Dead Island: Riptide İncelemesi

Zombiler geri döndü!

Merhaba Eski Dost

Dead Island: Riptide duyurulduğunda oldukça heyecanlanmıştım. Çünkü ilk oyunu gerçekten eğlenerek oynamıştım. Dead Island FPS türüne güzel eklentiler yapmıştı. Diablo tarzı oyunların mantığını FPS türü ile birleştiren oyun birebir kopya yapmak yerine yeni ve güzel öğeleri de bu yapıya katmıştı.

Görev sistemi, görevlerin sonucu ödül kazanma, yaratıklardan düşen para ve malzemelerle yeni silahlar ve yardımcı araçlar satın alma, küçük bölüm sonu canavarları, tecrübe ve seviye atlama sistemi, yetenek ağaçları, rasgele gelişen olaylar sonucu kendimizi farklı aksiyon senaryoları içerisinde bulma RPG oyunlarından alınmış bazı öğelerdi. Bu öğelere kendi silahlarımızı yapabilme seçeneği, açık dünya yapısı ve bu dünyada motorlu taşıtları kullanarak seyahat edebilme imkanı eklenmişti. İhtiyaçlarınızı karşılamak, ticaret yapmak ve görev almak için sığınabileceğiniz merkezler olması ve sizin haritada özgürce dolanabilmeniz, görevleri istediğiniz sırada yapabilmeniz gerçekten adada hayatta kalmaya çalışan birisinin psikolojisine girmenize katkıda bulunuyordu. Dead Island: Riptide'da bu güzel öğelerin hepsi korunmuş.

İlk oyunda hoşuma giden bir başka öğe ise yakın dövüşün de ateşli silahlarla aynı önemi taşımasıydı. Tekmelerimizi, yumruklarımızı, bıçakları, baltaları, dikenli sopaları, çekiçleri ve hatta kürekleri kullanarak zombileri ıslah etmeye çalışıyorduk. Ateşli silahlar çoğu FPS oyununda olduğu gibi her köşebaşında bulunmuyordu. Bu durum da oyunun gerçekçiliğine oldukça büyük bir katkı yapıyor, korku ve gerilimi arttırıyordu. Serinin ikinci oyunu da yine bu özellikleri koruyor. Belli bir süre kullandığımız yakın dövüş silahları normalde olması gerektiği gibi yıpranarak parçalanıyor ve bizi daha stratejik düşünmeye itiyor. Belli noktalarda bulunan  "Worhbench"ler yani çalışma tahtaları kullanarak silahlarımızı tamir ediyoruz, yine bu noktalarda düşmanlardan ve etraftan topladığımız parçalarla yeni silahlar yapıyoruz.

Anlayacağınız üzere hayatta kalmak için yine gerçekçi bir çaba içerisindeyiz.

  1. Dead Island: Riptide İncelemesi
  2. Merhaba Eski Dost
  3. Neler Yeni?
  4. Değerlendirme

YORUMLAR