Bu 10 Sebepten Dolayı Kimse E-Postalarınıza Geri Dönmüyor Olabilir mi?

Eğer e-postalarınıza geri dönüş alamıyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur, işte 10 yanlışınız.

Bu 10 Sebepten Dolayı Kimse E-Postalarınıza Geri Dönmüyor Olabilir mi?

Bazen iş yerinde, ya da bir iş başvurusu için veya benzeri her hangi bir profesyonel gerekçeyle e-posta yazmamız gerekebilir. Ancak bunu kitabına uyduramazsak, hatta bu “kitabına uyduramama durumunu” alışkanlık edinirsek iletilerimiz genellikle geri dönülmeyen e-postalar olarak havada kalabilirler.

Bunun 10 önemli sebebi var. Bu sebepleri okuyunca bazılarını yapıyor olduğunuzu ve size neden geri dönülmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Acil bir işinizi e-posta yoluyla çözmek zorundaysanız bu 10 “ciddiye alınmama” sebebini bir gözden geçirin.

Cevap beklediğiniz kişi CC’de ise

CC yani CarbonCopy seçeneği bilgi vermek amacıyla kullanılır. İletinize geri dönmesi gereken kişi aslında “To” yani “Kime” kısmında yer almalıdır. Bilgi kısmına cevap beklediğiniz insanı yazarsanız o kişi size geri dönmek durumunda olduğuna pek ihtimal vermez. Boşuna beklemeyin.

Konu kısmında bir konu yoksa

Boş bırakılmış ya da, alakasız bir cümleyle geçiştirilmiş “Konu” kısmı e-postanın ikinci önemli bölgesi. Alıcıların dikkatini çekemiyorsanız geri dönüş beklemeniz de anlamsız.  

Acil cevap beklediğinizi ifade edemiyorsanız

Bir konunun ne kadar acil olduğunu ifade edemiyorsanız, genellikle yoğun bir iş gününde geri dönüş alamayacaksınız. Ancak bunu da nazikçe yapmaya çalışırken “aslında önemli değil ama…” şeklinde bir ifadeden de kaçınmalısınız. Acil bir cevap için doğrudan konuya girin. Ama tekme tokat değil tabii.

Sıkıcı bir yazar olabilirsiniz

Mesajlarınız uzun paragraflar halinde e-postayı işgal ediyorsa okunmazlar. Bir text duvarı halinde mesaj yazmayın. Az ve öz ne istediğinizi anlatan cümleler kulanın. Bunda da sıkıcı olmaktan uzak durun. Biraz yaratıcı ve ince espriler size olan ilgiyi de artırır.

Zaman çizelgesi bildirmediyseniz

Tamam işiniz acil, hemen cevap bekliyorsunuz. Ama ne zamana kadar, 1 saat, 1 gün, bir hafta ne zaman? Bunu aktarmıyorsanız e-postanıza zamanında geri dönülmesini boşuna beklemiş olursunuz. Zaman çizelgesi bildirmeden gönderilen mektuplar her zaman ötelenirler.

Önem seviyesi ekleyin

E-Postalarınız gerçekten önemliyse önem seviyesi bildirimini kullanın. Bu seçenek daha e-posta alındığında kendini belli eden bir özellik. Böylece okuyan “önemli” bir şey okuduğunun bilincine varacaktır.

Yardımcı olun

Açıklamalarınız son derece uzun ve bir türlü sadede gelemiyorsa, geri dönüş beklemeyin. Alıcılara hiç bilmedikleri bir konuyu kısa ve öz anlatabilmelisiniz. Uzun e-postalar yoğun iş günlerinde tam anlamıyla kavranamazlarsa geri dönüş almanız da mümkün olmaz.

Yanlış zamanlama

Acil e-postalar için Pazartesi ve Cuma günleri son derece yanlış zamanlamalar olarak kaydedilir. Haftanın en yoğun zamanlarıdır. Pazartesi sabahı toplantılar, Cuma günleri ise değerlendirmeler yapıldığından alıcıyı yerinde bulmanız, ya da size vakit ayırmasını beklemeniz boşa çabadır. Özellikle Pazartesi günleri geçen haftan kalan e-postalar da değerlendirilmeye çalışıldığından, size sıra gelmesi çok düşük bir ihtimal.

Çok fazla gönderi yapmayın

Az ve öz e-posta göndermek büyük bir meziyet. Alıcının posta kutusunda o gün bir sürü e-postanız görünüyorsa, büyük olasılıkla alıcıya çok fazla yükleniyor olabilirsiniz. Göndereceğiniz e-postaların önemli olduğuna dikkat edin. Her konuda bir şeyler göndermeyin. Her gün 5 kedi resmi, üç fıkra ve bir önemli posta atıyorsanız, büyük olasılıkla o önemli postanız okunmayacaktır.

Müteşekkir olun, teşekkür edin

İnsanlardan bir şeyler talep ettiğinizde mutlaka karşılığında bir de teşekkür iletisi paylaşın. Aksi taktirde kaba ve talepkar bir karakter çizersiniz. Kimse zamanla sizin için kılını bile kıpırdatmaz.

Bu kuralları mutlaka uygulayın

Bu da en önemli tavsiyemiz. Bu küçük görünen ancak son derece önemli olan detaylar e-posta iletilerinde hem işinizin hızlı görülmesine yardım edecek, hem de alıcıların güven ve saygısını kazanmanıza yardımcı olacak. 

Gizli E-Posta Nasıl Gönderilir?

Gmail'de E-Posta Adresleri Nasıl Engellenir?

E-Posta Gizliliğinizi Korumak İçin 6 İpucu

YORUMLAR