CloudFlare Kurulumu ve Kullanımı

CloudFlare Nedir? CloudFlare sitenize giren ziyaretçilerle değişik kıtalara yayılmış kendi sunucuları arasında bir proxy (cache) hizmeti sunan ücretsiz bir sistemdir. Bir proxy servisi gibi hareket ederek, siteniz içerisinde bulunan statik içerikleri cac

CloudFlare Ayarları:

Şimdi sıra geldi CloudFlare üzerinde yapabileceğimiz ince ayarlara nasıl ulaşabileceğimize. Yine CloudFlare hesabınıza giriş yaptığınız ana menü üzerinde alan adınızın yazdığı satırın en sağında bulunan dişli işaretine tıklayarak ulaşabileceğimiz diğer ayarları ve seçenekleri görüntüleyebiliriz.

Bu bölümde “DNS settings”, “CloudFlare settings” ve “Page rules” bölümleri aktif olarak kullanabileceğimiz CloudFlare ayarları ve özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle “CloudFlare setting” bölümü altında ne gibi ayarları yapabileceğimizden bahsedelim.

“CloudFlare settings” bölümü altında bizleri bekleyen üç farklı sekme bulunmakta. Bunlardan ilki “Genel Ayarlar” bölümü. Bu sekme altında bulunan “Önbelleği Temizle” butonu yardımıyla tüm önbelleği (cache) temizleyebileceğimiz gibi “Tek Dosya Temizle” butonu yardımıyla sitemiz üzerindeki belirli sayfaların önbelleğini temizleme şansına sahibiz. Yine burada bulunan “Her zaman online” seçeneği sayesinde sunucumuzla ilgili bir sorun yaşasak bile sitemizi çevrimiçi olarak CloudFlare üzerinden yayında tutabiliyoruz. Diğer seçenekleri inceleyerek size uygun olanları değiştirebilirsiniz.

“Güvenlik Ayarları” bölümü altında seçmiş olduğunuz güvenlik seviyesi ayarlarını ve sitenize ekstra koruma sağlamak için gerekli olduğunu düşündüğünüz seçenekleri aktifleştirebilirsiniz. Yine bu menü altında özellikle resim dosyalarınızı korumak için kullanmak isteyebileceğiniz bir Hotlink koruması da mevcuttur. İsterseniz Hotlink korumasını etkinleştirerek diğer web sitelerinin sizin içeriklerinizi kullanmasını engelleyebilirsiniz.

“Performans Ayarları” bölümü altında farklı performans seçeneklerinden sizlere uygun olanları seçebilirsiniz. Web siteniz için gerekli optimizasyonları bu bölüm altından ayarlayarak, sitenizin şimdikinden çok daha yüksek bir performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Sıra geldi diğer bir ayar menüsü olan “Page Rules” (Sayfa Kuralları) bölümüne. Bu bölüm altında tanımlayacağınız kurallarla siteniz üzerinde hangi sayfaların önbelleğe alınıp, hangi sayfaların ön belleğe alınmamasını istediğini ayarlayabilir ve isterseniz alan adınızı farklı bir alan adı üzerine yönlendirebilirsiniz. Peki CloudFlare ile sitemizin önbelleğe alınmasını istediğimiz ve önbelleğe alınmamasını istediğimiz sayfalarını nasıl belirleyeceğiz?

Öncelikle sitemiz üzerinde önbelleğe alınmasını istediğimiz sayfalar için alan adımızı yazdıktan sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi gerekli ayarları yaptıktan sonra (eğer kendinize göre değiştirmek istediğiniz bölümler varsa ayarlayabilirsiniz) sağ altta “kural ekle” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz. Verdiğimiz örnekte sitemizin ana sayfası ve alt sayfaları otomatik olarak 4 saatte bir önbelleğe alınacak.

Özellikle Wordpress kullanıcıları için kullanılabilecek olan Yönetim Paneli için aşağıda resimde gördüğünüz ayarlar ile birlikte önbellekleme işlemini kapatabilirsiniz. Böylelikle sitenizin Yönetim Panelini önbellekleme işlemi olmadan rahatça kullanabilirsiniz. Eğer sitenizin Wordpress’ten farklıysa Wp-Admin olan bölüme kendi panel adresinizi yazarak bu bölüm için önbellekleme işlemini iptal edebilirsiniz.

Page Rules (Sayfa Kuralları) bölümü altında kullanabileceğimiz bir diğer güzel özellikse web sitemizi farklı bir web sitesi veya alan adı üzerine yönlendirme özelliğidir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “İletme” özelliğini aktifleştirdiğinizde sizden bir kaynak adres bir de hedef adres istenecek. Resimde olduğu gibi gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra 301-Kalıcı veya 302-Geçici yönlendirme seçeneklerinden size uygun olanı seçerek “Kural ekle” butonuna tıklayarak yönlendirme işlemini kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Örnekte yaptığımız işlemde http://alanadiniz.com adresini ve tüm alt sayfalarını http://www.alanadiniz.com adresine yönlendirmiş olduk.

Böylesine yararlı bir servisi bizlere ücretsiz bir şekilde sunduğu için gerçekten CloudFlare ekibinin büyük bir teşekkürü hakettiğini düşünüyorum ve tüm web geliştiricilerinin CloudFlare’ı kullanmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca belki bilenleriniz vardır ama bilmeyen kullanıcılarımız için daha geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve CloudFlare’ın ne kadar gelişmiş bir servis olduğunu bir kez daha ispat eden bir olaydan bahsetmek istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde şimdiye kadar dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük siber saldırılardan birisi gerçekleşti ve bu yüzden tüm dünya çapında internet ağı yavaşlayarak zarar görme tehlikesini atlattı. Bu noktada saldırıya mağruz kalan site Spamhaus, saldırının başladığı günlerde kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca sunucularını CloudFlare üzerinden yayına aldı. Saldırının en güçlü olduğu anda site 300 Gigabitlik bir veri trafiğine mağruz kalmış olsa da CloudFlare saldırıyı engelleyerek Spamhaus’un ayakta kalmasını sağlamıştır.

Sadece verdiğim bu örnek bile sanırım birçok web geliştiriciyi CloudFlare kullanmaya teşvik edecektir diye düşünüyorum. Umarım yazımı severek okumuş ve anlatılanları yararlı bulmuşsunuzdur. Konuyla ilgili görüş, düşünce, yorum ve isteklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümlerimiz aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bu arada unutmadan yazımı hazırlarken CloudFlare ile ilgili teknik konularda bana destek veren geliştirme ekibimizden Emrah Kara arkadaşımıza da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

  1. CloudFlare Kurulumu ve Kullanımı
  2. CloudFlare Kayıt Adımları:
  3. CloudFlare Site Ekleme:
  4. CloudFlare İstatistikleri:
  5. CloudFlare Ayarları:

YORUMLAR