Chrome Remote Desktop ile iOS Cihaz Üzerinden Bilgisayar Nasıl Yönetilir

Uzak masaüstü aslında uzun yıllardır var olan bir kavram. Bu alanda en çok kullanılan servis herkesin yakından tanıdığı TeamViewer olsa da Google tarafından sunulan Chrome Remote Desktop da bu alanın popüler oyuncularından biri olmaya aday görünüyor.

Chrome Remote Desktop ile iOS Cihaz Üzerinden Bilgisayar Nasıl Yönetilir

Uzak masaüstü aslında uzun yıllardır var olan bir kavram. Bu alanda en çok kullanılan servis herkesin yakından tanıdığı TeamViewer olsa da Google tarafından sunulan Chrome Remote Desktop da bu alanın popüler oyuncularından biri olmaya aday görünüyor.

Chrome Remote Desktop iOS cihazlarımız üzerinden bilgisayarımıza bağlanabileceğimiz ve bilgisayarımızı uzaktan sorunsuzca yönetebileceğimiz bir uygulama. Bu uygulamayı kullanmak gerçekten çok kolay. Fakat doğası gereği bir takım prosedürleri beraberinde getiriyor. Bağlanma sürecini daha kolay anlaşılır kılmak adına Tamindir ekibi olarak uygulamanın nasıl kullanacağı üzerine bir rehber derlemeye karar verdik.

Yazımızın devamında yer alan bilgiler ışığında siz de iOS cihazınız üzerinden bilgisayarınıza erişim sağlayabilir ve farklı görevleri hızlıca yerine getirebilirsiniz.

Şimdi Chrome Remote Destop'ı nasıl kullanmamız gerektiğini adım adım görelim;

1- Öncelikle Chrome Remote Destop'ı iOS cihazımıza ve uzak masaüstü bağlantısı kurmak istediğimiz bilgisayarımıza yüklüyoruz.

iOS cihaza yüklemek için Chrome Remote Desktop uygulaması; 

Bilgisayara yüklemek için Chrome Remote Desktop eklentisi;

2- Eklentiyi ve uygulamayı yükledikten sonra sıra onları başlatmaya geliyor. Eklentiyi çalıştırdıktan sonra ekranımıza Chrome Uzaktan Masaüstü yardımcısı geliyor. Bu ekran üzerinden uzak masaüstü bağlantısı için kullanacağımız Google hesabımıza giriş yapıyor ve sonrasında çıkan bağlantı erişimi yetkilendirme prosedürüne karşılık kabul et seçeneğini tıklıyoruz.

3- Bağlantı kurma ve erişim başlatma sürecini kabul ettikten sonra karşımıza Uzaktan Yardım ve Bilgisayarlarım ibarelerini içeren iki bölüm çıkıyor. Bilgisayarlarım kısmından Başlayın seçeneğine tıklayarak süreci devam ettiriyoruz.

4- Üçüncü adımdan sonra karşımıza işin güvenlik ayağını oluşturan Pin oluşturma penceresi geliyor. Buradan oluşturacağımız bağlantı için güvenlik şifresi oluşturuyoruz. 

5- Pin oluşturduktan sonra karşımıza oluşturduğumuz Pin'i tekrar soran bir pencere çıkıyor. Önceki adımda oluşturduğumuz Pin'i buraya yazıyoruz.

6- Artık bilgisayar ile işimiz bitiyor ve iOS cihazımıza geçiyoruz. Biz bu noktada iPhone kullandık. Süreç iPad üzerinde de aynı şekilde işliyor.

Bilgisayarımız üzerinde oluşturduğumuz Pin'i çıkan ekran üzerine yazıyor ve tamam butonuna basıyoruz. Ekranda yer alan "Bu cihazdan bu ana makineye bağlantı kurarken bir daha PIN sorma" seçeneğini tıklayarak şifre girme işlemini pas geçebilirsiniz. Fakat güvenlik sebebiyle bunu yapmamanızı ve daima şifre girmenizi tavsiye ediyoruz.

7- Buraya kadar olan adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdiyseniz bilgisayar ekranınızı iOS cihazınız üzerinde görebiliyor olmanız gerek. Parmağınızı ekranda dolaştırarak fare imlecini kontrol edebilirsiniz. Klavye içinse ekranın yukarısında bulunan klavye ikonuna tıklamanız yeterli. Köşeli ikona tıklayarak tam ekrana alabilir, fare ikonuna tıklayarak tekrar fare kontrolü moduna geri dönebilirsiniz.

PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR