CloudFlare Kurulumu ve Kullanımı

CloudFlare Nedir? CloudFlare sitenize giren ziyaretçilerle değişik kıtalara yayılmış kendi sunucuları arasında bir proxy (cache) hizmeti sunan ücretsiz bir sistemdir. Bir proxy servisi gibi hareket ederek, siteniz içerisinde bulunan statik içerikleri cac

CloudFlare Site Ekleme:

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra karşımıza gelen sayfa üzerinde Cloudflare altyapısı ile çalışmasını istediğimiz web sitesinin adresini “websiteniz.com” şeklinde yazarak “Web sitesi ekle” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

CloudFlare'a eklemek istediğiniz sitenizle ilgili DNS kayıtları ve benzeri bilgiler taranırken karşınıza gelen CloudFlare nasıl çalışır videosunu izliyoruz. Otomatik tarama işlemi tamamlandıktan sonra aşağıda bulunan “Devam etmek” butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçiyoruz.

Otomatik olarak ayarlarımız algılandıysa ve belirtilen tablo üzerinde eksik bir kural yoksa işlemimiz neredeyse tamamlanmış demektir. CloudFlare Trafik Açık simgesinin işaretlendiğine ve kayıtlarla ilgili sıkıntı olmadığına eminsek “Tüm eksik kayıtları ekledik, devam” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Bir sonraki bölümde siteniz için etkin olarak kullanmak istediğiniz plan, performans ve güvenlik seçimi ayarları penceresi karşımıza geliyor. Bu noktada CloudFlare'ın ücretsiz olan planını seçmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında performans konusunda CDN + iyileştirmeleri ve güvenlik konusunda da Orta seviye güvenlik ayarları işinizi fazlasıyla görecektir. Siz kendinize göre daha farklı bir yapılandırma da yapabilirsiniz. Gerekli ayarlarmaları yaptıktan sonra “Devam etmek” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu adımda CloudFlare tarafından bize verilen alan adı sunucularını kendi alan adımız için kullandıklarımızla değiştirmemiz gerekmektedir. Alan adı sağlayıcınızın kontrol paneli üzerine girerek nameserverlarınızı ekranda size verilenler ile değiştirdikten sonra “devam, benim nameservers güncelledik” butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

Tebrikler alan adınız için CloudFlare kurulum işlemini tamamladınız. Bu noktada ekranda gördüğünüz kırmızı ingiliz anahtarı sembolu alan adınıza ait nameserverların henüz güncellenmediğini belirtmektedir. Hemen sağ tarafında bulunan “Re-test” butonu yardımıyla arada kontrol ederek ingiliz anahtarı simgesinin yeşile dönmesini bekliyoruz. Yeşile döndükten sonra sitemizin CloudFlare üzerinde aktif bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Evet şu noktada ingiliz anahtarı sembolünün yeşile dönmesiyle birlikte sitemiz CloudFlare üzerinde güvenle çalışıyor demektir. Gördüğünüz üzere tanımlamış olduğunuz web site adınızın sağ tarafında “Apps”,”Analytics” ve “Threat control” ve diğer ayarlar için bir dişli simgesi belirdi.

  1. CloudFlare Kurulumu ve Kullanımı
  2. CloudFlare Kayıt Adımları:
  3. CloudFlare Site Ekleme:
  4. CloudFlare İstatistikleri:
  5. CloudFlare Ayarları:

YORUMLAR