Dizüstü Bilgisayarınızın Kapağı Kapalıyken Telefonunuzu Nasıl Şarj Edebilirsiniz?

Akıllı telefonunu dizüstü bilgisayarını kullanarak şarj edenler için güzel bir rehberimiz var. Bu blog yazısını sayesinde bilgisayarınızın kapağı kapalıyken bile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarınızın Kapağı Kapalıyken Telefonunuzu Nasıl Şarj Edebilirsiniz?

Akıllı telefonların en büyük sorunu şüphesi insanları priz başında bekletmeleridir. Genelde yavaş şarj olmalarına rağmen aksine hızlı bir şekilde şarj harcarlar. Bu yüzden insanlar da telefonlarını şarj etmek için daha akılcı yöntemler aramaya başladı. Mesela artık kimse telefon şarj etmek için priz başında beklemiyor. Çoğu insan USB teknolojisi kullanarak akıllı cihazlarını bilgisayardan veya çeşitli kaynaklardan şarj ediyor. Dizüstü bilgisayarını kullanarak telefonlarını şarj edenler için bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Özellikle de bilgisayarınızı kullanmadığınız ama telefonunuzun şarj olmasını istediğiniz zamanlarda göz ardı edilemeyen kapak sorunu var. Zaten telefonu şarj ederken bilgisayarınızın enerjisi gidiyor bir de neden ekran parlaklığının kurbanı olasınız ki? İşte bu yazımızda sizlere dizüstü bilgisayarınızın kapağı kapalıyken bile telefonunuzu şarj edebilme yönetimini göstereceğiz.

Fabrikadan çıkan her dizüstü bilgisayarda kapak kapatıldığında tüm enerji kesilir. Ama bazı ufak ayarlar sayesinde sadece USB girişlerine enerji göndererek telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

1) İlk olarak "bilgisayarım" simgesinin üstüne gelerek sağ tıklayınız. Daha sonra açılan küçük pencereden "özellikler" bölümüne geçiş yapın.

2) Daha sonra karşınıza çıkan özellikler penceresinden sol üst köşede bulunan "aygıt yöneticisi'ne" tıklamanız gerekiyor.

3) Aygıt yöneticisi açıldığında "Evrensel seri yolu veri denetleyicileri" bölümüne çift tıklayıp orayı genişletin.

4) Daha sonra genişlettiğiniz bölümün en altında "USB Hub" yazan ve kırmızı okla resimle gösterilen alana tıklayın.

5) Açılan USB Kök Hub penceresinin sağ üst kısmında bulunan "Güç Yönetimi" sekmesine geçiş yapın.

6) Burada iki farklı seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ilkini yani "güç kazancı sağlamak için..." yazan bölümün başında bulunan işareti kaldırmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra "tamam" butonuna basıp sayfayı kapatın.

Yukarıda anlattığımız 6 basit adım sayesinde artık dizüstü bilgisayarınızın kapağı kapalıyken bile cep telefonunuzu şarj edebileceksiniz. Biz Windows 8.1 işletim sistemini kullanarak anlattık ama diğer Windows sürümlerinde de bu işlemi yapabiliyorsunuz.

Akıllı Telefonunuz Yavaş mı Şarj Oluyor? Bilinen Nedenler ve Çözümleri Burada

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nereden Çıktı, Nasıl Çalışıyor, İşimize Yarıyor mu?

Cep Telefonlarımızı Bütün Gece Şarjda Bırakırsak Ne Olur?

YORUMLAR