Chrome, Firefox'u Geçmek İçin Gün Sayıyor

Eğer bu istatistik çıkartılırken o sırada internette bir 50 kişi daha olsaydı, Google'ın tarayıcısı, Mozilla'yı dünyadaki tarayıcı kullanımı bakımından ikincilik koltuğundan indirebilecekti. Net Applications'ın Kasım Ayı Tarayıcı Kullanım Ölçümleri'ne gör

Chrome, Firefox'u Geçmek İçin Gün Sayıyor

Eğer bu istatistik çıkartılırken o sırada internette bir 50 kişi daha olsaydı, Google'ın tarayıcısı, Mozilla'yı dünyadaki tarayıcı kullanımı bakımından ikincilik koltuğundan indirebilecekti. Net Applications'ın Kasım Ayı Tarayıcı Kullanım Ölçümleri'ne göre Chrome ile Firefox arasında % 4'lük bir fark bulunmakta. Eğer biri % 2 azalır, diğeri % 2 artış gösterirse Google kendine bir sıra üstte yer bulabilir.

Firefox, Kasım ayında % 0.4 düşüşle % 22.1 kullanım oranına, Chrome ise aynı dönemde % 0.7'lik artışla % 18.2 değerine ulaşmış oldu. Eğer bu değişikler aynen devam ederse, 2012 Mart ayında Chrome, Firefox'u geride bırakabilir. Ama yüzdelik dilimlerdeki dalgalanmalar tahminleri zorlaştırmakta. Firefox bir zamanlar, yıllarca kullandığımız Microsoft'un kasvetli yazılımı Internet Explorer'ına meydan okudu. Ama şimdi kendisi, Chrome ve daha az kullanılan Apple'ın Safari'si ile aynı durumda. Microsoft, IE9 ile güvenilir bir tarayıcı ve IE10 ile 2012 yılı bitiminde güçlü bir rakip olarak hala yüksek viteste yoluna devam ediyor.

Tarayıcı pazarı şimdilerde şiddetli bir yarış içerisinde, tarayıcı yapımcıları gündemlerini ürettikleri yazılımlara odaklamış durumda. Microsoft, Windows 8 Metro'nun kullanıcı arayüzü, Google, hızlı bir tarayıcı ve web uygulamaları, Firefox, açık kaynaklı ve standartlar üzerine kurulmuş bir web, Apple ise, en iyi mobil cihazlar üretmek üzerine yoğunlaşmış durumda.

Kasım ayında, Microsoft tarayıcısı IE'nin sert düşüşü % 56.2 kullanım oranı ile durmuş gözüküyor. Microsoft'un IE9 kullanımı için Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerini şart koşması ve Windows 7 kullanımınının orantılı artışıyla IE9 kullanıcı tarafından yüklenen Chrome ve Firefox tarayıcılarından daha çok tercih edilmiş gözüküyor. Günümüzde kullanıcıların % 92.2'lik kesimi aldıkları bilgisayarın içinde hazır olarak gelen tarayıcıyı kullanmaktalar. Ama akıllı telefonların, tablet bilgisayarların, mobil cihazların kullanımının gün geçtikçe artış gösterdiği göz ününe alınmalıdır. Net Applications'a göre Kasım ayında mobil kullanım % 6.72'lık rekor değerine ulaşmış durumda.

En çok kullanılan mobil tarayıcı Apple'ın Safari'si, Kasım ayında % 7'lik tarihi bir kayıp yaşadı ve kullanım oranı % 55 sınırına düştü. Android, Opera Mini'yi Ekim ayında koltuğundan etmiş olsa da, Kasım ayında Opera Mini ikincilik koltuğuna tekrar oturmayı başarmış gözüküyor. Opera'nın milyonlarca cep telefonunda yüklü bulunan hafifsiklet tarayıcısı % 7'lik artış ile % 20.1 oranına, Android ise % 2.2'lik düşüşle % 16.4'lük kullanım oranına gerilemiş gözüküyor. Opera, Opera Mobile ile üst düzey akıllı telefonlar için eksiksiz bir tarayıcı sunmasına karşın, mobil tarayıcı kullanımında % 0.4 gibi bir orana sahip.

Peki Türkiye'de tarayıcı kullanım oranları dünya genelindekine ne kadar uyumlu bir de ona bakalım. Net Applications sayfasından bölgesel bir ayrım yapamadığımız için gerekli bilgileri StatCounter sayfasından ulaşmaktayız. Türkiye'de 2011 Mart-Nisan aylarında Chrome-Firefox kullanım oranı başabaş giderken, 2011 Kasım ayı itibariyle web tarayıcıların en genç üyesi Chrome % 34.23'lük oran ile Firefox'u % 31 ile geride bırakarak ikinciliğe yükselerek Internet Explorer'a rakip oldu. 2012 hem Türkiye'de hem de dünya genelinde Google Chrome için yükselme yılı olacak gözüküyor.

Net Applications firması günlük 160 milyon tekil ziyaretçi sayısına ulaşan, 40.000 websitesinden oluşan ağında kullanıcılarından bilgi toplamaktadır. Birden çok ağ sitesine giren aynı ziyaretçi sadece bir kez girmiş sayılmaktadır. StatCounter firması ise 3 milyon websitesinden, 9 milyon çoğul ziyaretçinin web istatistikleri kaydetmektedir. Net Applications, kısıtlı veriyi paylaşıma sunarken, StatCounter ayrım gözetmektesizin gerçek zamanlı verileri sunmaktadır. Sonuç olarak her iki firmanın sunduğu raporlar birbirleri ile uyuşmakta ve bizlere genelde olsa doğru bilgiler vermekteler.

YORUMLAR