Çocuklarınız İnternet Yasaklarını 6 Farklı Yöntemle Nasıl Aşıyorlar?

İnternetin faydaları kadar zararı olduğunu bilen her ebeveyn mutlaka çocuklarını bu etkiden uzak tutmak için önlem alıyor. Ancak bu yeterli oluyor mu dersiniz?

Çocuklarınız İnternet Yasaklarını 6 Farklı Yöntemle Nasıl Aşıyorlar?

İnternetin faydaları kadar zararı olduğunu bilen her ebeveyn mutlaka çocuklarını bu etkiden uzak tutmak için önlem alıyor. Bu önlemlerin başında da Ebeveyn Kontrol Yazılımları geliyor. Kontrol yazılımlar elbette gerekli ancak aşılamaz değiller. Çünkü zehir zekalı çocuklar bu kontrol yöntemlerini aşabiliyor ve tehlikeli sularda sörf yapmaya devam edebiliyorlar.

Genellikle internette dolaşırken kontrol yazılımları tarafından izlendiklerini bilen çocuklar, yine internetten öğrendikleri yöntemlerle bu engelleri aşabilmenin yolunu da öğrenebiliyorlar. Sonuç olarak, kontrol yazılımları bilgi içeren siteleri kontrol etmiyorlar, bu tip siteleri tek tek sizin bulup engelleyebilme şansınız olmadığından engellemek de mümkün olamıyor.  Peki, çocuklar kontrol yazılımlarını aşabilmek için ne yapıyorlar?

Proxy siteleri kullanıyorlar

Web üzerinde birçok vekil sunucu sitesi var. Bunları tek tek bulup ebeveyn koruma yazılımlarına tanıtmadığınız takdirde çocukların bu olasılıktan faydalanmaması için hiçbir engel kalmıyor. Filtreleme yazılımlarıyla çocukları kontrol ediyor olma genel olarak proxy sitelerinde işe yaramıyor. Bu noktada ebeveynlerin bulabildikleri kadar fazla proxy hizmeti veren web sitelerini "manuel" olarak tarayıcılarda engellemesi gerekebiliyor.

Doğrudan parolayı değiştiriyorlar

Çocuklar belli hesaplarda ebeveynlerini hangi şifreleri kullandığını çok çabuk öğrenebiliyorlar. Zaten bir şifreleme mantığı kullanmayan aileler pek çok uygulama için aynı şifreyi kullandıklarından çocukları birkaç deneme sonrası bunu bulabilmeleri zor olmuyor. Eğer çocuklar bazı uygulama ve işlemlerde aynı şifreyi kullandığınızı fark ederse, ebeveyn koruma yazılımlarında kullanılan dizini çözmesi çok da zamanlarını almıyor. Bu yüzden her uygulama için farklı şifreler kullanmak çocuklar için caydırıcı olabiliyor.

Farklı Wi-Fi noktaları bulabiliyorlar

Eğer ebeveyn koruyucu olarak sadece Wi-Fi noktası şifrelendiyse çocuklar genele açık ya da detaylarını bildikleri farklı bağlantı noktalarını deneyebiliyorlar. Çocuklar bir yasağı yıkmak istiyorlarsa komşularının Wi-Fi bilgilerini bile yoğun bir çalışma sonucu elde edebiliyorlar. Bazı çocuklar halka açık noktalara giderek oradan internete bağlanabiliyorlar. Halka açık alanlarda kullanılan Wi-Fi noktalarının PC’de bulunan diğer tüm kimlik bilgilerini de tehlikeye atabileceğini düşünemiyorlar. Özgür kalmak isterken PC’de ya da dizüstü bilgisayarları korunmasız bırakıyorlar. 

VPN kullanabiliyorlar

Genellikle aklı kemale ermiş ya da teknoloji hakkında biraz bilgi sahibi olan çocuklar ücretsiz VPN kurarak işleri bittikten sonra bilgisayardan yazılımı kaldırabiliyorlar. Bunun için tarayıcıya eklenti kurmak ya da ücretsiz VPN yazılımlarını hedef alıyorlar. Bunu engellemek için tarayıcılara eklenti kurulmamasını sağlamak gerekiyor. Çocuklar için farklı bir kullanıcı açarak o hesaba yeni uygulamalar kurulmasını sağlamak da mümkün.

Özel gizli pencereleri iyi kullanıyorlar

Gizli gezinme sekmeleri açmayı bilmeyen çocuk yok. Bu sayede arama bilgilerinin ve gezindikleri sitelerin takip edilemeyeceğini biliyorlar. Hele Tor tarayıcısından haberdarlarsa engellemek mümkün olmuyor. Bazı çocukların USB belleklerde kendileri için oluşturdukları tarayıcıların başında TOR geliyor. Tor bir USB belekten kolayca çalıştırılabiliyor. Bunun için çocuklar için açılacak olan oturumda USB belleklerin çalışmamasını sağlamak gerekebiliyor.

Google Çeviriyi proxy olarak kullanmak

Çocuklar hiçbir şey yapamıyorsa bloke edilmiş ya da bir şekilde engellenmiş bir web sitesi adresini görüntülemek için Google Translate’i proxy olarak kullanmayı biliyorlar. Engellenmiş sitenin adresini Google Translate’in içine yapıştırarak bu adrese ulaşabiliyor.

Hangi önlemleri almak gerekiyor?

Meraklı dimağların dünyanın tüm bilgisine ulaşmalarını önlemek hiç kolay değil. Kapatılan her kapının bir başka alternatifi olabileceğini çocuklar mutlaka biliyorlar. Yasak konulan cihazdan olmasa da, bir şekilde başka cihazlardan bu bilgilere ulaşacaklarını yasağı fark ettikleri anda çözmüş oluyorlar bile. Öte yandan çocukların sosyal ve bilişsel zekaya sahip olmasında son derece önemli olan internetin kokan yerlerini örtbas etmeye çalışmak bir kabustan başka bir şey değil.

Yasaklamak asla bir çözüm değil. Çünkü etrafından nasıl geçileceği ya da alternatif çözümlerin bir şekilde üretilebileceği aşikar. Bunun için internet hakkında çocukları bilgilendirmek en iyi yöntem. Bir ebeveynin internetin olumsuz yönlerini çocuklarına net bir şekilde anlatarak “bu ve benzeri kötülükleri barındıran sitelerden korunmanız için bazı önlemler aldık, bu önlemleri dışarıdan ya da içeriden aşmak isteyen olursa mutlaka bizim de haberimiz oluyor" gibi bir politika izlemek son derece yapıcı. Bu yaklaşım ebeveynlerin hem çocuklara karşı dürüst hem de korumacı olabildiklerinin bir işareti olabiliyor.

Engellemek mümkün olmayabilir

Çocukların ebeveynlerce belirlenen ya da varlığı bilinen uygunsuz içerikleri görmesini engellemek imkansız değil ancak hem çok zor hem de tamamıyla önlemek imkansız. Ebeveynlerin ve eğitimcilerin genel yaklaşımı "internet zararlıdır, sınırlanmalıdır, kısıtlanmalıdır, bağımlılık yapar, çocuklar uzak tutulmalılar ve mutlaka korunmalılar" şeklinde olursa bu silah geri teper. Şöyle düşünün bu zihniyet, çocuklar kötü şeyler okuyup, yazabilir diye okuma yazmayı öğrenmesini engellemek ile aynı, hiçbir farkı yok.

Çocukların internette bulunan zararlı, yasa dışı içeriklerden olumsuz etkilenme riskini azaltmanın en iyi yolu, onları internet güvenliği ve siber tehlikeler hakkında bilinçlendirmek, eğitmek ve internet kullanımlarını gözlemlemekten geçiyor.

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

Çocuklu Aileler Instagram'ı Yasaklamalı mı?

Çocuklar ve Teknoloji Üzerine Düşünülmesi Gereken Önemli Noktalar

YORUMLAR