Bulut Verilerinizi Güvende Tutmak için İpuçları

Bulut depolama servislerini aktif olarak kullananlara yönelik hazırladığımız bu yazıda veri güvenliğiniz için yapmanız gerekenleri derledik.

Bulut Verilerinizi Güvende Tutmak için İpuçları

Bulut depolama çözümleri hayatımıza girdiğinden beri kullanıcılar USB bellek gibi fiziksel depolama aygıtlarını daha az kullanmaya başladı. Google Drive’dan Dropboxa uzanan bulut depolama sistemleri sayesinde internet bağlantıları olduğu sürece dijital depolama alanlarına istedikleri gibi erişim sağlayabiliyor ve buralarda sakladıkları verilerini amaçları doğrultusunda yönetebiliyor.

Fakat teknoloji ve kişisel bilgilerin kesiştiği her noktada olduğu gibi bu aşamada da güvenlik çok önemli bir yere sahip. Sonuçta veriler fiziksel bir aygıt yerine dijital bir ortamda saklanmakta ve bu da onları üçüncü partilere karşı görece olarak daha savunmasız kılmakta. Bu konuda pratik ve hızlı bir şekilde uygulayacağınız birkaç adım sayesinde siz de bulut depolama alanlarında sakladığınız bilgilerinizi daha güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Tamindir ekibi olarak bulut depolama kullanıcıları için verilerini güvende tutmak amacıyla başvurabilecekleri bir dizi yöntemi ve önlemi derledik.

1- Verilerinizi yerel olarak saklayın

Bulut depolama servisleri işinizi çok daha kolay bir hale getirebilir fakat bu servislere tam anlamıyla güvenmek yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir.

Teknik bir aksaklıktan meydana gelebilecek her türlü probleme karşı verileri bilgisayarınızda saklamanızı tavsiye ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda dilerseniz USB belleğinizi de kullanabilirsiniz. Verilerinizi belirli periyotlarla belleklerinize taşırsanız, servis kaynaklı sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz.

2- Hassas bilgilerinizi bulutta saklamayın

İnternetin en önemli sorunlarından bir tanesi de güvenlik. Özellikle son zamanlarda kullanıcılar daha fazla servis üzerinde profiller oluşturmakta. Profil oluşturmak demek daha fazla kullanıcı adına ve şifresine sahip olmak demektir. Bu da sürekli olarak aynı veya benzer şifreyi ve kullanıcı adını kullananları büyük riske atmaktadır.

Beklenmedik bir anda meydana gelebilecek bir güvenlik açığı (örneğin; şifre çalınması), tüm bilgilerinizi tehlikeye atabilir. Üstelik bu bilgiler arasında kimsenin ulaşmaması gereken kişisel bilgiler de yer alabilir.

Bu gibi durumları önlemek için sık sık erişim sağlamanız gereken dosya ve dokümanlar dışında başka herhangi bir veriyi bulut depolama alanınızda saklamamanızı öneriyoruz. Banka bilgilerinizi, kişisel şifrelerinizi ve diğer özel bilgilerinizi daima lokal olarak saklayın ve tamamen güvende olduklarından emin olun.

3- Verileri şifreleyen bir servis sağlayıcısı kullanın

Hassas bilgilerinizi bulutta saklamasanız bile yine de güvenli servisler kullanmaya özen gösterin. Bu tarz şifreleme özellikleri sunan servisler veri güvenliğine bir katman daha ekleyerek kullanıcılara daha güvenli bir depolama çözümü sunacaktır.

Özellikle veri yükleme ve indirme esnasında AES (Advanced Encryption Standard) 256 bit kullanan DrivePop gibi bulut depolama servisleri kullanıcılara yüksek güvenlikli depolama alanları sunmakta.


4- Güçlü bir şifre ve iki adımlı doğrulama kullanın

Birçok kullanıcı tarafından gözardı edilen bu ayrıntılar verilerinizin geleceğini etkileyebilir. İşe öncelikle güçlü bir şifre seçerek başlayın.

Bu şifre tahmin etmesi zor ve başka herhangi bir servis için kullanmadığınız bir kombinasyonu içermeli. Ardından servisin sunduğu iki adımlı doğrulamayı aktif hale getirin. Bu işlem büyük olasılıkla bulut servisin ayarlar kısmından yapılır.

İki adımlı doğrulamayı aktif hale getirdiğinizde verilerinize her ulaşmak istediğiniz zaman telefonunuza gönderilecek bir şifreyi de girmeniz istenecek. Bu şifre tek kullanımlıktır. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli şey telefon numaranızın doğru olması. Bunu kişisel bilgileriniz kısmından kolayca ayarlayabilirsiniz.

5- Kullanım şartlarını dikkatlice okuyun

Bulut servis anasayfasının bir yerlerinde mikroskobik fontlarla da yazılmış olsa mutlaka kullanım şartları bulunmaktadır. Bu kısımdan servisin size neyi hangi şartlar altında sunduğunu dikkatlice okuyun.

Birçok bulut servisi kullanıcılara fotoğraf veya başka herhangi bir dosyayı paylaşma imkanı sunmakta. Bunun ne kadar güvenli olduğu ise tartışmaya açık bir konu. Sonuçta kendi alanınızdan link veriyorsunuz ve bu da sizin alanınızı daha savunması bir hale getiriyor. Elbette bunu üstün güvenlik protokollerinden süzerek gerçekleştiren servisler de mevcut.

Bu tarz durumlara önlem olarak siz en iyisi kullanım şartlarını gözden geçirin ve en ufak ayrıntıyı bile atlamayın.

6- Çevrimiçi ortamdaki hareketlerinizde dikkatli olun

Umumi kullanıma açık bilgisayarlardan kişisel veri depolama alanınıza girmek zorundaysanız „bu site için şifremi kaydetme“ seçeneğini mutlaka seçin. Aksi halde şifreniz kaydedilir ve sizden sonra o bilgisayarı kullanacak kişi bilgilerinize erişme fırsatını yakalar.

Buna ek olarak internet ortamında hangi bulut servisi kullandığınızı, şifre tahminini kolaylaştıracak ipuçlarını ve diğer bilgiler asla paylaşmayın.

7- Güvenilir bir antivirüs kullanın

Tüm internet trafiğinizi kontrol altında tutan bir antivirüs ve firewall yazılımı kullanarak veri aktarım esnasında gerçekleşebilecek problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Özellikle veri transferi esnasında bu tarz yazılımlar tüm giriş çıkışları gözlem altına tutar ve kritik zamanlarda kullanıcıları uyararak güvenliklerinin riske girmesini engeller. Buna ek olarak bilgisayarınızı sık sık virüs ve zararlı yazılım taramasından geçirmelisiniz. Keylogger gibi programlar klavye üzerinde bastığınız her tuşu hafızaya alır ve üçüncü parti şahıslara iletir. Bu programları engellemek için kaliteli bir antivirüs kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi Kimliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

YORUMLAR