Chrome, Firefox, Opera ve Edge'de Karanlık Mod (Tema) Nasıl Kullanılır?

İnternet tarayıcılarında, gözlerinizi daha az yoracak karanlık tema özelliğini nasıl kullanacağınızı adım adım anlatıyoruz.

Chrome, Firefox, Opera ve Edge'de Karanlık Mod (Tema) Nasıl Kullanılır?

Günün büyük bir çoğunluğunu bilgisayar ve mobil cihazlarda geçiriyoruz ve bu durum gözlerimiz için fazlasıyla yorucu oluyor. Loş veya karanlık bir ortamda parlak bir ekrana baktığınızda, gözlerinizde baskı oluşacağını fark edebilirsiniz. Koyu renkli bir arka plan kullanarak göz yorgunluğunuzu azaltabilirsiniz. Bu rehberimizde Chrome, Firefox, Opera ve Edge’de karanlık mod (tema) nasıl kullanılır? Sizlere anlatacağız.

Firefox’ta Karanlık Tema Nasıl Etkinleştirilir?

karanlık tema etkinleştirme

Firefox tarayıcısını tercih ediyorsanız ve Karanlık Tema’yı etkinleştirmek istiyorsanız Firefox menüsünden Eklentiler butonuna (Alt + Shift + A) tıklıyoruz. Açılan ekranda sol menüden Temalar seçeneğine tıklıyoruz ve listedeki Koyu teması için Etkinleştir seçeneğine tıklıyoruz.

Uyguladığınız değişikliği varsayılana döndürmek isterseniz, listedeki Varsayılan seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

Chrome’da Karanlık Tema Nasıl Etkinleştirilir?

chrome karanlık tema

Chrome tarayıcısında Karanlık Tema için ayrı bir seçenek sunulmuyor. Ancak, bu özelliği kullanmak isterseniz Morpheon Dark adlı temayı Chrome’a ekleyebilirsiniz.

chrome karanlık tema sıfırlama

Uyguladığınız değişikliği varsayılana döndürmek isterseniz Ayarlar > Görünüm > Temalar adımlarını izledikten sonra Varsayılana Sıfırla butonuna tıklayabilirsiniz.

Edge’de Karanlık Tema Nasıl Etkinleştirilir?

edge karanlık tema etkinleştirme

Microsoft Edge tarayıcısı, Windows’ta yerleşik uygulamalar arasında olduğundan karanlık tema özelliğini destekliyor. Uygulama ayarlarından kolayca erişebileceğiniz bu özelliği etkinleştirmek için Ayarlar bölümüne gidiyoruz ve Tema seç bölümünün altındaki Koyu seçeneğine tıklıyoruz. Bu adımı uygulayarak karanlık temayı etkinleştirmiş olacaksınız.

Opera’da Karanlık Tema Nasıl Etkinleştirilir?

opera karanlık tema etkinleştirme

Opera tarayıcısı da yerleşik olarak karanlık temayı destekleyen tarayıcılar arasında yer alıyor. Opera’da karanlık temayı etkinleştirmek için Ayarlar >  Görünüm adımlarını izledikten sonra Karanlık temasını etkinleştir seçeneğinin yanındaki butonu kaydırmanız yeterli olacaktır.

Chrome, Firefox ve Opera’da Tüm Web Sayfaları için Karanlık Tema’yı Etkinleştirme

Web sayfalarında da karanlık temayı kullanmak istiyorsanız, bu özelliği çeşitli eklentiler kullanarak yapabilmeniz mümkün.

Dark Reader (Chrome ve Firefox)

dark reader eklentisi

Dark Reader eklentisi, Chrome ve Firefox tarayıcılarında web sayfalarını da karanlık hale getiriyor. Temel olarak, web sayfalarındaki renkleri tersine çevirerek çalışan eklentide parlaklık ve kontrast gibi ayarları özelleştirebiliyorsunuz.

Dark Mode (Chrome, Firefox ve Opera)

Dark Mode eklentisi de Chrome, Firefox ve Opera tarayıcılarını destekleyen ve web sayfalarını karanlık tema uygulayan bir eklenti olarak öne çıkıyor. Eklentiyi kurduktan sonra, araç çubuğundaki Aç/Kapat anahtarını kullanarak pratik bir şekilde karanlık moda geçiş yapabilirsiniz.

Firefox Nasıl Hızlandırılır?
NASIL YAPILIR

Firefox Nasıl Hızlandırılır?

İnternet tarayıcıları denildiğinde akla ilk olarak birkaç isim geliyor. Google Chrome günümüzde en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı olsa da Mozilla Firefox, Google Chrome'un en dişli rakibi olarak tanımlanabilir.


Google Chrome'u Bu Ayarlarla Hızlandırın
YAZILIM

Google Chrome'u Bu Ayarlarla Hızlandırın

Google Chrome'un oldukça hızlı web tarayıcılardan birisi olmasına karşın çıktığından beri geçen senelerde giderek daha fazla özelliğe sahip olması onun bu gücünün biraz düşmesine sebep oldu diyebilirim.


Microsoft Edge'de Geçmiş Nasıl Silinir?
YAZILIM

Microsoft Edge'de Geçmiş Nasıl Silinir?

Windows 10'da ilk önce Spartan Project olarak duyurulan ardından da Microsoft Edge adı verilen yeni internet gezgini yepyeni arayüzüyle beğeni kazanıyor.


 

YORUMLAR