Bilgisayarlar Yaşlılıktan Ölür mü?

Eskiyen bilgisyaralara ne olur, yaşlılıktan ölmeleri mümkün müdür? İşte farklı bir blog yazısı.

Bilgisayarlar Yaşlılıktan Ölür mü?

Gelişen teknolojinin getirdiği kolaylıkların yanı sıra belki de en kötü yanlarından biri çok çabuk eskimesi. Ancak bunun üretim ve pazarlama yöntemleriyle de çok alakası var. Teknolojik şirketler devamlı üretiyor olmasalar milyonlarca kişinin ekmek kapısı kapanacak ve dünya korkunç bir işsizliğe sürüklenecek.

Teknolojik gelişmeyi sadece yeni bir akıllı telefon ya da süper bir çip olarak görmek çok dar bir pencereden bakmak demek. Çünkü bir elektronik üreticisinin bağlı olduğu 25 farklı sektör var ve hepsi de teknolojinin ilerlemesiyle çarklarını döndürebiliyorlar. Öte yandan PC teknolojisi sabit kalsa ve değişmese yazılım sektörünün de yaya kalması muhtemel. 

Buraya kadar işin mantığı böyle. Peki ya teknoloji her ay gelişmeseydi ve devamlı cihazlarımızı yenilemeseydik ne olurdu? Özellikle dizüstü bilgisayarlarımız veya masaüstü PC’lerimiz bugünleri görebilir miydi dersiniz? Hemen bir senaryo yazalım. Bir PC ne kadar uzun ömürlü olabilir anlamaya çalışalım.

Uzman görüşler

Tüm elektronik cihazlar için üretilen her bir elektronik parçanın belli bir yaşam süresi var. Bu süre cihazların çalıştığı koşullara göre değişkenlik gösteriyor.  Afrika’da çalışan bir bilgisayarla, Kuzey ülkelerinde çalışan bir bilgisayarın ömürleri asla aynı olmayabiliyor. Ortam sıcaklıkları, voltaj değişkenlikleri ve güç kesintilerinin sıklığı bu minik parçaların yaşam süreleri üzerinde önemli bir rol oynuyorlar. Bundan dolayı uzmanlar bu etkenler doğrultusunda bilgisayarların yaşlanma hızının artık yavaşlayacağı ancak mutlaka yaşlanacağı konusunda hem fikirler.

Mantıksal yaklaşım

Bugün hepimizin kullandığı “Benim PC artık bu programı kaldırmıyor” cümlesi, aslında PC’nin sabit kalan performansının dışındaki yazılım ve donanım evreninin hızla değişiklik göstermesinden kaynaklanan bir şikayet. Ama biz bunun suçunu PC’ye yüklüyoruz.

Şöyle düşünün; PC’nizin yaşlanma belirtilerinden biri artık yazılımları kaldırmaması ve oyunlara uyum sağlayamaması mı? Bu sizin için böyle. Oysa PC’niz için böyle değil. O, inşa edildiği zamanın standartlarında değerlendirildiğinde o hala aynı PC. Sadece dünya değişiyor ve o artık “eski toprak” olma yolunda hızla ilerliyor.

Yaşamsal teknolojik döngü

PC’nizi yaşlanan bir insana benzetin. İnsanlarda yaşlandıkça bazı organlarında sorunlar baş gösterir performansları düşer. Aslında bu durum PC için de geçerli. Bir teknolojik cihazın yaşlanması ve ölümü de yavaş yavaş olabilir. Elinizden geldiğince yaşam desteği sağlamaya çalışsanız da bu eskimişlik cihazın her bir devresine yavaş yavaş sirayet eder. Günü geldiğinde yapacak fazla birşey kalmaz.

Bazen teknolojik cihazlar bir anda çalışma işlevlerini durdururlar. Belli semptomlar gösterseler de bunu kestirmek çok mümkün değildir. Yaşlanan her nesne canlı ya da cansız olsun zamana karşı durabilmiş değildir. Nasıl bir kaya zamanla un ufak olabiliyor, denizler kuruyabiliyor veya metaller paslanabiliyorsa aynı aşınma ve yıpranma kanunları PC’ler için de geçerlidir.

Zombi PC’ler

Ancak bazı cihazlar hala ısrarla çalışmaya devam etseler bile elektrik tüketmekten ve çoğumuzun nasıl kullanıldığını bilmediğimiz antika işletim sistemlerin üzerinde çalışmaktan başka bir şey yapamaz. Bu onları atıl kılar. Bir işe yaramazlar. Satmak ya da yatırdığınız parayı geriye almaya çalışmak bile çok mümkün olmaz. Bellekleri yavaştır. CPU neredeyse yerlerde sürünüyordur, her hangi bir işlemi yapabilmek için kendi tarihine ait yazılımlara ihtiyaç duyarlar. Kısaca aslında ölüdürler. Ancak hala çalışmaktadırlar. Zombi gibi.

Sonuç

Kısaca bir PC’nin çalışıyor olması onun ölmediği manasına gelmiyor. Yaşam belirtileri gösteren ancak hiçbir işlevi olmayan her şey bir şekilde komada ya da bitkisel hayattadır. Bu durumdan çıkmaları mümkün de olmaz. PC’ler için de belli bir zaman ötanazi vaktinin gelmesi kaçınılmaz. Ancak gelişen teknoloji bize bunu pek fark ettirmiyor. PC’leri değiştirdikten sonra eskilerinin yüzüne bakmıyor bir yerlerde çürümeye bırakıyoruz. Onları yeniden hayata geçirmeye çalışmanın mümkün olsa da tercih edeceğimiz bir şey olmadığını bir şekilde biliyoruz.

Kısaca o ya da bu şekilde evet, eski PC’ler yaşlılıktan ölüyorlar.

Eski Bilgisayarınızı Değiştirmenin Zamanı Geldi mi Dersiniz?

Eski Akıllı Telefonlarınızdan Kurtulmadan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey

Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!

YORUMLAR