Çocukların Konsollarla Tanışma Yaşı Düşüyor

ABD'de yapılan araştırmaya göre çocukların konsollarla tanışma yaşları düşüyor.

Çocukların Konsollarla Tanışma Yaşı Düşüyor

Common Sense Media tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan çocukların %51’i en az bir kere konsolla oyun oynamış. Bu veri, çocukların konsolla tanışma yaşını da aşağı çekiyor ve çocuklar arasında konsolların popülerliğini ortaya çıkarıyor.

ABD’de yapılan araştırma, onlarca kıstas üzerinden gerçekleştirildi ve bu kıstaslar arasında en çok dikkat çekenlerden biri de yaş konusu. 8 yaş ve altındaki çocuklara yönelik gerçekleştirilen araştırmalara göre, bu yaş aralığındaki çocukların %51’i hayatında en az bir kere konsol oyunu oynamışlar. Otuz sayfalık araştırma raporunda yer alan diğer verilerden biri de çocukların daha çok 2 – 4 yaş arasında konsollarla tanıştıkları yönünde. Zira çocukların %44’ü 2 – 4 yaş arasındayken konsollarla oyun oynamaya başlıyorlar ve en az bir kere bu deneyimi yaşıyorlar.

5 – 8 yaş aralığındaki çocukların %81’i, ebeveynleri televizyonda konsol oyunu oynarken onlara eşlik ediyor. Söz konusu %81’lik kesiminde yer alan ailelerin %36’sı ise bu etkinliği haftada en az bir kere gerçekleştiriyor.

XBOX, PlayStation ve Wii marka konsolların yer aldığı araştırma, ABD’de edinilen sonuçlar bakımından şaşırtıcı olmasa gerek. Zira teknolojinin ve onun bir kolu olan konsol araçlarının hemen her eve girdiği ülkede, çocukların bu cihazlarla tanışma yaşları da doğal olarak düşüyor. Tabii adı geçen yaş gruplarında yaşayan çocuklara yönelik yapılan oyunlar da bu değişime katkıda bulunuyor.

YORUMLAR