Bütçenize Zarar Veren 3 Tipik Facebook Reklam Yanılgısı

Bu yazıda, bütçenize zarar veren 3 tipik Facebook reklam yanılgısını derledik. İşte bütçenize zarar veren 3 tipik Facebook reklam yanılgısı!

Facebook bugün mevcut olan en uygun maliyetli, doğru reklam kanallarından biri hâlindedir. Aylık 2.3 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook, hedef kitlenizi en doğru şekilde belirleyebilen bir platform olarak reklamverenlere potansiyel müşteriler kazandırmaya çok yardımcı olmaktadır.

Kitle hedefleme konusunda çok başarılı olan Facebook’a reklam verirken çok dikkatli olmalısınız; net bir strateji belirlemeden ve hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanımlamadan potansiyel müşterilerinize erişmek için çok fazla bütçe harcıyorsanız, bu yaptığınız işinize ekonomik yönden büyük zararlar verebilir.

Bu yazıda, bütçenize zarar veren 3 tipik Facebook reklam yanılgısını derledik. İşte bütçenize zarar veren 3 tipik Facebook reklam yanılgısı!

1. Çok Büyük Bir Kitleyi Hedefleme

Bütçenizi zora sokacak en yaygın Facebook reklam hatalarından biri, hedef kitlenizin çok büyük olması. Büyük bir kitleye reklamlarınızı göstermenin, içeriklerinizin içeriğinizle ilgilenen insanlar tarafından daha çok görüleceğini umabilirsiniz ama bu şekilde sadece bütçenizi zora sokmakla kalırsınız. Reklam verirken tahminlerde bulunmayın, bunun yerine kitlenizi daraltmak ve reklam içeriğinizi buna göre uyarlamak için Facebook tarafından sunulan birden fazla hedefleme seçeneğinden yararlanın.

Çok fazla seçenek var. Önemli olan, hangi hedefleme seçeneklerinin sizi / markanızı yansıttığıdır.

2. Facebook Reklamlarınızı Daha Önce Görenlerden Hariç Tutma

Facebook reklam bütçenizi ürününüzü zaten daha önceden bilen ya da reklamlarınızı daha önce zaten gören kişilere tekrar tekrar reklamlarınızı göstermek, bütçenizi kötü yönde etkileyecek faktörlerin en başında yer alır. Müşterilerinize reklam vermemelisiniz, potansiyel müşterilerinize yani müşteriniz olabilecek kişilere reklam vermelisiniz.

Facebook özel kitlenizi hariç tutarak bütçeden tasarruf edin. Bunlar sitenize yapılan ziyaretler, markanızla yapılan etkileşimler ya da Facebook takipçileriniz olabilir.

  • Belirli açılış sayfalarını ziyaret eden kişileri reklamların dışında tutun. Web sitenizi ziyaret eden kişileri içeren bir özel kitle oluşturmak için sitenizde bir Facebook Piksel olduğundan emin olun.
  • Facebook sayfanızı beğenen kişileri reklamların dışında tutun. Markanızın erişimini büyütmeye ve sitenize yeni müşteriler çekmeye çalışıyorsanız, mevcut Facebook takipçilerinizi bunun haricinde tutun. Takipçileriniz markanızın savunucusudur, bu yüzden onlara bu reklamları tekrar tekrar göstererek onları markanızdan soğutmamalısınız.

3. Lookalike Kitleyi Hedeflemeyi Unutmak

Facebook’un lookalike hedeflemesi bütçenize zarar verebilecek bir araştırma ya da çok sayıda test turuna yatırım yapmak zorunda kalmadan yeni ve son derece alakalı müşteriler bulmanın kolay bir yoludur.

Bonus: Sonuçları Kaydetmemek

Başarılı bir sonuç alsanız da almasanız da sonuçları kaydettiğinizden emin olmanız gerekiyor. Böylece geçmişteki deneyimlerinizden ders alır ve gelecekte bu hatalara bir daha düşmezsiniz.

YORUMLAR