Cortana Android & iOS Sürümlerinin Olumlu ve Olumsuz Yanları

Multiplatform desteği ve Windows 10'a da ulaştırılması Cortana için olumlu bir gelişme olarak görülürken olayın bir de bıçak sırtı hesaplanmaya başladı.

Cortana Android & iOS Sürümlerinin Olumlu ve Olumsuz Yanları

Microsoft'un Siri'ye rakip olarak çıkardığı sanal asistan Cortana, gün geçtikçe yarışı tek taraflı bir hale çevirmeye başladı. Siri'nin Türkçe versiyonu çıkmış olsa da Cortana'nın orjinal dilindeki hizmeti Microsoft'un yapay zeka projelerinden büyük ölçüde yararlandığı için daha stabil bir hizmet sunuyordu. Üstüne üstlük multiplatform desteği ve Windows 10'a da ulaştırılması Cortana için olumlu bir gelişme olarak görülürken olayın bir de bıçak sırtı hesaplanmaya başladı.

Windows Phone kullanıcılarının gözünden bakacak olursak, Cortana'nın diğer platformlara ulaşması artık eldeki ürünün bir avantaj olmasına mani oluyor. Öte yandan da yeni kullanıcılar Windows Phone cihazlarına sahip olanlara da yeni fonksiyonlar getirebilecektir. Microsoft gündemini takip edenlerin kafasında bir ikilem yaratan bu konuyu ana başlıklarıyla anlatalım.

Cortana'nın Android & iOS Sürümlerinin Doğuracağı Olumlu Gelişmeler:

1. Microsoft ürünlerini telefon haricinde de kullanan kalabalık bir kısım PC üzerinden yaşadığı kullanıcı deneyimini Android ve iOS cihazlarına da aktarma şansına erişecek.

2. Android ve iOS üzerinde hayat bulacak olan Microsoft uygulamaları daha fazla kullanıcıya erişeceği için yeni geliştirmeler için ayırılacak bütçe ve sarfedilecek çabalar da benzer oranlarda artacaktır. Windows Phone ile sınırlı kalacak olan bir Cortana, satış rakamları baz alınarak noktalanma riski taşıyabilir.

3. Farklı platformlarda daha fazla kullanıcıya ulaşan bir Cortana çok daha fazla veri toplayabileceği için sanal asistanlık konusundaki becerilerini de yükseltecektir. Daha iyi hizmet için daha fazla kullanıcı verisi etkili bir çözüm yolu olacaktır.

4. Windows Phone cihazlarını Android ve iOS cihazlarıyla değiştirmeyi düşünen kullanıcılar bu yeni platformlarda Cortana ile olan iletişimi koparmayıp kişiselleşmiş bir sanal asistan deneyimini kaldıkları yerden sürdürebilecekler. Buna Cortana notebook da dahil.

5. Android ve iOS için çıkacak olan sanal asistan Siri'den iyi olmak şartıyla Windows Phone kullanıcılarına oranla daha az hizmet sunarsa tüketiciler Windows Phone'a geçmek konusunda daha olumlu bir fikir edinebilirler.

Cortana için Microsoft'un seyretmiş olduğu strateji sadece mutlak olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Farklı platformlarla kurulan temas bir noktadan sonra bir satranç oyunu kadar taktiksel düşünmeyi gerektiriyor. Bu noktada da endişelerini dile getiren takipçilerin en çok yakındıkları beş konuya da yer verdik.

Cortana'nın Android & iOS Sürümlerinin Getireceği Olumsuz Sonuçlar:

1. Cortana hizmetini Windows 10 bilgisayarlarınızda kullanmaya karar verdiyseniz, bu işlemleriniz için bir Windows Phone cihazına sahip olma ihtiyacınızı biraz yitirmiş olacaksınız. Bu noktada satış rakamları da olumsuz etkilenme tehlikesiyle karşı karşıya.

2. Android ve iOS kullanıcılarının çoğunluğu Microsoft uygulamalarını kullanmayı tercih ederse şirketin telefon üretimini noktalama ihtimali ile de karşılaşma durumumuz söz konusu olabilir. Yazılım geliştirme önceliğini bu kullanıcılarına aktarmaya karar verecek bir Microsoft, Windows Phone üretimini tamamen sonlandırma girişimine yeltenebilir.

3. Cortana ve benzeri Microsoft hizmetlerinin Android ve iOS cihazlarına ulaşması üçüncü parti üreticileri için bir sinyal gibi gelebilir. Microsoft'un kendi platformunu desteklemediği düşüncesine kapılacak olan yazılım geliştiricileri Windows Phone çalışmalarından tamamen uzaklaşmaya karar verebilirler.

4. Microsoft'un mobil sektörde kartlarını açmasıyla birlikte iOS cihazları; Apple, Google ve Microsoft hizmetlerini resmi olarak kullanabilen mutlak bir platform haline dönüşecektir. Bu yükselişin Windows Phone cihazlarını olumsuz etkileme riski de oldukça yüksek.

5. Windows Phone'un sınırlı bir başarı elde etmiş olmasıyla birlikte Microsoft'un atmış olduğu bu adım bir kaçış yolu olarak da değerlendirilebilir. Mobil dünya içerisindeki etkisini kaybetmek istemeyen şirket, telefon departmanını kapatmış olsa da diper platformlarda yazılım olarak devamlılığını sürdürebilir.

Microsoft Cortana için seçimini yaptı. Peki sizin fikriniz nedir? Burada listelenen olumlu ve olumsuz teoriler içerisinden kesin gözüyle baktıklarınız hangisi? Bu düşüncelere eklemek isteyeceğiniz başka maddeler var mı? Yorum kutusundan sohbete dahil olabilirsiniz.

Windows Phone Bu Yıl Elindeki Büyük Satış Kozunu Kullanabilecek Mi?

YORUMLAR