Bilinen 20 Android Sorunu ve Çözümleri

Farklı Android problemlerinin çözümleri yazımızda

Bilinen 20 Android Sorunu ve Çözümleri

Merhaba Tamindir takipçileri. Mobil cihazlar gün geçtikçe daha yaygın hale geliyorlar ve sahip oldukları yetenekler sayesinde günümüzde bilgisayarları aratmıyorlar. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan mobil cihazlar ise Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon ve tabletler. Piyasada her ihtiyaca, her bütçeye ve her beğeniye hitap eden bir Android cihaz bulmak oldukça kolay. Hal böyle olunca Android cihazlar yüksek kullanım oranının doğal bir sonucu olarak en çok problemle karşılaşılan cihazlar arasında. Her teknolojik cihazda karşımıza çıkabilen problemleri çözmek için genellikle yetkili servislere başvuruyoruz. Fakat Android cihazlarda ortaya çıkan problemleri akıllı telefon veya tabletimizi garanti kapsamından çıkarmadan bazen kendi başımıza çözebilmemiz de mümkün. İşte bu yazımızda Android cihazlarda sıkça karşılaşılan problemleri ve Android sorun giderme yöntemlerini bir araya topluyoruz. Dilerseniz bu problemlere ve çözümlerine göz atalım:

 • Android telefonum açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Android akıllı telefon ve tabletlerimiz farklı nedenlerden ötürü kimi zaman açılmayabiliyor. Donanımsal arızalarda (bataryanın ömrünü doldurması, parça arızası) elimizden cihazı teknik servise göndermek haricinde pek birşey gelmese de yazılımsal problemlerde (sistem güncellemesi sonrası telefonun/tabletin açılmaması, yüklediğimiz bir uygulamaların sistem ayarlarında değişiklik yapması vb.) Android cihazımızı kurtarabilmemiz mümkün olabiliyor. Bu işi nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:

Android Telefonum Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

 • Android Sistem Arayüzü Durdu, Ne Yapmalıyım?

Android cihazlarımızda kullanılan Android arayüzünde kimi zaman "Sistem arayüzü durdu" hatasıyla karşılaşabiliyoruz. Bu hata telefonumuzun kilitlenmesine veya uygulamaların düzgün çalışmamasına neden olabiliyor. Bu problemi nasıl çözebileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:

Android Sistem Arayüzü Durdu Hatası Çözümü

 • Google Play Durduruldu Hatası ve Çözümü

Android cihazların resmi uygulama marketi olan Google Play üzerinden telefon veya tabletlerimizde kullanabileceğimiz uygulamaları ve oynayacağımız oyunları indirebiliyoruz. Fakat kimi zaman Google Play beklenmedik bir şekilde kapanarak hata mesajı verebiliyor. Google Play'i tekrar açmaya çalıştığınızda yine aynı hata mesajıyla karşılaşabiliyorsunuz. Bu problemin nasıl çözüleceğinden bu yazımızda bahsetmiştik:

Google Play Durduruldu Hatası Çözümü

 • Google Play Üzerinden Uygulama ve Oyun İndiremiyorum, Ne Yapmalıyım? 

Eğer Android akıllı telefon veya tabletinizden Google Play'e giriş yapabiliyorsanız ve indirmek istediğiniz uygulama veya oyunun Google Play sayfası üzerindeki "Yükle" tuşuna dokunduğunuzda yükleme tamamlanmıyor veya başlamıyorsa bir önceki maddede yer verdiğimiz çözümdeki Google Play verilerini ve önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz:

Google Play Durduruldu Hatası Çözümü

 • Google Play Üzerinde "Bu Öğe Ülkenizde Kullanılamıyor" İletisiyle Karşılaştım, Ne Yapabilirim?

Bu problem indirmek istediğiniz uygulama veya oyunun ülkenizde kullanıma açık olmamasından kaynaklanıyor. Bu sorunu atlatabilmeniz başlangıçta olanaksızmış gibi görünse de çözüm üretebilmeniz mümkün. Bu yazımızda bu problemi nasıl atlatabileceğinizi resimli olarak anlatıyoruz:

Google Play Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?

 • Google Play Aramalarımımın Görüntülenmemesini İstiyorum, Ne Yapabilirim? 

Google Play, varsayılan ayarlarında değişiklik yapmadığınızda önceden yaptığınız aramaları kaydedebiliyor ve sonrasında size bu aramaları öneriler olarak tekrar sunabiliyor. Bu durum kişisel bilgi güvenliğinizi tehdit ettiği gibi özel kullanım verilerinizin bilginiz haricinde başkaları tarafından görüntülenebilmesine de olanak sağlıyor. Bu güvenlik sorununu ortadan kaldırmanın kolay bir yolu mevcut. Bu yazımızda bu işi nasıl yapabileceğinizden bahsediyoruz:

Google Play Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir

 • Google Play Store Silindi Nasıl Yüklerim?

Rootlanmamış bir Android cihazda Google Play Store servisini silmek mümkün değildir. Ancak Google Play Store devre kalmış olabilir. Bu durumda bu servisi yeniden aktifleştirmeniz gerekecektir.

Eğer rootlanmış bir Android cihaz kullanıyorsanız bu durumda Google Play APK kurulum dosyası ile Google Play yükleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Rootsuz cihazlarda Google Play'i aktifleştirmeyi, rootlu cihazlarda Google Play yüklemeyi nasıl yapacağınızı bu yazımızda anlatıyoruz:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır?

 • Android Cihazım Kablosuz Ağa Bağlanmıyor, Ne Yapmalıyım?

Android akıllı telefon ve tabletler kimi zaman bir Wi-Fi ağa bağlanırken problem yaşayabiliyor. Ağa bağlanırken "IP adresi alınıyor" döngüsüne giren Android cihazlar genelde ağa bağlanmıyorlar. Bunun yanında kimi zaman ağa bağlansanız bile bağlantınız sık sık kesilebiliyor. Bu tür Android WiFi sorunu örneklerini nasıl çözebileceğinize bu yazımızda değinmiştik:

Android WiFi Sorunu Çözümü

 • Android Cihazım 3G'ye Bağlanmıyor, Ne Yapabilirim?

Bir Android akıllı telefon veya tabletin 3G'ye bağlanmaması şebeke kaynaklı bir problemse bizim genelde çok yapabileceğimiz birşey olmuyor. Fakat 3G'ye bağlanamama probleminiz Android cihazınızda yaptığınız bir sistem güncellemesi veya SIM kartı takıp çıkarma işleminden sonra başladıysa bu durumun nedeni mobil ağ erişim noktası seçiminin değişmiş olması olabiliyor. Buna benzer bir durumda nasıl çözüm üretebileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:

Turkcell 3G Çalışmıyor, Ne Yapabilirim?

 • Android Kilit Ekranı Şifremi Unuttum, Ne Yapabilirim?

Eğer Android cihazınızı uzun bir süre kullanmadıysanız bu cihaza tekrar geçiş yaptığınızda önceden ayarlamış olduğunun ekran kilidi şifresini hatırlamayabiliyorsunuz. Bu senaryo daha çok yeni telefonumuz arızalandığında ve teknik servise gönderdiğimiz yeni telefonumuzu beklerken eskisine geçici olarak geri döndüğümüzde karşılaştığımız bir durum.

Android cihazınızın ekran kilidini kaldırmak için yapabileceğiniz şey o cihazı fabrika ayarlarına döndürmek. Bu işlem cihazınızdaki kişisel bilgilerinizi sıfırlayacaktır; bu nedenle içinde önemli fotoğraf, mesaj, dosyalar olan Android cihazlarınızda uygulamanızı önermiyoruz. Peki ekran kilidi açılmayan Android cihazınızı nasıl fabrika ayarlarına döndüreceksiniz? Cevabı bu yazımızda:

Android Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

Android cihazlarınızda karşılaşabileceğiniz problemler ile ilgili çözümlerden bahsetmeye bir sonraki sayfada da devam ediyoruz.

 1. Bilinen 20 Android Sorunu ve Çözümleri
 2. 2. Sayfa

YORUMLAR