Doğru Olduğuna İnanılan 6 Teknoloji Efsanesi

Doğru Olduğuna İnanılan 6 Teknoloji Efsanesi

Şimdi herkes gözlerini kapatsın ve teknoloji ile ilk tanıştığında yaptığı çılgınlıkları düşünsün. Eminim pek çoğumuzun doğru bildiği yanlışlar ve uygulamalar vardır. İşte bu blogda doğru olduğuna inanılan 6 teknoloji efsanesine bakacağız.

1- Gizli Mod'da takılmak beni herkesten gizliyor.

Gizli kelimesinin büyülü bir kullanımı var. İnsanlar bu kelimeyi gördüklerinde anonimlikle aynı anlama geldiğini düşünüyorlar. Google Chrome'da veya Safari'de gizli pencereyi kullanıyorsanız, bunun anlamı sandığınızdan daha farklı. Basitçe anlatmak gerekirse, bu modu kullandığınızda geçmişiniz takip edilmez, yer imleriniz içe aktarılmaz ve hesaplarınıza otomatik olarak giriş yapamazsınız. Ancak ziyaret ettiğiniz siteler veya ISS'ler sizi anonim olarak görmez. 

2- Telefonu şarj cihazına takılı bırakırsam bataryam ölür.

Normal bir akıllı telefon kullanıcısıysanız, bataryanızın tam olarak şarj olması için telefonunuzu gece boyunca takılı bırakırsınız. Kim söyledi bilmiyorum, bazı insanlar bunun batarya ömrüne zarar vereceğini iddia ediyorlar. Telefonunuzu şarjda bırakmanın pilinize zarar verdiğini gösteren herhangi bir kanıt yok. Kaldı ki modern akıllı telefonlar tam kapasiteye ulaştıklarında şarjı durduracak kadar akıllı olan lityum iyon pillerle çalışırlar. 

Telefonu Şarjda Bırakmak

3- Megapiksel ne kadar yüksekse kamera o kadar iyi olur.

12 megapiksellik bir kamera ile 8 megapiksellik bir kamera arasındaki fark nedir? Sayısal olarak 12 megapikselin daha iyi olduğunu düşünüyorsanız büyük yanılgı içindesiniz. Bir fotoğrafın kaliteli olması cihazdaki sensörün ne kadar ışık alabildiği ile alakalıdır. Yani sayısal olarak büyük gözüken megapiksel yerine alacağınız cihazın diyafram açıklığına bakın. 

Daha Büyük Megapikselli Telefonlar

4- Akıllı telefonlarda yüksek ekran çözünürlüğü her zaman daha iyidir.

Bazıları büyük ekran çözünürlüklerinin bir akıllı telefon üzerinde çok büyük öneme sahip olduğunu iddia ediyorlar. Gizmodo tarafından yayınlanan bir makalede, insan gözünün inç başına 300 piksellik ayrıntılardan fazlasını ayırt edemeyeceği belirtildi. Günümüzde 2560x1440 ve üzeri ekran çözünürlüğüne sahip cihazların piyasaya sürüldüğü düşünüldüğünde, bu sayıların ne kadar önemli olup olmadığı belirsizdir. Çünkü gözlerimiz belirli bir çözünürlüğün ötesini ayırt edemiyor. 

Akıllı Telefonlarda Ekran Çözünürlüğü

5- Sinyal çubukları ne kadar fazlaysa mobil veri kullanımım o kadar iyidir.

Telefonların genellikle sol üst köşesinde bulunan sinyal çubukları, aldığınız hizmetten yararlanıp yararlanamadığınızı görmenize yardımcı olsa da bir mükemmellik taahhüt eder. Görünen o çubuklar en yakın baz istasyonuna ne kadar yakın olduğunuzu gösterir. Telefonunuzdaki internetin ne kadar hızlı olduğunu etkileyen başka faktörler vardır.

Sinyal Barı

6- Çöp kutusunu temizlersem dosyalarım kalıcı olarak silinir. 

Bilgisayarınızda geri dönüşüm kutusunu boşalttığınızda verileriniz silinmez, kullandığınız sabit sürücüde bir iz bırakır. Sabit sürücünüzde sildiğiniz alanı boşa çıkarır ve üzerine bir şeyler eklenmesine izin verir. Bu yüzden bilişim suçluları kolay kolay kurtulamıyorlar. 

Geri Dönüşüm Kutusu

Sizin bildiğiniz başka teknoloji efsaneleri var mı? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR