Çektiğiniz Selfieler Sizi Sosyal Medyada Nasıl Tanımlıyor?

Sosyal medyada ne paylaşırsanız o'sunuz. Selfilerin sosyal medyada nasıl değerlendirildiğini araştırdık.

Çektiğiniz Selfieler Sizi Sosyal Medyada Nasıl Tanımlıyor?

Sonuçta herkes yapıyor. Bir araya gelip arkadaşlarla ya da ayna karşısında veya bir gezide, sohbet ortamında selfie çekiyor ve hemen paylaşıyoruz. Bundan keyif alıyoruz. Peki, sosyal medyada bunu görenler nasıl değerlendiriyorlar dersiniz? Çünkü sonuçta sosyal medyada ne paylaşıyorsanız o'sunuz.Sosyal ağlar selfie; ya da Türkçesiyle 'özçekim' yapan insanların resimleriyle dolup taşıyor. Facebbok, Twitter ve Instagram'da bunu herkes yapıyor ne zararı olabilir ki düşünüyoruz değil mi? Değil, bazı resimler size şirin göründüğü kadar sosyal mecralarda sizi takip edenlere hiç de öyle görünmeyebilir. Bir resminizi sosyal medyada paylaşmadan önce iki kere düşünmeniz gerekiyor. 

Narsist olarak tanımlanabilirsiniz

Yeni saç şeklinizi, yeni ayakkabılarınızı, gittiğiniz lüks bir restoranı ya da bulunduğunuz bir partiyi resimleyerek paylaştığınızda hemen size narsis ve kendini beğenmiş damgası yapıştırabilirler. Bunu zaman içinde arkadaşlarınızı size koyduğu mesafeyle anlayabilirsiniz. Sosyal medya hangi sınıftan olduğunuzu ya da olmaya çalıştığınızı insanların gözüne sokmak isteyeceğiniz en son yer. Bu yüzden biraz alçak gönüllü selfiler paylaşırsanız iyi olabilir.

Bencil olarak mimlenebilirsiniz

Bütün paylaştığınız selfilerde sadece siz varsanız sosyal ağlarda sizi takip edenler ‘madem yalnız bu kadar mutlusun burada ne işin var’ fikrine kapılabilir. Devamlı yalnız başınıza orada burada gülümseyen resimler paylaşırsanız bencil bir kişiliğe sahip olduğunuz, hayatınıza kimseyi sokmadığınız yanılgısına kapılabilirler. Yapmayın böyle. 

Markanızı batırmayın

Hiç aklınıza geldi mi bilmiyoruz ama bir iş başvurusunda bulunduğunuzda işverenler, sosyal medyada hayat tarzınıza dair kırıntılar bulmak için sosyal ağları talan ederler. Paylaştığınız fotoğrafların bu insanlar üzerinde garip duygular uyandırmasına izin vermemelisiniz. Hayalinizdeki bir işi en eğlendiğiniz fotoğraf sayesine kaybetmek istemezsiniz.

Herkes sizi anlamak zorunda değil

Karmaşık bir ruh haliniz olması kimseyi ilgilendirmez. Bunu kitlelerle paylaşmayın. Kendi kendinizi anlayamıyorsanız sizi kimse anlayamaz zaten. Paylaştığınız fotoğrafların insanların 'bu ne ya!' tepkisini almamak için biraz daha anlaşılabilir olmakta fayda var. 

Bonus öneri: Yapmayın, dudaklarınızı ördek gibi yapmayın

Gerçekten bunun nasıl başladığını bilen var mı? Kim Kardashian başlatmış olabilir galiba. Ancak bir insanın olmaması gerektiği gibi poz vermesinin mantığını İsviçreli bilim adamları hala araştırıyor. Selfie çekerken zaten oldukça yanlış açılar kullanıyoruz. Bunu bir de yüzümüzü gözümüzü buruşturarak yaptığımızda güzel olmadığımızı artık anlamalıyız bence.

Son söz

Kısaca, aslında sosyal ağlar kendinizi sunduğunuz bir vitrinden ibaret. 'Her ürünün bir alıcısı vardır' düşüncesinden sıyrılarak biraz daha dikkatli olmakta fayda olabilir. Genellikle sosyal ağlarda tuhaf-farklı insanlar çok kısa bir süre prim yaparlar. Potansiyelinizi bunun için heba etmeyin. Özellikle sosyal ağlarda doğru dürüst paylaşım yapmayanların kendilerini tekrar ispat edebilme şansları çok az olabiliyor. 

Acer'dan Selfie'cilere Özel Şapka

Samsung'dan Selfie'cilereÖzel Kamera: Samsung NX mini

Selfie Brush ile Telefonumuz Selfie Çeken Bir Tarağa Dönüşüyor

YORUMLAR