BTK 2012 4. Çeyrek Raporunda Dikkat Çeken Noktalar - Telefon ve Kullanıcı Şikâyetleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından üç ayda bir olmak üzere düzenli olarak yayınlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu” Türkiye’deki teknolojik gelişmelere dair önemli bilgiler içeriyor. 2012 yılı 4. çeyrek rapor

BTK 2012 4. Çeyrek Raporunda Dikkat Çeken Noktalar - Telefon ve Kullanıcı Şikâyetleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından üç ayda bir olmak üzere düzenli olarak yayınlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu” Türkiye’deki teknolojik gelişmelere dair önemli bilgiler içeriyor. 2012 yılı 4. çeyrek raporu, 2012 Ekim, Kasım ve Aralık aylarına dair bilgilerin yanı sıra bazı konularda yıllık bilgiler de sunuyor.

Söz konusu raporun dikkat çeken noktaları:

1 - Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea’nın son yıllardaki net satış gelirleri

Turkcell’in elektronik haberleşme alanında Türkiye’nin pazar lideri olduğunu açıkça görüyoruz.

2 - Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea’nın yıllık net kâr değerleri

Bu bilgiler Turkcell’in en çok gelir elde eden şirket olmasına rağmen en çok kâr eden ikinci şirket olduğunu gösteriyor. Turk Telekom elektronik haberleşme alanında en çok kâr eden şirket konumunda. İlginç olansa Vodafone ve Avea’nın 2008 yılından bu yana zarar ediyor olmaları. Özellikle de Avea’nın her yıl ortalama 900 milyon TL zarar ettiği görülüyor.

3 - Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea’nın 2012 yatırımları

2012 yılı boyunca en çok yatırım yapan şirketin Türk Telekom olduğu görülüyor. Şirketlerin yatırım çalışmalarının genel olarak yılın sonlarına doğru yoğunlaştığı dikkat çekiyor. Avea ve Vodafone’un yatırım konusunda rakiplerinin biraz gerisinde kaldıkları ortada.

4 - Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea’nın yıllık yatırımları

Şirketlerin genel olarak aynı seviyede yatırım yaptıkları dikkat çekiyor. Söz konusu seviye toplamda yıllık ortalama 3.5 milyon TL’yi işaret ediyor. Ancak 2009 yılında neredeyse 1.7 kat daha fazla bir yatırım söz konusu.

5 - Yıllık arama trafiği miktarı (milyar dakika cinsinden)

Türkiye’deki kullanıcıların düzenli olarak mobil cihaz üzerinde arama konusunda artış sağladıkları net bir şekilde görülüyor. Yine de kemikleşmiş bir sabit arama trafiği olduğu ortada ancak bu kemikleşmiş yapının gittikçe zayıfladığını fark edebiliyoruz.

6 - Tüketici şikâyetleri

8 Ağustos 2012 ila 28 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleşen tüketici şikâyetlerinin 32 bine yakın olduğunu görüyoruz. Bu şikâyetlerin 27 bin kadarı cevaplanırken binlerce şikâyetin göz ardı edildiğini görmek ilginç bir detay. Ancak daha ilginç olansa 27 bin küsur cevaplama işlemi sonucunda şikâyet taleplerinin nasıl sonuçlandığına dair sağlıklı bir veri bulunmuyor.

7 - Tüketicilerin şikâyet türleri ve konu dağılımları

Türkiye’deki elektronik iletişim ve haberleşme hizmetlerinden en çok internet ve GSM alanlarında tüketicilerin sorun yaşadıkları ortada. Özellikle de GSM alanının genel şikâyetlerin yüzde 48’ini oluşturması oldukça dikkat çekici. Ardından gelen internet hizmetleri sorunlarıysa genel şikâyetlerin yüzde 34’ünü oluşturuyor. Her iki hizmetin de açık uçlu olmakla öne çıkan alt unsurları olduğunu da hatırlatmalıyım.

Türk kullanıcıların söz konusu alanda en çok faturalardan dert yandıklarını ve gelen faturalara karşı ciddi bir şikâyet tepkisi olduğunu görüyoruz. GSM alanındaki her 10 şikâyetten 4’ü faturayla ilgili. Aynı durum internet hizmetlerinde de söz konusu. İnternet hizmeti alan ve şikâyette bulunan her 10 kişiden 2’sinin derdi faturayla ilgili.

Uydu yayını hizmeti alan kullanıcılarınsa en büyük sorunları hizmetin feshedilmesi ve geçici olarak durdurulmasını konu alıyor. Görünen o ki uydu yayını hizmeti veren platformların kullanıcıların yakalarını kolay kolay bırakmıyorlar. Zira söz konusu amaçla gerçekleşen şikâyetlerin uydu hizmeti alanındaki şikâyetlere göre oranı yüzde 43 ve bu oldukça yüksek bir sayı.

YORUMLAR