Bilgisayarınızın İçinde Ne Var? Dünden Bugüne Donanım ve Önemli İpuçları

CPU'dan GPU'ya kadar tüm donanım modüllerinin tarihi ve ne işe yaradıklarını geniş bir rehber olarak sizler için hazırladık.

Depolama hakkında bilmeniz gerekenler

HDD ve SSD nedir? Hangisi tercih edilmelidir

HDD ve SSD

RAM'lerin belleklerine aldıkları bilgileri PC’nizi kapattığınızda saklayamadığınızdan bahsetmiştik. Sistem belleklerinin bu özelliğinden dolayı güç kullanmadığı halde veri saklayabilecek donanımlara ihtiyacı duyulur. İşte bu ihtiyacı sistemde sabit disk sürücüler karşılarlar.

İlk modern bilgisayarın 1940'larda icat edilmesiyle beraber küçük bir sorun da ortaya çıkmıştı: kapatıldığında veriyi uzun süre saklayabilecek, aynı zamanda güçle çalışan bellekler henüz mevcut değildiler. Bu durum veriyi saklayabilmek için türlü çalışmalara yol açmıştı.

En eski bilgisayar bellekleri "geçici" ve "geçici olmayan" (güçle çalışan) olmak üzere ikiye ayırıyordu. Tarihe adını yazdırmış, geçici olmayan birkaç bellek türü bulunuyor. Bunlar arasında silindir şeklindeki “drum” bellekler, manyetik-çekirdek belleği ve onun çeşitli varyasyonları olan; twistor bellek “ince-film bellek” gibi bulunuyor.

1980'lerden bu yana kişisel bilgisayarlarda depolama, dijital verileri dönen bir manyetik disk üzerinde saklayan sabit diskler (HDD) yoluyla yapılıyor. Son 10 yılda NAND flaş-bellekler, sabit disklerin yerini yavaşça almaya başladı. Daha sonra SSD (katı hal sürücüsü) olarak adlandırılan bu diskler, 3,5 inç ve 2,5 inç'lik HDD boyutlarını korudular.

Konu Hard disk olduğunda, kullanıcıların ikilemde kaldığı görülür. HDD Hard disk ve SSD Hard disk seçeneği arasında sıkışıp kalırlar. İyi bir bilgisayar toparlamak isteyenler için, bu Sorunun cevabı SSD'dir.

SSD olarak yapılandırılan depolama aparatları, bünyelerinde herhangi bir çelik disk barındırmadığından dolayı hızlı çalışırlar. Sürtünme teknolojisinden uzak durmaları ise daha çok flaş bellek tarzı depolama alanlarına sahip olmalarından kaynaklanır.

Tavsiye

SSD'ler pek çok konuda HDD'leri geride bırakıyor. Özellikle HDD'lerde olduğu gibi içinde hareketli parça bulundurmayan SSD'ler, böylece HDD'lerin aksine düşmelere,  çarpmalara ve sarsıntılara karşı daha dayanıklı yapıya sahip.

Herhangi bir mekanik aksama sahip olmadığı için SSD’ler neredeyse tamamen sessiz çalışıyorlar. Güç tüketimi ve boyut alanlarında da büyük avantajlar sağlıyorlar.

Tercih edeceğiniz SSD’nin minimum okuma hızının 400MB/sn ve minimum yazma hızının 300MB/sn olması sizin için harika sonuçlar verir.

SSD alırken SATA 3 almak performans avcılarının tercihi. Ancak bu maddeyi Anakartınızın desteğini de göz önüne alarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

  1. Bilgisayarınızın İçinde Ne Var? Dünden Bugüne Donanım ve Önemli İpuçları
  2. Anakart nedir, nasıl çalışır ve kısa tarihi
  3. Bellek nedir, nasıl çalışır
  4. Depolama hakkında bilmeniz gerekenler
  5. Ekran kartları hakkında her şey

YORUMLAR