Daha Hızlı Bir PC İçin 7 Altın Kural

PC'nizin daha hızlı ve kararlı çalışması tamamen size bağlı, işte bazı altın değerinde ipuçları.

Daha Hızlı Bir PC İçin 7 Altın Kural

PC kullanmak iyi güzel de, zamanla o ağırlaşmaları durumu insanı çileden çıkarıyor. Ancak "bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur" atasözünün teknolojide de geçerli olduğunu unutmamak lazım. PC’nizin daha hızlı olmasını, ilk günkü performansını yakalamasını sağlamak tamamen size kalmış. İşte size 7 altın ipucu.

Aşağıda anlatacağım ipuçlarını teker teker uygularsanız PC'nizi sadece hızlandırmış değil, düzenl bakımını da yapmış olursunuz. PC bakımı öyle sadece monitörün tozunu alıp, klavyeye bir iki üflemeyle olmuyor. Böyle buyrun, başlayalım...

Temizleme programlarını kulanın, onlar candır

CCleaner ve benzeri programları kullanmak her zaman faydalıdır. Hele bu işlemi düzenli olarak 2 haftada bir yaparsanız tadından yenmez. Geçici dosyaları temizlerler, kayıt defterini ferahlatırlar. PC’nize nane şekeri tadında ferahlık sağlarlar. Bu program yardımıyla bilgisayarınızda yer alan gereksiz dosyaları silebilir, sisteminizi çok daha istikrarlı ve performanslı bir hale getirebilirsiniz. Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde birçok insanın bir numaralı tercihi CCleaner’ı siz de deneyin. Ya da ötekileri deneyin teklif var, ısrar yok.

Şatafattan vazgeçin

Gereksiz Windows efektlerinden kurtulun. Menü pencerelerinin altında da gölge olmayıversin ne olacak? Windows 7 Aero özelliğini kapatın bırakın biraz PC ve RAM’ler nefes alsın. İşletim sisteminizi angaryaya boğmayın. Hemen şimdi, masaüstünüzde ikon ya da benzeri öğelerin bulunmadığı boş bir alana sağ tıklayın ve "Kişiselleştir"'i seçin. Karşınıza gelen ekranı aşağı yukarı kaydırarak "Temel ve Yüksek Karşıtlık Temaları" kısmını bulup bu temalardan birini seçerseniz Windows Aero kapanmış olur.

“Denetim masası / Sistem ve Güvenlik / Sistem” sekmelerini takip edin. Buradan Sistem Özelliklerini seçin ve Buradan “Gelişmiş” sekmesine tıklayarak “Performans” ayarlarından Windows efektlerinin hangileri işinize yaramıyorsa kaldırın. Bakın nasıl hızlanıyorsunuz.

Mutlaka virüs temizleme yazlımınız güncel olsun

Bir PC için en önemli sürat ve performans gereksinimlerinden biri güncel virüs tarayıcılarıdır. Bazı yazılımlar donanım sürücülerinizin yavaş çalışmasına yol açabilirler. Bunlardan kendinizi sakınmanın yolu da güncel virüs tarayıcılarıdır. Avast ve Bitdefender kaliteli ve sürekli kendini güncelleyen yazılımlardır. Güle güle kulanın, kafanız rahat olsun.

Birazcık daha RAM’in gücünü artırın

Artık “multitasking” çıktı mertlik bozuldu dostlar. Birden fazla programı açıp çalışıyorsanız multitasking yapıyorsunuzdur ve multitasking RAM ister. Bu tanrılar kurban istiyor gibi de algılanabilir çünkü ucu cüzdanınıza dokunuyor. Gerçi RAM optimize eden yazılımlar da kullanabilirsiniz ama bunlar geçici çözümler olacaktır. Yok, yok siz iyisi mi bir 4 GB RAM daha alıverin. Ancak mutlaka kontrol edin bakalım ana kartınız RAM yükseltmenize izin veriyor mu? Bunun için de CPU –Z kullanabilirsiniz. Bu minik program, ana kartınızda kaç GB daha RAM slotu olduğunu size gösterecektir.

Bir SSD satın alın

Artık devir sürat devri diyorsanız bir SSD alacaksınız arkadaş. Sisteminizi SSD’ye kurabilir geri kalan işlerinizi yine HDD’den yürütebilirsiniz. Geleneksel "HDD kullanacağım ben kafası" ile PC hızlanmıyor. Ancak SSD ve HDD kombinasyonu size son derece esneklik ve sürat kazandıracaktır. SSD’ler yavaş yavaş ucuzlamaya başlamışken acele etseniz iyi olur. Doların sağı solu belli olmuyor.

Başlangıcı Yavaş Olan PC’den hayır beklemeyin

Windows tuşu ile R’ye birlikte basarsanız masanızın üzerine minik bir komut penceresi açılacak. Bu penceredeki komut satırına “msconfig” yazarsanız sistem yapılandırma penceresi açılacaktır. Buradan “Başlatma” sekmesine giderek gereksiz olduğuna karar verdiğiniz ve bilgisayar açılırken önden yüklenen programları kaldırabilirsiniz. Daha sonra elle açabileceğiniz tüm programları kaldırın bence. Aman dikkat… Tanımadığınız programları kaldırmaya yeltenmeyin sakın. Çok kararsız kalıyorsanız Google’a sorun, bakın bakalım kaldırmak istediğiniz programa başlangıçta Windows’un ihtiyacı var mıymış?

Görev yöneticisi diye bir şey var

Aşağıdaki görev çubuğuna sağ tıklarsanız orada Task Manager ya da Türkçe meali Görev Yöneticisi olan bir seçenek bulacaksınız. Hadi tıklayın ona. Açılan pencereden “İşlemler” sekmesine giderek hangi işlem PC’nizin motorunu yakıyor görebilirsiniz. Bu programı siz mi açtınız yoksa bir sistem programımı görebilir ve kapatabilirsiniz. Dikkat… Sistem programlarını iyisi mi kapatmayın siz.

Sabit sürücünüzü (HDD) birleştirin

Çok fazla program açıp kapatmak HDD üzerinde yazılım parçacıklarının sağa sola dağılmasına böylelikle HDD kafalarının bunları bulup okunmasında zaman aşımı yaşanmasına neden olabilir. Tıpkı odanızda çorabınızın tekini aramak gibi düşünün. Evet, odada olduğunu biliyorsunuz ama nerede bulmak için vakit harcıyorsunuz. HDD üzerinde de parçalanan programlar da bir şekilde elbet çalışırlar, ancak hemen ulaşılmaları zordur. Bunun için disk birleştirme programları kullanmalısınız. Bu yazılımlar parçalanmış program parçacıklarını kategorilerine yerleştirir ve daha hızlı erişime olanak tanırlar. Zaten ayrılıktan kime fayda gelmiş.

 

Olmuyor mu? O zaman yeni baştan

Bu önlemler PC’nize düzenli olarak uygulandığında, her zaman temiz çalışan süratli ve verimli bir cihaza sahip olursunuz. Ancak bazı durumlarda geri dönülemez durumlar oluşabilir. Bu noktada gerekli yedeklemeleri yaparak "temiz kurulum" yapmak son çaredir. Bu biraz sıkıcı olabilir, ama tabii hayatınızda yeni bir sayfa açmanın dayanılmaz hafifliği size mutluluk da verebilir. Çıkarın Windows DVD’lerinizi format atacağız. 

Akıllara Durgunluk Veren En İyi 10 PC İstasyonu Tasarımı

PC'niz Açılıyor Ancak Hemen Kapanıyorsa Yapmanız Gereken 11 Şey

Bilgisayarımızla Yapmamamız Gereken 10 Şey

YORUMLAR