Dikkat! Akıllı Telefonlarınızı da Güneş Çarpabilir

Akıllı telefonları da insanlarda olduğu gibi güneş çarpabilir ve telefonlar kullanılmaz hale gelebilir.

Dikkat! Akıllı Telefonlarınızı da Güneş Çarpabilir

Akıllı telefonlar artık yanımızdan ayırmadığımız bir parçamız haline geldi. Hemen hemen her yerde sürekli yanımızda taşıdığımız telefonlar, bazı durumlardan tıpkı insanlar gibi etkilenebiliyor ve bizi yarı yolda bırakabiliyor.

Yapılan gözlemlere göre telefonlar da tıpkı insanlar gibi güneşten etkileniyor. Plajda veya havuzdayken yanımızda taşıdığımız telefonları da bizim gibi güneş çarpabiliyor ve telefonlar işleyemez hale geliyor. Telefonlar da her elektronik cihazda olduğu gibi yüksek sıcaklıklardan etkileniyor ve telefonların işlemcileri artık işlemiyor. Cihazın kapanmasına kadar giden bu etki, ileri aşamalarda daha büyük problemlere de neden olabiliyor.

Güneş Altında Bırakmayın

Telefonlar normal çalışma esnasında bile aşırı ısınma problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Örneğin, yüksek grafikli bir oyun açıldığında ya da 4K çözünürlüğünde bir video seyredildiğinde telefonlar anında ısınıyor. Devreye güneş girdiğinde de iş ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Güneş ışınları telefonların pil, ekran ve şarj girişi gibi önemli bölümlerinde kalıcı etkiler oluşturabiliyor ve bu durumda beğenerek aldığınız telefon, bir süre sonra kullanılamaz hale geliyor. Öte yandan, eğer orjinal aksesuarlar kullanmıyorsanız sorun yaşama ihtimaliniz daha fazla. Bu nedenle telefonlarınızı gittiğiniz her yere götürseniz bile doğrudan güneş ışığına maruz kalmasına izin vermeyin.

Tuzlu Suyu Uzak Tutun

Akılı telefonlar için en büyük sorunlardan bir diğeri de tartışmasız "sıvı tehlikesi". Eğer bu sıvı tuzluysa, o zaman iş biraz daha ciddi demektir. Tuzlu su elektriği ilettiği için akıllı telefonlarla teması halinde telefonu anında kullanım dışı bırakabiliyor. Tuzlu su yıprandırıcı etkiye de sahip olduğu için telefonunuzun içerisine girmese bile kasasında kalıcı etkiler bırakabiliyor Bu nedenle tuzlu suyu telefonlarınızdan uzak tutmalısınız. Özellikle fazla terli olduğunuz durumlarda ya da, plaja gittiğinizde telefonu elinize almasanız iyi olabilir.

Bilgilerinizi Yedekleyin, Koruma Sağlayın

Her türlü ihtimali göze alarak verilerinizi belirli periyotlarla yedeklemek yaşayacağınız olumsuz durumu bir nebze olsun hafifletebilir. Bu nedenle olası durumlara karşı cihazınızı sürekli yedeklemenizi öneriyoruz. Öte yandan akıllı telefonlarınızda kullandığınız aksesuarlar telefonlarınızı güneşten ve fazla ısınmadan koruyabilir. Orjinal aksesuarlar kullanarak telefonunuzu özellikle plajın zararlı güneş ışınlarından koruyabilirsiniz.

Bütçe Dostu Akıllı Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Özellik

5 Sebepten Dolayı Tercih Edebileceğiniz 1.100 TL'den Ucuz Android Telefonlar

YORUMLAR