Çok Yakında Sahip Olabileceğimiz 6 Star Wars Teknolojisi

Star Wars: The Force Awakens fragmanı aslında bizden çok da uzakta olmayan 6 teknolojiyi barındırıyor.

Çok Yakında Sahip Olabileceğimiz 6 Star Wars Teknolojisi

Yıldız Savaşları filminde gördüğümüz teknolojiler, o bize çok uzaktaki galaksiden daha yakınlar. 88 saniyelik Star Wars: The Force Awakens fragmanı aslında bizden çok da uzakta olmayan 6 teknolojiyi barındırıyor. Normal şartlar altında tarihi bir galaksi de geçen Star Wars serisi, kendi içinde antik dramaları andıran altyapısıyla biraz Yunan Tragedyasından esintiler taşıyordu. Serinin konusu ve göreceli tarih alt yapısı bir yana, aslında barındırdığı teknolojiler bize o uzak galaksilerden daha yakındalar. 

İşte çok yakında etrafta görmemiz oldukça muhtemel 6 Star Wars teknolojisi:

Yuvarlanan Droid

Küresel olarak tasarlanmış ve son derece hızlı bir şekilde ilerleyebilen bu droid, daha film gelmeden internetin en popüler konsept tasarımı. Ancak bunun aynısından bir tane alabilmek için Tatooine'e gitmek gerekmiyor.

Çünkü Ollie ve Sphero isimli akıllı telefonlarla kontrol edilebilen minik gereçler de yuvarlanan droid gibi biraz da olsa birkaç işe yarayabiliyorlar. Satın alındıktan sonra telefonlarla entegre olabilen bu iki küçük makine iOS ve Android sahibi Star Wars hayranlarını oldukça menün edebilir.

Şimdilik oyun amaçlı da olsa Star Wars evreni gereçlerine geçmek için küçük bir adım olarak değerlendirilebilir. 

Landspeeder

Türkçesi; karadan giden hızlı hava aracı olarak tarif edilebilir, ancak henüz ülkemizde olmadığı için bir isim takmamıza da gerek yok. Landspeeder Star Wars evrenine hayran olan her bireyin evinde olmasını istediği belki ikinci en önemli gereç. Birincisini birazdan anlatacağız. Filmde gördüklerimiz kadar çok havalı ve son derece süratli olmasalar bile bu araçların geleceği ile ilgili bir umut var. Bir drone tadında tasarlanmış olan hava bisikletleri Landspeeder için ilk örnek olarak kabul edilebilir. 

X-Wings

Perde ilk göründükleri andan itibaren bilim kurgu sinemasının ikonu haline gelen X-Wing savaş jetleri, askeri harcamaların eğitim ve sağlık harcamalarından 50 kat daha yüksek olan ülkelerde her an ortaya çıkabilirler.

Yeni tasarlanan F-35 savaş uçakları henüz çapraz kanatlara sahip olmasa da Star Wars T-65 X-Wing savaş jetlerinin tüm teknik donanımına sahip. Boeing gibi savaş endüstrisine oldukça para harcayan firmalar var oldukça X-Wing’lerin yaratılamayacağını düşünmek zaten mantıksız. 

Işın kılıçları

Filmleri seyrettikten sonra hangimiz kendimize ait bir ışın kılıcımız olmasını istemedik ki? Harvard ve MIT (Michigan Institute of Technology) üniversitelerinde 2013 yılından beri ışık moleküllerinin kontrolü ve yoğunlaştırılması üzerine deneyler yapılıyor.

Işığın yoğunluğuna hükmetmeyi nicedir deneyen bilim insanlarının bunu lazer ışın demetleri üzerinde denediklerini söylemeye gerek yok. Çok yakında ışın kılıçlarının gerçek olma ihtimali çok fazla. Ancak ortalıkta satılır mı, o konuda söz veremiyoruz. 

Lazer Savaş Topları

Işın kılıçları çok hayali olabilir belki, ancak lazer topları değil. Amerikan Donanması’nda USS Ponce isimli bir gemi bu toplardan taşıyor. Toplar doğrudan yoğun lazer ışınlarını hedefe kilitleyebiliyor ve onu yok ediyor.

30 milyon dolarlık bu toplar şimdilik Star Wars filmlerindeki dev toplara benzemiyor. Ama bu da bir başlangıç. USS Ponce'un lazer topu demo videosunu izleyelim.

Uzay yolculuğu

Evet, şimdiye kadar birkaç Star Wars teknolojisinin gerçekleşmeye ufak ufak yaklaştığını görebiliyoruz. Öte yandan maalesef kimse henüz bir Millenium Falcon yapmış değil. Ama Virgin Galactic 2 isimli yeni modelin adı da boşuna 'galaktik' değil gibi geliyor insana.

Bu tür cesur atılımlar henüz atmosferin çok dışına çıkamamış olsalar da birilerinin bir yerden bir taş yuvarlaması, dev bir çığa dönüşebilir.  NASA'nın 2014 Eylül ayında denediği Uzay Taksisi projesi de uzay seyahatleri konusunda hiç umutsuz mesajlar vermiyor. 

Tıpkı bir zamanlar Uzay Yolu dizisinin günümüz kazandırdığı hologram, akıllı telefon, bayıltıcı tabanca, fotosel sensörlü cihazlar gibi Star Wars'da insanlığa çok şey kazandırabilir. Ya da kaybettirebilir. Tartışmaya açık bir durum. 

Star Wars Temalı Ev Sineması

Yeni Star Wars, IMAX İle Geliştiriliyor

tar Wars VII’de Görünen Işın Kılıcı Alay Konusu Oldu

George Lucas Yeni Star Wars Fragmanını Neden Seyretmiyor?

YORUMLAR