Chrome Tarayıcınızda “Takip Etmeyin” Seçeneğini Nasıl Etkinleştirirsiniz?

Bu yazımızda Chrome’un en son versiyonunun teklif ettiği ekstra güvenlik durumunu nasıl etkinleştireceğinizi anlatacağız. Çoğu web sitesi her ziyaretinizde sizinle ilgili veri toplar. Bu veriler, ilginize karşılık verecek reklamları yayınlamak ya da hani

Chrome Tarayıcınızda “Takip Etmeyin” Seçeneğini Nasıl Etkinleştirirsiniz?

Bu yazımızda Chrome’un en son versiyonunun teklif ettiği ekstra güvenlik durumunu nasıl etkinleştireceğinizi anlatacağız. Çoğu web sitesi her ziyaretinizde sizinle ilgili veri toplar. Bu veriler, ilginize karşılık verecek reklamları yayınlamak ya da hani demografinin belirli bir içeriğe gittiğini bulmak için kullanılır.

Çevrim içi gizliliğinizi korumaya yardımcı olmak için Google, bir efor sarfederek, Chrome’a yeni bir özellik ekledi: “Do Not Track” (“Takip Etmeyin”).
Bu özelliğin, sizi “Takip Etmeyin” seçeneğini es geçen web sitelerinden korumayacağını unutmayın. Fakat bu özellik yine de kişisel ayrıntılarınızı çevrim içi durumda korumayı yönetmek için küçük bir adımdır.

Editörün Notu: Bu özellik, Google Chrome’un Mac versiyonunda henüz kullanılabilir durumda olmayabilir.Bu yüzden tarayıcınızı gizli modda kullanmayı deneyin.

1.Adım: Araç çubuğunuzun sağ üst köşesinde bulunan açılır menüye tıklayın ve bu pencerede “Ayarlar”ı seçin.

Bu seçimi yaptığınızda tarayıcınızda yeni Ayarlar sekmesi açılacak. Bu sekmede, yüklenen sayfada göreceğiniz “Gelişmiş Ayarları Göster” bölümüne tıklayın.

2.Adım: Burada “Gizlilik” başlığı altında sıralanan çok sayıda seçenek göreceksiniz. Bunların sonuncusunda yer alan “Tarama trafiği ile birlikte bir "Do Not Track" isteği gönder” seçeneğinin yanındaki kutucuğu kontrol edin. 

Bu kutucuğu işaretlediğinizde ekranınıza şöyle bir bilgilendirme ile beraber onay penceresi gelecek.

Bu onayı verdikten sonra çok sayıda web sitesinin sizin hakkınızdaki bilgileri içeren verileri toplamasını engellemiş olacaksınız.

YORUMLAR