güç kaynağı en önemli parçalardan biri haline geliyor. Bu tür bilgisayarınıza güç kaynağı seçimi yaparken sisteminizin toplam güç ihtiyacının biraz üzerinde güç çıkışı sunan 80+ sertifikasına sahip bir güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Depolama Birimi

Depolama birimleri bilgisayarımıza yükleyeceğimiz işletim sistemi, program, oyun, müzik ve video dosyaları, ofis dökümanları gibi dosyaların saklanacağı donanımlardır. Günümüzde bilgisayarlarda 2 tür depolama birimi kullanılıyor:

-HDD - Sabit Disk:

Piyasada yaygın olarak bulabileceğiniz bu depolama birimleri aslında bilgisayarların ilk geliştirildiklerinden beri aynı mantıkla çalışıyor. Mekanik bir yapıya sahip olan sabit disklerin yıllar içerisinde değişen özellikleri küçülen boyutları ve artan kapasiteleri oldu. Bilgisayarlarda kullanılan sabit diskler eski plak çalarlara benzer bir yapıya sahip. Disk üzerindeki verileri okumak için bir okuyucu kafası kullanılıyor.

Sabit diskler 2 farklı ölçüye sahip. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan sabit diskler 2.5" boyutundalar ve daha az yer kaplıyorlar. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan sabit diskler ise 3.5" boyutundalar. 3.5" HDD'ler daha büyük olsalar da daha çok veri depolayabiliyorlar.

Sabit disklerin performansı genel olarak RPM yani dakika başına disk devir hızı ile belirleniyor. RPM değeri ne kadar yüksekse disk o kadar yüksek hız ile veri yazıp okuyabiliyor.

-SSD - Solid State Disk:

Günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlayan bu depolama birimlerinin sabit disklerden en büyük farkı herhangi bir mekanik yapıya sahip olmamaları. SSD'ler veri yazmak ve okumak için elektirikten faydalanıyor. Bu sayede tıpkı RAM ve flash belleklerde olduğu gibi çok daha yüksek hızlarda dosya yazılıp okunabiliyor. SSD diskler mekanik yapıya sahip olmadıkları için daha az güç tüketiyor ve daha az ısınıyorlar.

SSD diskler yüksek performansa, düşük ısıya ve az güç tüketimine sahip olsalar da küçük bir dezavantajları var. Bu dezavantaj maliyetlerinin yüksek olması. SSD disklerde yüksek kapasiteli modeller yüksek fiyatla satışa sunulmakta. Fakat üretim teknolojileri ilerledikçe SSD fiyatları da düşmeye başlıyor.

SSD disklerin veri okuma ve yazma hızları genel olarak kendi kutularının üzerinde yazmakta.

İhtiyaç kategorilerine göre hangi depolama birimini tercih etmeniz gerektiğine göz atalım:

İş Amaçlı PC:

İş amaçlı bilgisayarınızda genel olarak standart bir HDD işinizi görecektir. Klasik sabit diskler ekonomik çözümler sunacağı için toplan kasa maliyetinizi düşürecektir. Fakat bilgisayarınızın 20 - 30 saniye gibi kısa sürelerde açılıp çalışmaya hazır olmasını isterseniz ve bütçe kısıtlamanız yoksa SSD disklere göz atabilirsiniz.

Multimedya Amaçlı PC:

Multimedya amaçlı bir bilgisayarda iş bilgisayarlarında olduğu gibi standart bir sabit disk işinizi görecektir. Fakat müzik, video ve fotoğraf gibi dosyalarınızı arşivlemeyi seviyorsanız yüksek kapasiteli bir sabit disk seçebilirsiniz. Arşivleme için SSD diskler çok ekonomik bir çözüm olmayacaktır. Eğer bütçe kısıtlamanız yoksa bu bilgisayarlarda sadece işletim sistemini yüklemek için bir SSD kullanabilir, arşivleme işlerini yapmak için yüksek kapasiteli ek bir HDD satın alabilirsiniz.

Oyun Amaçlı PC:

Oyun amaçlı bir bilgisayarda depolayacağınız güncel oyunlar genellikle yüksek yer kaplayacağı için bu bilgisayarlarda yüksek kapasiteli bir sabit disk kullanmanız gerekecektir.

SSD diskler yüksek performans sunsa da bu performans oyunların grafiklerinin daha akıcı bir şekilde görüntülenmesini sağlamıyor. SSD disklerin performansı oyunların yükleme sürelerinde kendini gösteriyor. Eğer bir oyunu SSD diskiniz üzerine yüklediyseniz o oyunu açarken, bölümleri geçtiğinizde veya kayıt dosyalarını yüklediğinizde karşınıza çıkan yükleme ekranları daha kısa sürecektir. Yani "Atı arpa, oyunları SSD coşturur" sözünün asılsız olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun amaçlı bilgisayarınızda bütçe kısıtlamasına sahip değilseniz tıpkı multimedya amaçlı bilgisayarlarda olduğu gibi işletim sisteminizi SSD üzerine, yüksek boyutlu oyun, müzik ve video dosyalarınızı standart sabit diskiniz üzerine depolayabilirsiniz. SSD kapasitesini biraz daha yükseltebiliyorsanız sık oynadığınız oyunları SSD üzerinde depolayabilir ve oyunların daha hızlı açılmalarını sağlayabilirsiniz.

3 Boyutlu Modelleme ve Render Amaçlı PC:

Bu bilgisayarlarda temel yük işlemci, RAM ve ekran kartında olmakta. Depolama birimi üzerine diğer parçalarla kıyasla daha az yük binmekte. Render ve modelleme işlemleriyle uğraşan kullanıcıların paylaştıkları deneyimlere göre bu tür bilgisayarlarda SSD diskler kullanmak gözle görülür bir performans artışı yaratmamakta.

Render ve modelleme işleri sonucu oluşturduğunuz dosyalar büyük boyutlu olabiliyor. Bu nedenle geniş kapasiteli bir HDD'ye ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca yedekleme yapmak için ek bir sabit disk de kullanabilirsiniz. İşletim sisteminizin ve kullandığınız programların hızlı açılıp kapanmasını isterseniz bir SSD tercih edebilirsiniz.

Geriye Kalan Parçalar

Bilgisayar donanımınızı belirledikten sonra sıra klavye, fare, monitör, hoparlör, kulaklık, mikrofon ve web kamerası gibi ek bilgisayar ekipmanlarını seçmeye geliyor. Bu ekipmanlarını seçerken aslında bizim söyleyebileceğimiz çok birşey yok; çünkü bu seçimler tamamen renkler ve zevkler konusu.

Kişisel tercihlerinize, ergonomik ihtiyaçlarınızı göre belirleyeceğiniz bu parçaları seçmeden önce mümkünse denemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bir oyun bilgisayarı topluyorsanız monitör seçiminizi yaparken tepkime süresi değerine dikkat etmeniz mantıklı olacaktır. Bir monitörün tepkime süresi ne kadar düşükse monitör hareketli görüntülerde o kadar başarılı olmakta.

Umarız bilgisayar toplama rehberimiz işinize yaramıştır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Daha Hızlı Bir PC İçin 7 Altın Kural

 1. Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!
 2. Bilgisayar Toplama Rehberi Sayfa 2
 3. Bilgisayar Toplama Rehberi Sayfa 3

YORUMLAR