Dev Üreticiler PC Satışları İçin Duygu Sömürüsü mü Yapıyor?

Daralan PC pazarında Windows 10'da bir çözüm olmayınca üreticiler başka yollara baş vuruyor, inceledik ve yazdık.

Dev Üreticiler PC Satışları İçin Duygu Sömürüsü mü Yapıyor?

PC satışları o kadar hızla düşüyor ki Dell, HP, Lenovo hatta Microsoft bile yavaş yavaş işin ciddiye bindiğinin farkında. Bu yüzden özellikle ABD’de “Lütfen bir PC alır mısınız, çünkü PC bunları yapabiliyor” kampanyası başlatıldı. Bu reklam kampanyasının başını Dell çekiyor.Peki ama bu ajitasyon niye?

Windows 10 yüklü PC, tablet ve dizüstüler yavaş yavaş piyasada kendini gösterirken elde kalmış üretim fazlası PC’lerde yılbaşında büyük bir indirim olacağı açık. Özellikle IFA 2015 fuarında PC stantlarında oyun PC’lerinden geçilmiyordu. Bunun sebebi PC endüstrisinin stratejisini değiştirmesi olarak görmek mümkün. Gamescom Fuarı’nın ardından IFA 2015 Fuarı’nda da büyük PC üreticilerinin oyun tutkunlarına yönelik ürünler sergilemeleri PC pazarının umudunu bu kitleye bağladığını gösteriyor.  

PC pazarının durumu nedir?

2013 yılından bu yana PC satamayan Dell’in çöktüğünü haberleri arada bir manşetlere düşer. Oysa durum daha genel ve sadece Dell’i bağlamıyor. 2014 yılında ABD’de ilk 6 ay 13 milyar dolarlık PC satışı yapılmış, ancak ikinci yarıyılda bu rakam 12 milyar dolara kadar düşmüş. 2015 yılında ise Windows 10’un çıkışıyla "bedava güncelleme" gazını alan kullanıcılar yeni dizüstü ve masaüstü PC’lere birbirlerini ezerek akın etmediler. Çünkü hali hazırda kullandıkları cihazlar Windows 10’u destekleyebiliyordu. Bu noktada akla çok başka bir teori geliyor. Hemen paylaşmak istiyorum.

Microsoft Surface Pro 4’ü rahatça pazarlayabilmek adına Windows 10 sistem gereksinimlerini 2 – 3 yıllık bilgisayarlarda çalışabilir olarak tasarlamış olabilir. Çünkü 2015 yılı ortalarında Windows 10 çıktığında kullanıcıların yeni PC’ye para vermeleri, Microsoft’un yeni ürünlerinin pazarını daraltabilirdi. Yeni PC ya da dizüstü alanlar Surface serilerine yönelmeyebilirlerdi. Bu sadece kişisel bir teori.

Donanım desteği ne durumda?

PC’ler için donanım desteği elbette tam sürat devam ediyor. Hiçbir üretici bu destekten elini çekmiş değil. Anacak bu destek ile satışlar aynı oranda ilerlemiyorlar. Intel’in Skylake yongaları, Acer’ın oyun canavarları ya da yine Intel’in Thunderbolt 3 teknolojisi pazara her hangi bir ivme kazandırmıyor. Acer, Lenovo, Asus gibi üreticilerin oyunlar için geliştirdiği PC konfigürasyonları sergiliyor olması hızla daralan PC pazarına istenen ivmeyi henüz sağlayabilmiş değil.

Ne olur bir PC alın

Bu kampanya tam manasıyla bu söylemi dile getirmese de, insanların PC’yi unuttuklarını ima ediyor. Dell’in "Ne, PC bunu yapabiliyor mu?" kampanyası aslında tablet ve dizüstü PC’lerin ne kadar faydalı ve yetenekli cihazlar olduğunu kullanıcılara tekrar hatırlatıyor.

Aşağıda "PC does What" reklamına göz atabilirsiniz.

Son söz

PC pazarı girdiği bu anafordan gelecek yıl çıkar mı, nasıl çıkar kestirmek zor. Sonuç olarak pazarlama stratejileri hakkında sadece teoriler söyleyebiliriz ve bunların çoğu da yanlış olabilir. Yine e PC pazarında mükemmel cihazlar olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Bu arada 2015 yılının son ayında, büyük indirimlerin geleceği her yerde konuşuluyor.

PC Pazarında Durgunluğun Tek Suçlusu Windows XP

PC Pazarı Düşündüğümüzden Daha Hızlı Küçülüyor

Nefesi Kesilen PC Endüstrisi Çareyi Oyuncularda Arıyor

YORUMLAR