Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Bilgisayarınızın bataryasının çabuk bitmesinden şikayetçiyseniz, bu rehber yazımızda yer alan önerilere göz atmanızda fayda var.

Masaüstü bilgisayarların yerini dizüstü bilgisayarların almasından sonra en çok başımızı ağrıtan konu şüphesiz çabuk biten bataryalar olmuştur. Yapılan her işlem, kullanılan her donanım bilgisayarınızın şarjını kısa sürede tüketmektedir. Biz de bu yazımızda, uygulayacağınız küçük işlemlerle birlikte bataryanızın kullanım süresini bir nebze olsun arttıracak tavsiyeler vereceğiz.

Yazılım Güncellemeleri

Windows işletim sisteminin olmazsa olmazı olan yazılım güncellemeleri batarya ömrü için önemli bir husus. Çünkü yazılım güncellemeleri, sürücülerin yazılımlarında iyileştirmeler yapan yeniliklerle birlikte gelmektedir. Sürücü yazılımlarınızı güncel tutarsanız, batarya için olumlu etkisini görebilirsiniz.

Güç Seçenekleri

Güç seçeneklerinde bulunan ayarlar bu konuda önemli noktalardan biri. Görev çubuğunda bulunan pil simgesine sağ tıklayarak erişebileceğiniz Güç Seçenekleri başlığında yer alan herhangi bir planın ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz; pilde çalışırken Ekranı karart seçeneğinin 3 dakika, Ekranı Kapat seçeneğinin 5 dakika, Bilgisayarı uyku moduna geçir seçeneğinin 10 dakika şeklinde düzenlemeniz yönünde. Parlaklık seçeneğinde otomatik ayar olmadığından, bulunduğunuz ortama göre ayarlamanız yerinde bir karar olacaktır.

Eğer daha detaylı ayarlar yapmak istiyorsanız, Gelişmiş Güç Ayarları altındaki seçeneklerini düzenleyebilirsiniz.

Bluetooth

Bilgisayarınızda bulunan Bluetooth özelliği sürekli açık konumda kaldığında, önemli miktarda pil tüketimi yapmaktadır. Bunun için Bluetooth’u kullanmadığınız zamanlarda kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

Donanım Ürünleri

USB’den çalışan tüm cihazlar, siz farketmeseniz bile pil tüketimi yapmaktalar. Bunun önüne geçmek için, cihazları kullanmadığınız zamanlarda bağlantılarını kesmelisiniz.

Oyun, Film vb Aktiviteler

Dizüstü bilgisayarınızda oyun oynamak, pil ömrünü önemli derecede etkilemektedir. Bilgisayarınızın tüm özelliklerini kullanarak çalışan oyunlar, daha fazla pil tüketimine yol açıyor. Eğer oyun oynamadan olmaz diyenlerdenseniz bataryayı çıkararak oyuna devam edebilirsiniz. Sabit bataryası olan bir bilgisayara sahipseniz, ne yazık ki bu konuda verebileceğimiz başka bir çözüm yolu bulunmuyor.

Eğer DVD’den film izlemek ya da müzik dinlemek istiyorsanız, bunu da DVD içeriğinde yer alan dosyaları hard diskinize kopyalayarak gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü, optik sürücü için de ayrı bir güç harcanıyor, bu da bataryanızın kullanım süresini azaltıyor.

Bu tür adımları uyguladığınızda batarya kullanım süresini az da olsa uzatabilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi bataryalarda da ortalama 2 sene kullanım ömrü vardır. Ancak yüksek performans almak için doğru şekilde kullanmak önemlidir.

Bu konuda da dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Yeni bir bataryayı kullanmadan önce tam olarak şarj etmeli, tam performans alabilmek için birkaç kez şarj-deşarj işlemi gerçekleştirilmelidir. Bilgisayarınızı uzun bir süre kullanmayacaksanız ya da bataryayı çıkarıp uzun bir süre kullanmayacaksanız, bataryayı tam dolu şekilde muhafaza etmelisiniz. Çünkü, kullanılmayan bataryalar da deşarj olmaktadır. Bu durumda, haftada bir ya da iki kez mutlaka bataryayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yanlış bilinen bir kavrama da açıklık getirelim. Bataryaları çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda bulundurmak yanlış bilinen bir kavramdır. Çünkü, ısınan bataryalar hızlı deşarj olurken, soğuk bataryalar da gerekli gücü hemen üretemedikleri için zorlanmaktadırlar.

Windows Görev Yöneticisi Alternatifi En İyi 4 Uygulama

YORUMLAR