Bu 9 Facebook Kullanıcı Tipinden Hangisi Sensin?

Bu 9 Facebook Kullanıcı Tipinden Hangisi Sensin?

Facebook kalabalık bir yer. Her çeşit insana rastlanabiliyor. Tıpkı karakterlerin burçlara dağıtıldığı gibi Facebook kullanıcılarını da kategorize etmek mümkün. Bunun için 9 ana karakter belirledik, bakalım siz kendinizle özdeşleştirebilecek misiniz?

1 milyar 300 milyon kullanıcısı olan Facebook’ta kullanıcı tiplerini belirlemek için bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre hangi tip kullanıcı olduğunuzu belirlemeniz mümkün. Bakın bakalım aşağıdaki tiplemelerden hangisi size daha çok uyuyor. Biraz dürüst olabilirsiniz. Sonuçta ne tip bir kullanıcı olduğunuz aramızda kalacak

Favori etkinliği eski sevgilinin tüm gönderilerini, resimlerini takip eden kullanıcı tipi. Takip etmek çok çaba gerektiren bir işlem olduğu için yaptığı işe önem veren bir karakter çizerler. Durmadan sıkılmadan eski sevgilinin hesabını didik didik ederler. Arada bazı gönderileri kıskanıp altına birkaç not düşenleri de vardır ama bu riski almayı pek kendilerine yedirmezler. Eski sevgilinin hesabına her şekilde ulaşmayı ilke edinmiş insanlardır. Eski sevgilinin arkadaşlarının Facebook hesaplarını ‘2 dakika bişeye bakıp çıkcam’ diye kullananlarına da rastlanır. 

55-64 ve 65 yukarısı grup için bundan başka söylenecek bir sıfat olamaz. Bu yaş gruplarının yüzde 26.5’i mutlaka bir y da birden fazla sosyal hesaba sahipler. Sayıları da 2013 yılından bu yana yılda yüzde 26 artıyor. Genellikle çocuklarının, torunlarının duvarlarına iletiler gönderirler. Hayata dair ne varsa öğütler vermekten çekinmezler, anlamadıkları paylaşımların altına, anlaşılmayan yorumlar yapabilme kapasiteleri de çok yüksek. Facebook ile olan ilişkileri resim ve özlü söz paylaşmak olan bu kitle torunlarının resimlerini durmaksızın paylaşmakta hiçbir sakınca görmezler. Kendi sosyal çevrelerinde Facebook’tan daha az aktiftirler. 

Selfie çekmeye bayılırlar. Bütün profil resimleri aynanın karşısında telefonun markası da görünecek şekilde çekilmiş selfie çalışmalarıyla doludur. Dünya yansa selfieleri yanmaz onların. Facebook’ta yeni olan bu kitle bir günde 500 den fazla ‘like’ atabilir. 700 den fazla ileti paylaşabilir, her yorum altında mutlaka bir şekilde ‘asdsgfadsf’ şeklinde belirebilirler. Pek çoğu haberleri olmaksızın 2012’de Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan bir iletinin altına atılmış 1 milyon bin 291 gönderide yer almış ağabey ve ablalarının izinden emin adımlarla yürürler. 

Başına sinek konsa paylaşabilecek kadar hızlı, atak ve anlaşılmaz derecede paylaşım sevgisi taşıyan insanlar bu kullanıcılar. Onlara bir şey sormanıza gerek olmaz, onlar zaten 2 ila 5 dakika arasında 20 gönderiyle durumlarını apaçık ifade edebilecek yetenekte insanlar olduklarından neden yorulasınız ki. Facebook üzerinde o gün ne yaptığını bu şekilde paylaşan 4 milyon 800 bin kullanıcı olduğu rakamlarla saptanmış. Evdeyken her odadan ne yaptıklarına dair paylaşımlarda bulunabilirler. Sıkıcı oldukları söylenemez. Ancak her hangi bir iletisini beğenmek hatasına düşerseniz size gelecek olan uyarılardan başınız bir hayli ağrıyabilir. Attıkları bir iletinin altına yorum yapmaya bayılırlar.

İşkoliktirler. Sadece profesyonel iş yaşantısıyla ilgili önemli buldukları her şeyi paylaşırlar. Fotoğraf albümlerinde bir çiçeğe ya da bir kediye rastlamak mucize gibi bir şey olurdu. Genellikle düzenli çalışma masalarının ve ofis koridorlarının resimlerini paylaşırlar. En sevdikleri etkinlik biraz çalıştıktan sonra yine çalışmaktır. Takipçileri ve arkadaşları kesinlikle aynı plazadan ya da iş yerindendir. İş yeri sahibi en birinci arkadaşları olarak listelerinin hep başında yer alır. Bütün iş arkadaşları ile paylaştığı iletinin beğeni toplaması için aşırı çaba sarf ederler. 

Facebook’da böyle ürkek ve ürkütücü 13 milyon kullanıcı var. Hesap açmış ve anında saklanıp yok olmuşlardır. Görülseler de biz görüldüklerini görmemişizdir büyük ihtimalle. Öte yandan 15 milyon kullanıcının da Facebook gizlilik ilkelerinden haberi olmadığı ortaya çıktı ki bu da ürkütücü bir durum. İşte bu tipler, güvenlikten haberi olmayan insanları hiç sevmezler. Arkadaş olmazlar, herkesi Facebook'ta potansiyel tehlike olarak görürler. Maximum kamuflaj kullanırlar. Bir iletiyi paylaştıktan sonra 2 saat içinde sildikleri de görülmüştür. Uyduruk isimleri çok severler. Bu konuda geniş bir hayal dünyaları olduğunu söylersek hiç de yalancı çıkmayız. Alıngandırlar, çabuk kırılabilirler ve aniden sinirlenip uzun süre sizi engellemiş bir şeklide takılma potansiyelleri vardır. 

Çok komik ve yaratıcı olmak isteyenler eğer gerçek hayatta böyle olamazlarsa Facebook’da vakit geçirerek bizi eğlendiriler. Tonlarca Vine video çekebilir ve bunları bir çırpıda dağıtabilecek sürate ve iradeye sahip insanlardır. Her şeyle dalga geçebilme ve altına bir komik CAPS atabilme potansiyelleri hayranlık verici bir durum olarak algılanabilir, ama bir süre. En çok kedi ve hayvanlı resim paylaşırlar. Komik kedi gifleri paylaşırken bambaşka bir haz içinde oldukları tahmin ediliyor. Komik kedi gifleri ve resimleri paylaşamazlarsa en kötü sokağa çıkıp kedi videolarını kendileri çekerek, inançla görevlerini tamamlarlar. Bütün internet onları sever. Hadi ama itiraf edin, kedi videoları güzeldir. 

FarmVille ile başlayan tutkuları zaman içinde onlarca oyuna bölünmüş ama dikkatleri hiç dağılmamış bir kullanıcı grubundan bahsediyoruz. Arkadaş listeleri oyunlarda tanıştıkları insanlarla doludur. Her 10 gerçek arkadaşa en az 15 oyun içinde tanışılmış arkadaş düşer. 250 milyon Facebook kullanıcısının oyun oynadığı gerçeğini göz önünde bulundurursak, bu durum şaşırtıcı gelmiyor. En sevdikleri etkinlik FarmVille oynamaya ara verip Candy Crush oynamaktır. Ama bunu her 4 Facebook kullanıcısından biri yapıyor zaten.

Bilgisayarlarla arası hiç iyi olmayan kullanıcılar arkadaş hatırına zar zor bir Facebook hesabı açarak, ertesi dakika şifrelerini unutmuş bir kitleden bahsediyoruz burada. Zaten hesap açarken kan ter içinde kaldıklarından bir daha Facebook’un kapışana uğramazlar. Zaten uğrasalar da login olamazlar. Genellikle tembel bir yapıya sahiptirler. Hesap açsalar da profilleri hep eksiktir. Bu arada şunu hatırlatmakta fayda var; Facebook kullanıcılarının yüzde 10’unun ev hayvanları, markalar ve beyaz eşyalardan oluştuğu saptanmış. Yani kullanıcı değillermiş kısaca. Aslında Facebook hesaplarının yüzde 18'i bugün aktif hesaplardan oluşmuyor. 

Biz biraz işi eğlenceye vurduk ama kullanıcı profilleri bu skaladan öteye de pek geçmiyor. Aklınıza gelen kullanıcı karakterlerini bizimle paylaşabilirsiniz. 

Facebook'un Yeni Uygulaması Facebook Lite Yayınlandı

Facebook Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirdi

Facebook Beğenileriniz Kişiliğinizi Yansıtıyor

YORUMLAR