Daha Güzel Tatil Fotoğrafları Elde Edebilmeniz için Fotoğraf Düzenleme İpuçları

Yakın bir zamanda tatile gitme planları yapıyorsanız ve tatilinizde çekeceğiniz fotoğraflardan güzel bir albüm oluşturmayı düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız fotoğraf düzenleme ipuçları yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Yazıdaki ipuçları sayesinde

Daha Güzel Tatil Fotoğrafları Elde Edebilmeniz için Fotoğraf Düzenleme İpuçları

Yakın bir zamanda tatile gitme planları yapıyorsanız ve tatilinizde çekeceğiniz fotoğraflardan güzel bir albüm oluşturmayı düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız fotoğraf düzenleme ipuçları yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Yazıdaki ipuçları sayesinde tatil fotoğraflarınız üzerinde küçük oynamalar yaparak çok daha güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Hem mobil cihazlar üzerinde hem de bilgisayarlarınız üzerinde kullanabileceğiniz uygulama ve programları da önereceğim bu yazı içindeki bir çok şeyi biliyor olabilirsiniz. Fakat bilmediğiniz püf noktalar varsa bu detayları da öğrenerek birbirinden güzel tatil fotoğrafları oluşturup arkadaşlarınız ile sosyal medya üzerinden paylaşabilirsiniz. Facebook, Twitter ve Instagram'daki fotoğraf albümlerinizi güzel tatil fotoğrafları ile doldurmak istiyorsanız, hemen yazının devamına geçip ipuçlarını birer birer öğrenin.

İpuçlarını öğrenerek fotoğraf düzenleme yapabilmeniz için profesyonel olmanıza ya da bu konuda deneyimli olmanıza hiç gerek yok. Olayın bu kısmı da en güzel yanlarından bir tanesi. Daha önce hiç fotoğraf düzenleme işlerine girişmemiş olsanız bile yazımızdaki araçları kullanarak kısa süre içerisinde hem öğrenebilir hem de kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinde kullanabileceğiniz araçları tanıtmakla hemen başlayalım. Aşağıdaki program ve uygulamaların hepsini altlarında yer alan indirme bağlantılarına tıklayarak indirebilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleme Araçları

Düzenleme Yapabileceğiniz Mobil Uygulamalar

Eğer fotoğraf çekimleri için Android ve iOS mobil cihazlarınızın kamerasını kullanıyorsanız ve çektiğiniz fotoğrafları da yine mobil cihazlarınız üzerinde düzenlemek istiyorsanız Instagram ve Vsco Cam uygulamalarını kullanmakisteyebilirsiniz.

Instagram (Android ve iOS)

Son güncellemesi ile birlikte sade bir filtre ekleme uygulamasından çok daha fazlası haline gelen Instagram, kullanıcıların fotoğraflar üzerinde basit renk ve gölgeleme düzenlemeler yapabilmelerini sağlıyor. Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları önce güzelleştirin, son paylaşıp beğenileri kapın.

VSCO Cam (Android ve iOS)

Hem ücretli hem de ücretsiz filtre seçenekleriyle fotoğraflarınızı güzelleştirme seçeneği sunan bu uygulama, filtreler dışında sunduğu gelişmiş fotoğraf düzenleme araçları sayesinde muhteşem fotoğraflar oluşturmanızı sağlıyor.

Düzenleme Yapabileceğiniz Bilgisayar Programları

Eğer akıllı telefon ve tabletlerinizin kameralarını kullanmak yerine kendinize güzel ve kaliteli bir dijital kamera almayı tercih ettiyseniz, çekeceğiniz fotoğrafları bilgisayarlarınız üzerinde altta yer alan programlar ile düzenleyerek çok daha güzel hale getirebilirsiniz.

Google Fotoğraflar (Web, Android, iOS)

Fotoğraflar ile hemen hemen istediğiniz her şeyi yapabilme lüksü sunan Google'ın fotoğraf servisi, fotoğraf düzenleme, paylaşma ve depolama hizmetleri sunuyor. Fakat kullanabilmek için bir Google hesabına sahip olmalısınız.

Fotor (Windows, Mac, Web, Android, iOS)

Kullanımı son derece olan ve bulut tabanlı fotoğraf düzenleme imkanı sunan gelişmiş bir fotoğraf düzenleme programı. Birden fazla düzenleme işini aynı anda yapabilme imkanı sunan uygulama bu iş için en ideal programlar arasında yer alıyor.

Pixlr Editor (Windows, Mac, Web, Android, iOS)

Fotor'a göre çok daha gelişmiş düzenleme araçları sunan Pixlr, Photoshop'a en yakın kalitedeki fotoğraf düzenleme programlarından bir tanesi olarak öne çıkıyor. Oldukça kapsamlı olan Pixlr ile fotoğraflarınızı düzenlemeyi zamanla öprenebiliyorsunuz.

GIMP (Windows, Mac, Linux)

Mobil versiyonları bulunmayan fakat Windows, Mac ve Linux üzerinde çalışan açık kaynak kodlu bir fotoğraf düzenleme aracı. Bu programda fotoğraf düzenlemeleri için ihtiyaç duyduğunuz araçların hemen hemen hepsini kullanıcılarına sunuyor. Fakat kullanabilmek için biraz tecrübeli olmanız gerekiyor. Değilseniz alışana kadar yani ustası olana kadar bir süre geçebilir.

Daha Güzel Tatil Fotoğrafları için Fotoğraf Düzenleme İpuçları

Derlemek için Fotoğraflarınızı Kesin

Fotoğraflarınızda öne çıkarmak istediğiniz şeyleri kesme yardımıyla ön plana çıkarabilirsiniz. Fotoğraf üzerinde görünmesini istemediğiniz kısımları kesmek de istediğiniz şeyleri ön plana çıkarmanızda yardımcı olacaktır. Örneğin bir fotoğraf üzerinde kendinizi, arkadaşınızı ya da evinizdeki herhangi bir objeyi öne çıkarmak için fotoğrafın diğer kısımları kesmeniz yararınıza olacaktır.

3'e Bölme Kuralını Uygulamayın

Fotoğraflarınızı ilk olarak 3'e bölmeniz gereken bu kuralda, böldükten sonra fotoğraf içerisindeki elementleri önem sırasına göre dizin fotoğraf üzerinde oluşturudğunuz bölümlere göre dizin.

Kişileri Bağlantı Yerlerinden Kesmeyin

Fotoğraflarda yer alan kişileri kesmeniz gerektiğinde bunu yaparken diz, bilek, avuç içi vb. bağlantı noktalarından kesme yapmayın. Bu şekilde garip bir görüntü elde edebilir ve fotoğrafınızı çirkenleştirebilirsiniz.

Canlılık ve Titreşim Ayarlarını Yapın

Düzenlediğiniz fotoğraflarda insanlar bulunuyorsa titreşimlilik oranını ayarlayarak fotoğraflarda yer alan kişilerin ten renklerini daha dolgun ve canlı gösterir. Eğer fotoğraflar üzerinde insanlar yerine farklı sahne, manzara ve figürler varsa canlılık ayarını değiştirerek tüm renkleri daha canlı gösterebilirsiniz.

Renk Sıcaklığını Ayarlayın

Fotoğraf sıcaklık ayarını değiştirerek tatil ve doğa fotoğraflarınızı gerçekten olduğundan çok daha muhteşem görünmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin çektiğiniz bir fotoğrafta yer alan gün batımını, gerekli renk sıcaklığı değişimlerini yaparak daha etkileyici hale getirebilirsiniz.

Parlaklıkları Düzeltin

Fotoğraf çekerken başa bela olan en ufak şeyler parlaklıklar ve hemen hemen herkes bu sorunu mutlaka yaşamıştır. Bir bina içerisinde ya da binaın gölgesinde güneşin ya da ışığın açısına kanarak çekeceğiniz fotoğrafların istemediğiniz şekilde parlamasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu fotoğrafları bilgisayarınız üzerinde düzenleyerek normal görünmelerini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem ise parlak yerlere karnalık gölgelendirmeler yapmak ya da bir kaç renk tonu düşürmek.

Programları Kullanma Seviyenizi Arttırın

Fotoğraf düzenleme ile ilgili programların sunmuş olduğu otomatik düzenleme seçeneklerini kullanarak gölgeleri, parlaklıkları ve renk tonlamalarını yapabilirsiniz fakat genel olarak bu işlemleri elinizle yapmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlıyor. Bu nedenle yukarıda adı geçen programları zaman içerisinde daha da öğrenerek profesyonel bir kullanıcı olabilirsiniz.

Öne Çıkarma ve Gölgeleme Kullanma Seviyenizi Arttırın

Bir önceki fotoğraf düzenleme ayarıyla benzer olsa da, öne çıkarma ve gölgelendirme ayarlarını programlar size otomatik olarak sunuyor. Fakat malesef bir çok program bu ayarları yapmak istediğiniz tüm fotoğraf üzerine uyguluyor. Eğer yeterince tecrübeye sahip olursanız, fotoğraflar üzerinde bölgesel öne çıkarma ve gölgelendirme işlemlerini kendi ellerinizde yaparak daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Efektler Ekleyin

Günümüzde artık fotoğrafa efekt eklemeyi bilmeyen kalmamıştır. Tek bir tuşlar bir çok efekt ekleyebilmenizi sağlayan binlerce uygulama ve program varken bunu yapmak çok kolay. İşlem çok basit olmasına rağmen doğru efektler kullanıldığında fotoğraflar üzerindeki etkisinin büyük olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Bu nedenle doğru efekt seçimleri yaparak fotoğraflarınızı güzelleştirmelisiniz.

Fotoğraflarınızı Süsleyin

Özellikle ışıklı yani parlaklığın ön planda olduğu fotoğraflarınızı süsleyerek ışıklı alanların daha fazla ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin gündüz vakti çektiğiniz gök yüzünü öne çıkarmak için fotoğrafın kenarlarını koyulaştıracak bir Vignette ekleyebilirsiniz. Böylece gök yüzünün maviliği ve parlaklığı daha da ön plana çıkacaktır.

Filtre Ekleyin

Efekt eklemekten daha da yaygın bir fotoğraf düzenleme aracı varsa o da şüphesiz filtre ekleme. Binlerce farklı seçenek arasından yalnızca belirli olanları sunan uygulama ve programlar, böylelikle fotoğraflarınızın eski zamanlara ait, siyah beyaz, daha parlak, solgun, kahveringi ya da farklı şekillerde görünmesini sağlayabiliyor. Bu nedenle fotoğraflarınıza filtreler eklemeyi deneyerek en çok yakışanı seçebilirsiniz. Filtre ekleme işinde aslında bir püf nokta yok. Denedikçe fotoğraf üzerinde hangisinin daha çok yakıştığını zamanla kendiniz anlar hale geliyorsunuz. Ayrıca bazı mobil uygulamalar sayesinde filtreleri fotoğrafı çekmeden kamera üzerine ekleyerek, çekeceğiniz fotoğrafın nasıl olacağını görebiliyorsunuz. Bu tür uygulamalar filtre ekleme için harcayacağınız zamanı tasarruf etmenizi sağlıyor.

YORUMLAR