Dropbox Android ile Hafıza ve SD Karta Dosya Kaydetme

Dropbox'ın Android mobil uygulamasını kullanarak sahip olduğunuz dosyaları akıllı telefonunuzun sd kartına ve hafızasına kopyalayabilirsiniz.

Dropbox Android ile Hafıza ve SD Karta Dosya Kaydetme

Dropbox en sık kullanılan bulut depolama sistemlerinden birisi olmayı hala sürdürüyor. PC ve Mac için olan versiyonunun yanında mobil versiyonları da kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Ancak mobil versiyonlardaki tasarım farklılıkları kimi zaman kullanıcılarda bir miktar kafa karışıklığı yaratabildiği için bu yazımızda Dropbox Android uygulamasını kullanarak dosyalarınızı nasıl SD kartınıza veya telefonunuzun hafızasına atabileceğinizi göstereceğim.

Çünkü Dropbox Android uygulamasında dosyalar telefonunuza otomatik olarak kopyalanmıyor ve sadece dosya adları ile klasörlerin bir listesi kaydediliyor.

Eğer dosyaları kullanmak isterseniz internet bağlantısının aktif olması gerekli ancak her zaman internet bağlantısına sahip olmayabileceğiniz için bazı dosyaları hafızaya kaydederek çevrimdışı olarak da kullanmak isteyebilirsiniz.

Öncelikle kullanmıyorsanız Dropbox Android uygulamasını aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

Daha sonra görebileceğiniz gibi Dropbox Android uygulamasını açar ve giriş yaparsanız karşınıza sahip olduğunuz klasörlerin listesi gelecektir. Maalesef Dropbox Android toptan klasör kopyalamayı desteklemediği için bir kere dokunarak klasörü açıyoruz.

Klasörümüze girdiğimizde çevrimdışı olarak kullanmak istediğimiz dosyaya parmağımızı bir süre basılı tutarak karşımıza dosyaya dair Dropbox menüsünün gelmesini sağlıyoruz.

Aşağıda görebileceğiniz gibi Dropbox'ın dosya menüsü bizi karşılayacak. "Export" seçeneğini kullanarak işlemimize devam ediyoruz.

"Export" seçeneğinin ardından dosyayı nereye atmak istediğimize dair seçeneklerin yer aldığı menü karşımıza gelecektir. "Save to SD card" seçeneğini kullanarak elimizdeki dosyanın kopyalanacağı yeri belirten ekrana geçiş yapıyoruz.

Ben örnek olarak dosyanın telefon hafızamdaki "Documents" adlı klasöre atılmasını seçtim. Siz de kendi telefonunuzdaki klasör yapılarına göre istediğiniz klasörü kullanabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi "Documents" klasörüme giriş yaptım ve dosyayı buraya kopyalamak için tek yapmam gereken artık "Export" tuşuna basarak dosyanın Dropbox'tan telefonuma aktarılmasını beklemek.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi dosya artık telefonumun hafızasındaki "Documents" klasöründe yer alıyor ve çevrimdışı olarak dilediğim şekilde kullanabilirim.

Dropbox'ın Android'deki bu kullanışlı özelliklerinden faydalanabilmek için Dropbox Android uygulamasını telefonunuza kurmayı unutmayın.

YORUMLAR