Dizüstü Bilgisayarların Kan Kaybediyor Olmasının Nedenleri

Eğer yakın zaman içerisinde yeni bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, bu yazımızda anlatacaklarımıza kulak vermenizde fayda var.

Dizüstü Bilgisayarların Kan Kaybediyor Olmasının Nedenleri

Eğer yakın zaman içerisinde yeni bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, bu yazımızda anlatacaklarımıza kulak vermenizde fayda var. Ülkemizde birçok kullanıcı bilgisayar tercihini dizüstü bilgisayarlardan yana kullanıyor. Bu bilgisayarları tercih etmek için oldukça geçerli nedenler mevcut. Fakat çoğu zaman da sadece görünümlerinden ötürü ya da tanıdıklarımızın da dizüstü bilgisayar kullanıyor olmasından ötürü bu bilgisayarlara yöneliyoruz. Bu durumlarda aslında çok daha ekonomik bir çözüm ihtiyacımızı karşılayabilecekken daha pahalı olan dizüstü bilgisayarları tercih etmekteyiz ya da ihtiyacımızı daha verimli ve etkili bir şekilde karşılayabilecek çözümleri kaçırmaktayız. İşte bu yazımızda da dizüstü bilgisayarın sizin için aslında aradığınız çözüm olmadığını anlamanızı sağlayacak noktalara değineceğiz.

İnsanlar Neden Dizüstü Bilgisayar Alır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi çevremizde dizüstü bilgisayar kullananların çok olması, dizüstü bilgisayarların görünümlerinin bize daha derli toplu ve şık gelmesi bu bilgisayarları tercih etmemizde etkili olabiliyor. Bir dizüstü bilgisayar tercih etmenizin bir diğer büyük sebebi de taşınabilirlik. dizüstüların hafif olduğuna inanılması da önemli bir etken.

Peki, bu sebeplerden ötürü tercih ettiğimiz dizüstü bilgisayarımızı hangi amaçlar için kullanıyoruz? İnternette gezinti yapmak, sosyal medya servislerini kullanmak, iş için veya dersler için doküman ve metin işlemek, film seyretmek, müzik dinlemek, müzik, video ve fotoğraf düzenleme programlarını kullanmak ve oyun oynamak gibi amaçlar listelenebilir. Fakat bu amaçlar için dizüstü doğru seçin olmayabilir. Nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

Taşınabilirlik

Dizüstü bilgisayarların ihtiyaçlarımızı karşılamak için en pratik ve taşınabilirliği en yüksek cihazlar olduğuna inanılıyor; fakat bu durum yavaş yavaş değişmekte. Bilgisayarlar 1990'lı yıllarda ve 2000'li yılların başlarında oldukları gibi vazgeçilmez bir konuma sahip değiller. Tabletlerin ve mobil cihazların gittikçe gelişmiş donanımlara sahip olmalarına bağlı olarak dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar çok daha az sayıda satar hale geldiler. Tabletler ve akıllı telefonlar zamanında dizüstü bilgisayarlarla yapabildiğimiz işleri çok rahat bir şekilde yapabiliyorlar. Hatta birçok mobil cihaz dizüstü bilgisayarlarla yarışır bir işlem gücüne sahip. Bunun sonucu olarak da 2015 yılında tablet satışları dünyadaki toplam masaüstü ve dizüstü bilgisayar satış rakamlarını geçti.

Eğer iş için dizüstü bilgisayar tercih ediyorsanız bir kere daha düşünmenizde fayda var; çünkü birçok ofis programı, metin editörü ve doküman düzenleme servisi artık mobil sürümlere de sahipler. Bu da bu işleri tablet veya akıllı telefonunuz üzerinden halletmenizi mümkün kılıyor. Ayrıca mobil cihazlara harici klavyeler alabiliyorsunuz. Bu sayede bir dizüstü gibi mobil cihazınızı kullanabilmeniz mümkün oluyor; üstelik bir dizüstü bilgisayara göre çok daha makul bir bütçeyle bu işi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bir dizüstü bilgisayarı kullanabilmek için bir masaya ihtiyaç duymaktasınız. Kucağınızda dizüstü bilgisayarla çalışmak büyük bir eziyet olabilmekte ve sırt ve boyun ağrıları ortaya çıkabilmekte. Mobil cihazlar bu anlamda daha sağlıklı.

Pil ömrü konusunda da akıllı telefonlar ve tabletler daha avantajlı. Dizüstü bilgisayarları 2-3 saat kullanabilirken mobil cihazları daha uzun süreyle kullanabiliyoruz, küçük taşınabilir şarj aletleriyle şarja bağlayarak kullanmaya devam edebiliyoruz. Bu da bizi yolculuklarda veya seyahatlerde priz arama derdinden kurtarabiliyor.

İhtiyaç duyulduğunda mobil cihazlarınızı kullanarak bilgisayarlarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Bu iş için Teamviewer tarzı programlardan yararlanabilmektesiniz. Bu araçlarla uzak masaüstü bağlantısı kurabiliyor, mobil cihazınızın ekranından açık olan bilgisayarınız üzerinde işlem yapabiliyorsunuz. Bu sayede yanınızda bilgisayar taşıma derdinden kurtulabiliyorsunuz.

Android ve iOS Cihazlarınızdan TeamViewer İle Bilgisayarınızı Kontrol Edin

TeamViewer sayesinde mobil cihazınızı bilgisayarınızı yönetebileceğiniz bir uzaktan kumanda olarak kullanabilmektesiniz. İnternet bağlantınızın olduğu her yerde yoğun işlem gücü gerektiren karmaşık işleri evinizde ya da iş yerinizde bulunan bilgisayarı kontrol ederek tablet ve telefonunuz üzerinden başlatabilirsiniz. Böylece dizüstü bilgisayarınızı yanınızda taşımanıza ya da masaüstü bilgisayarınıza ek olarak bir dizüstü bilgisayar almanıza gerek kalmıyor.

İşlem Gücü, Verimlilik ve Fiyat - Performans

Eğer bir dizüstü bilgisayarı tercih etmenizin nedeni yüksek işlem gücüne sahip olduğuna inanıyor oluşunuzsa bir kere daha düşünün. Masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlardan çok daha yüksek işlem gücüne sahipler. Bu işlem gücü farkı video düzenleme ve render işlemleri ile oyunlarda ciddi bir etki yaratmakta.

Dizüstü bilgisayarların üretim maliyetleri masaüstü bilgisayarlar ile karşılaştırıldığında daha yüksek olduğundan bir dizüstü bilgisayar alacağınız fiyata daha yüksek işlem gücüne sahip bir bilgisayar toplayabilmeniz mümkün. Eğer oyun oynamak, render yapmak ve video düzenleme işleriyle uğraşmak istiyorsanız öncelikle almayı düşündüğünüz dizüstü bilgisayarla aynı fiyata toplayabileceğiniz bir masaüstü bilgisayarı karşılaştırmanızı tavsiye ediyoruz. Bilgisayar toplama işini nasıl yapacağınızdan emin değilseniz bu yazımızdan faydalanabilirsiniz:

Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!

Yazılım açısından mobil cihazlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara göre daha ekonomik çözümler olabiliyorlar. Mobil uygulamaların fiyatları bilgisayarlar için üretilen programların fiyatlarından çok daha düşük seviyede. Eğer iş veya okuldaki ihtiyacınızı mobil uygulamalar karşılıyorsa dizüstü bilgisayar yerine bir tablet veya telefon tercih edebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarların kullanıcılara daha büyük ekran seçenekleri sunması, bu bilgisayarları ergonomik tercihlerinize göre farklı ekipmanlarla kullanabiliyor oluşunuz verimliliğinize de katkıda bulunabilmekte. Uzun süreyle dizüstü bilgisayar kullanmak boyun, sırt ve bel ağrılarına neden olabiliyor. Masaüstü bilgisayarınızda ise küçük önlemlerle, doğru ekran seçimiyle bu sağlık problemlerinden korunabilmeniz mümkün. Ayrıca büyük ekranda çalışmak size aynı ekran üzerinde birkaç pencere açabilme ve bu pencereler arasında daha hızlı geçiş yapabilme imkanı veriyor.

Dizüstü bilgisayarları yüksek hesaplama gerektiren video düzenleme, render işlemlerinde ve oyun oynarken kullanmak aslında çok da sağlıklı değil. Bunun nedeni ise dizüstü bilgisayarların soğutma sistemlerinin masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında daha zayıf olması. Dizüstü bilgisayarlarda ısınma problemi cihazın ömrünü kısaltabiliyor ve bir süre sonra işlem yaparken bilgisayarın kilitlenmesine neden olabiliyor. Masaüstü bilgisayarlarda hava akışı daha rahat sağlanıyor ve sistem aşırı ısınmadan işlem yükü ağır işler gerçekleştirilebiliyor.

Eğlence

Dizüstü bilgisayarınızı bir ev eğlence merkezine dönüştürmeyi düşünüyorsanız kuvvetli alternatifleriniz olduğunu bilmenizde fayda var.

Dizüstü bilgisayarların televizyonlara bağlanıyor oluşu güzel bir özellik. Fakat bu iş için HDMI kablo kullanmanız ve dizüstü bilgisayarınızı televizyonunuza yakın bir yere yerleştirmeniz gerekiyor. Eğer televizyon sehpanızda yeterli alan yoksa dizüstü bilgisayarınızı yerleştirmeniz güçleşebiliyor. Filmleri ve müzikleri televizyonunuzda oynatabilmek için medya oynatıcılar daha ekonomik çözümler olabilmekteler. Üstelik bu medya oynatıcılar giderek yetenekli hale geldiler ve oldukça az yer kaplıyorlar. Uzaktan kumandaları da bir başka artı puan.

Medya oynatıcılar üzerinden YouTube videoları seyredebilme, sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilme gibi bilgisayarlarınızda yapabildiğiniz işleri de yapabiliyorsunuz. Ayrıca Android işletim sistemine sahip medya oynatıcıları size belli mobil uygulamalar ve oyunlardan faydalanabilme imkanı da vermekte. Bunun yanında torrent destekli medya oynatıcılar da mevcut. Sözün kısası bu işler için bir dizüstü bilgisayar almak yerine işlevsel bir medya oynatıcı araştırmanızda fayda var.

Eğer kablo derdinden kurtulmak isterseniz akıllı telefon ve tabletinizi de bir medya oynatıcı olarak kullanabilirsiniz. WiFi Direct özelliğine sahip cihazlar görüntüyü WiFi ağınız üzerinden kablosuz olarak televizyonlara aktarabilmekteler.

iPhone TV'ye Nasıl Bağlanır? Kablosuz ve Kablolu Bağlama Çözümü Burada

Dizüstü bilgisayarların bu dezavantajlarının yanı sıra elbet ki avantajları da mevcut. Dilerseniz bu avantajlara da bir göz atalım:

Dizüstü Bilgisayar Almak İçin Geçerli Sebepler

Belli durumlarda bir dizüstü bilgisayar kullanmak da sizin için pratik bir çözüm olacaktır. Bu avantajlar depolama ve çevre birimleri kullanma olarak listelenebilir.

Eğer yazıcı, taşınabilir disk ve hafıza kartları gibi araçları ya da HDMI bağlantısını sıkça kullanıyorsanız dizüstü bilgisayar sizin için doğru çözüm olacaktır. Mobil cihazlarda "cloud print" gibi kablosuz olarak yazıcıya doküman göndererek çıktı alma çözümleri olsa da kullanacağınız yazıcı bu özelliğe sahip değilse ve internet bağlantısı mevcut değilse bu özellikten yararlanamıyorsunuz. Projeksiyon üzerinden sunum yapacaksanız yine yolunuz dizüstü bilgisayara düşüyor.

Akıllı telefon ve tabletlere USB OTG kablolarıyla ek donanımlar bağlanabilse de sadece belli cihaz türleri mobil cihazınızla uyumlu olarak çalışabiliyor.

Depolama anlamında da dizüstü bilgisayarların daha avantajlı olduğu söylenebilir. Eğer büyük boyuta sahip dosyalarla çalışıyorsanız tabletler ve akıllı telefonlar sınırlı depolama alanları ve hafıza kartı boyutları nedeniyle ihtiyacınızı karşılamayacaktır. Fakat dizüstü bilgisayarlardaki dahili sabit diskler çok daha yüksek depolama alanı sunuyorlar. Ayrıca harici diskler ve flash bellekler de kullanabiliyorsunuz.

CD, DVD veya BluRay gibi optik medyalarla çalışıyorsanız yine dizüstü bilgisayar ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Yazımızda anlattıklarımızı özetlersek şu sonuçlar karşımıza çıkıyor:

- Dizüstü bilgisayarlar performans açısından mobil cihazlardan bir tık yukarda olsalar da aradaki fark giderek kapanıyor. Üstelik masaüstü bilgisayarlar fiyat - performans anlamında çok daha başarılılar

- Dizüstü bilgisayarların taşınabilirlikleri mobil cihazlara göre daha düşük ve mobil cihazlar artık dizüstü bilgisayarların yapabildikleri birçok işi rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar

- Dizüstü bilgisayarınızı eğlence istasyonu olarak kullanmayı düşünüyorsanız kuvvetli ve ekonomik alternatifleriniz var

- Dizüstü bilgisayarlara harici cihazlar ve araçlar bağlamak daha kolay ve mobil cihazlara göre daha çok cihaz ve araç bağlanabiliyor

- Dizüstü bilgisayarlar mobil cihazlara göre daha iyi depolama seçeneklerine sahipler

dizüstü Ram Değiştirme ve Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

YORUMLAR